LVIV.COM

Як у радянський час хотіли перебудувати центр Львова 🌇

Як у радянський час хотіли перебудувати центр Львова 🌇

Ми звикли бачити історичний центр Львова приблизно таким, яким він був у давнину. Втім, у 1946 році в УРСР активно розроблявся проект, який міг кардинально змінити зовнішній вигляд центру нашого міста.


Початок

Радянську архітектуру 1940-50 років можна було визначити, як “емоційно-піднесений архітектурний образ, пройнятий тріумфальним, урочисто-репрезентативним началом”. Тогочасні тенденції тяжіли до пафосу перемоги та утвердження соціалістичного ладу.

У архітектурі створювали міські ансамблі, що символізували “переможну ходу соціалізму” та “історичний перехід від соціалізму до комунізму”.

Це означало, що у центральних частинах міст Радянського Союзу мали розташовуватись особливо великі містобудівні композиції та об’єкти, наділені ідеологічним пафосом. Декларувалося, що “…ідейно-художній зміст творів архітектури відображає загальну ідейну спрямованість життя радянської країни, що йде по шляху до комунізму”.

Такими і були просторові форми у 1940-х роках: симетрично-осьові містобудівні композиції, поєднані із класичними архітектурними формами.

Як у радянський час хотіли перебудувати центр Львова 🌇

Генеральний план Львова, 1946

Ситуація Львова

Львів, як одне із міст СРСР, потрібно було перебудувати та зробити “радянським не тільки за суттю, але й за формою”. Тому, у 1940-х роках у Львові склалась дуже суперечлива ситуація.

З одного боку, центр та місто в цілому зберегли історичне розпланування і капітальну забудову. Значних воєнних руйнувань Львів не зазнав, тому архітектурний образ майже не змінився. Для радикальної перебудови не було об’єктивних передумов.

З іншого боку були радикальні політично-ідеологічні настанови керівництва: перший повоєнний генеральний план Львова мав змінити загальний образ міста та надати йому нових рис і ознак.

Перший генеральний план опрацювали у 1946 році під керівництвом А.В. Натальченка і Г.Л. Швецько-Вінецького. Архітектори розуміли унікальність історико-архітектурної спадщини Львова, тому пропонували її зберегти. Вони склали список пам’яток архітектури міста, які не можна було руйнувати, але і виконували основний наказ керівництва: робили Львів радянським.

Як у радянський час хотіли перебудувати центр Львова 🌇

Схема магістралей та зеленого насадження м. Львова

Як у радянський час хотіли перебудувати центр Львова 🌇

Ескіз планування центральної площі в м. Львові

Вісь південь-північ

Автори запропонували “міську композиційну вісь” південь-північ. Вона мала починатись на сучасній площі Петрушевича, йти через проспекти Шевченка, Свободи та Чорновола та проходити за оперним театром. Завершуватись композиційна вісь мала новою площею з тріумфальною аркою на початку нинішньої вулиці Липинського.

Вісь мала бути придатна для проведення масових маніфестацій і парадів.

Як у радянський час хотіли перебудувати центр Львова 🌇

Проект нового центру міста. 1946-1948

Основним вузлом нової осі повинна була стати нова Центральна площа міста Львова, що розташовувалась би на місці частково зруйнованої забудови єврейського гетто і Краківського ринку. Нова площа мала бути однією з найбільших у містах СРСР, оскільки відведена територія була більшою, ніж навіть Червона площа у Москві.

Композиційним центром площі мав стати пам’ятник Сталіну. Його планували розмістити на осі нового будинку партійних і радянських органів. Там же хотіли розташувати спільний стилобат та провести широкі сходи, які мали служити трибуною під час проведення торжеств.

На площі також планували звести готель та монументальні житлові будинки.

Як у радянський час хотіли перебудувати центр Львова 🌇

Забудова центральної площі м.Львова

Вісь захід-схід

Друга вісь “захід-схід” мала розташовуватись перпендикулярно до осі “південь-північ”. На центральній площі мала починатися “Бульварна магістраль” довжиною біля 1,2 км., яка би вела від площі на Високий замок. Вісь “захід-схід” мала бути бульваром, що з’єднує нову площу через площу Старий Ринок і вулицю Ужгородську з узгір’ям і курганом Високого замку.

На самому кургані хотіли встановити 50-метровий пам’ятник Леніну.

Як у радянський час хотіли перебудувати центр Львова 🌇

Проект головної площі Львова. 1946-1948

Площі, канал та назви

Окрім центральної площі, автори пропонували створити ще декілька малих та великих площ з периметральною забудовою. Великі хотіли зробити біля головного вокзалу та костелу св. Єлизавети.

Важливим містоутворювальним чинником мав стати канал. Втім, хоч на той час від ідеї будівництва не відмовилися, встигли лише констатували необхідність добрих розрахунків.

Як у радянський час хотіли перебудувати центр Львова 🌇

План реконструкції двірцевої площі

Як у радянський час хотіли перебудувати центр Львова 🌇

Ескіз площі на початку вул. Сталіна (сучасна С. Бандери)

Також, за порівняно короткий відрізок часу місто мало замінити назви вулиць та позбутися таких “рудиментів” попередньої епохи, як пам’ятники, аби хоча б зовні відповідати радянській концепції містобудування. Перейменування видавалося простим і легким у виконанні, хоча згодом остаточна реалізація затягнулася на десятиліття.

Пропоновані містобудівні перетворення мали ідеологічне спрямування, що мало на меті “…канонізували систему комуністичних координат” у Львові.

Чому відмовились від перебудови?

Проект двічі розглядався на урядовому рівні у Києві та Москві у 1948 році. Однак, на кінець 1951 р. генеральний план так і не затвердили, що негативно відбивалася на реконструкції та забудові міста.

Окрім цього, частина розділів плану явно застарівала і потребувала серйозного доопрацювання. У зв’язку з цим траплялися випадки самовільного перепланування деяких проектів забудовниками.

Кажуть, що саме один із архітекторів, Швецько-Вінецький, протистояв грандіозній радянській перебудові міста. Мовляв, якби проект не передбачав знищення значної частини єврейського Львова, то він, можливо, і не звернувся б до колег у Москві. У Москві таку перебудову не погодили.

Так Львову вдалось зберегтись до наших часів таким, яким ми його бачимо зараз.

Як у радянський час хотіли перебудувати центр Львова 🌇

Львів 1950-х років

Джерела:

Фотографії старого Львова

Стаття Романа Генеги

Марина Романцова LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають