Раніше Львів, як і більшість міст України, мав свою річку, що вільно протікала центром міста. Однак, з ряду причин вже більше 100 років Полтва схована у бетонних склепах під землею. Тепер нам залишається лише переглядати старовинні фотографії та фантазувати, як би міг виглядати Львів, якби ріку не прибрали. Твій бро знайшов фотографії мостів, що сполучали різні береги Полтви. Заціни!
Центр
Сучасний проспект Свободи століття тому називався Гетьманськими Валами та вул. Карла Людвіга. Саме тут частково протікала Полтва.
Фрагмент карти Львова, XIX ст.
Так виглядали мости на тодішній вулиці Карла Людвіга – їх можна помітити справа:
Львів, вул. Карла Людвіга, 1870 рік
Їх, але з іншого ракурсу можна побачити на картині Мадуровича 1853 року.
Загалом, у цій частині міста було три мости. Перший розташовувався на місці теперішньої Марійської площі, другий – навпроти сучасної вулиці Дорошенка, а третій поєднував Єзуїтську колегію з сучасною вулицею Гнатюка.
Львів, мости через Полтву на Гетьманських Валах, 1870-ті роки
Також, збереглась фотографія мосту на Чорновола – однак, вже після початку робіт із засклепіння Полтви.
Львів, міст на Чорновола
Ще один міст розташовувався на вулиці Святого Яна – сьогодні тут перехрестя вулиць Фредра, Герцена та Саксаганського. В 1830-х роках по центру моста стояла фігура Святого Яна Непомука, перенесена сюди з мосту біля готелю “DeRussie” (сучасний “Жорж”).
В 1884-1886 році Полтву в цьому місці остаточно замурували, місток прибрали, а фігуру Св. Яна Непомука перенесли до костелу Святого Миколая.
Львів, міст на вулиці Святого Яна, 1860-1870 роки
Околиці
Заходи із засклепіння почали у 1913-х роках, однак Полтву ховали здебільшого у центральних районах Львова. Так виглядав міст на Замарстинові у 1929 році. На фото видно відкриту протоку ріки.
Полтва на Замарстинові, 1929 рік
На Збоїщі міст та ріка збереглись до 1960-х років.
Львів, вул. Липинського, 1960-ті роки
Водозабір
Так виглядав водозабір річки Полтви на вул. Стуса. Пізніше у цьому місці була кінцева зупинка тролейбуса №1. Зараз тут знаходиться вхід у парк Залізні Води, а водозабір прикритий бетонною плитою.
Львів, водозабір річки Полтви на вул. Стуса
Сучасність
Сьогодні у місті збереглись декілька мостів, під якими колись протікала Полтва. Так виглядає покинутий міст на вул. Пластовій:
А це – фрагмент склепу, з якого сьогодні витікає замурована Полтва.
Всередині склепів у Полтви також є мости, що з’єднують її “береги”. Ось кілька із них :)
Джерела:
Тобі може бути цікаво:
Чому львівську Полтву прибрали в каналізацію і чи можна її повернути 🌉