Останні кілька років у Львові тільки і йдеться про те, щоб збудувати канатну дорогу. Але мало хто знає, що канатна дорога у Львові вже була – у 1894 році.
Того року у Львові відбувалось велике дійство – Галицька крайова виставка. Це був найбільший в історії Галичини ярмарок, куди з’їхалось майже 1,5 млн осіб. Він тривав 139 днів і представляв здобутки міста у 129 тематичних павільйонах.
Спеціально до цієї події концесію на проведення лінії електричного трамвая Львів віддав компанії “Сіменс&Гальське” – до цього трамваї були кінні або парові.
Таким чином виставка стала колосальним поштовхом у розвитку інфраструктури і економіки всього регіону.
Також, під час виставки 14 липня 1894 року відбувся перший в Україні матч з футболу – львівський “Сокіл” обіграв футбольну команду з Кракова. На верхній терасі Стрийського парку досі розташовано пам’ятник “Львів – батьківщина українського футболу”.
Про канатну дорогу
Канатна дорога була довжиною у 170 метрів та стала одним з найулюбленіших атракціонів на Виставці. Рухалась за допомогою газового мотору із швидкістю 1.3 м./сек. Залізницю збудувала Дрезденська фабрика газових моторів, її представником у Львові був львівський інженер Топольницький.
Станцію підвісної канатної дороги розташували на верхній терасі Стрийського парку, в південній частині Загальної Крайової виставки. Від неї на стальних канатах рухались два візочки, кожний з яких був розрахований на 6-8 пасажирів.
Рух забезпечував газовий мотор, візочки з однаковим інтервалом долали відстань із швидкістю 1.3 м/сек та поверталися на станцію. Канатна дорога перетинала яр глибиною понад 30 м над штучними руїнами середньовічного замку та спускалась на значно нижчий рівень.
Канатна дорога функціонувала від 2 липня до 15 жовтня 1894 р. Чи використовували канатку надалі – невідомо.
Інші споруди виставки
- Світло-музичний фонтан
Окрім канатної дороги, для Виставки спорудили світло-музичний фонтан. Його поставили у центрі головної площі – фонтан складався з 11 груп трубок і підсвічувався різнокольоровими лампами. Водні струмені в такт музики піднімалися на різну висоту. Площу освітлювали 102 лампи (12 амперів) та 1500 жарівок, а сам фонтан працював з 9-ої години вечора.
- Палац Мистецтв
Це єдина споруда Виставки, яка збереглась до нашого часу без змін. Там експонувалися три виставки: “Стародавні пам’ятки”, “Ретроперспектива польського мистецтва” і “Сучасне мистецтво”. Сьогодні тут знаходиться спорткомплекс НУ “Львівська Політехніка”.
Відкриття Крайової виставки, Палац Мистецтв – на задньому фоні
- Дитяча залізниця в Стрийському парку
Першочергово, вузькоколійка мала зовсім інше призначення – нею користувались, аби доставляти експонати з Персенківки на Виставку. А 8 листопада 1951 року на базі залізниці з виставки відкрили Львівську дитячу залізницю.
Джерела:
Фотографії старого Львова;
Вікіпедія;
ji.lviv.ua;
Урбаністичні образи.