LVIV.COM

Як розібратися зі стресом та не допустити вигорання – 3 поради

Як розібратися зі стресом та не допустити вигорання – 3 поради
Катерина Чурсіна

Перебування в хронічному стресі підвищує ризик серцевих та шлункових захворювань. Лови кілька порад, які допоможуть тобі цього уникнути.


Хронічний стрес – неправильний розподіл життєвих ресурсів.

Коли ми не можемо задовольнити свої потреби, в нас виникає роздратованість, байдужість або втома. А постійно переживаючи стрес, ми стаємо більш вразливими й будь-яка дрібниця, як-от слова колеги, може вивести з рівноваги.

Практичне завдання:

Візьми аркуш паперу/свій нотатник/записник у телефоні, і розділи його на дві колонки: “Те, що я можу контролювати” і “Те, на що не маю впливу” у стресовій ситуації. Це завдання допомагає сфокусуватися на тому, що можеш зробити, щоб не відчувати себе жертвою обставин, коли на тобі лежить багато обов’язків та завдань.

Лайфхак:

Окресли для себе зони відповідальності. Подивися на те, як можеш впливати на стресову ситуацію, і зроби те, що насправді під силу. Нереалістичні очікування призводять до розчарування в собі та своїх можливостях. 

Приклад:

Марія хоче вивчити німецьку мову, щоб вільно спілкуватися за кордоном. Її мета – за місяць розмовляти майже без акценту і розуміти сленг. Марія неминуче розчарується, тому що ставить перед собою нереалістичне завдання.

Стрес є неминучим, а вигорання ні.

Завдання:

Прийми те, що стрес – невід’ємна частина життя, уникнути його – неможливо. Проте можна навчитися ним керувати з вигодою для себе. Якщо будь-який стрес для тебе – зло, то виникає страх стресу, що підвищує тривожність і послаблює здатність керувати емоціями у складних ситуаціях. Люди, які уникають стресу, насправді відкладають його на потім, але з більшими наслідками.

Лайфхак:

Замість того, щоб питати себе “Ну чому це зі мною?”, або “Я не маю цього відчувати”, скажи собі “Цей стрес тимчасовий”. Подумай, що тебе підтримує і додає сили, коли не знаєш що робити. Це може бути 10 хвилин в тиші, порада друга або переключення на інший вид діяльності. 

Приклад:

Оксана відчуває, що їй вже давно потрібно підвищити зарплату на роботі, але вона уникає цієї розмови, тому що боїться відмови. Невдача змусить Оксану зіткнутися з думками про те, що вона недостатньо компетентна, її не цінують на роботі або зрозуміти, що вона не вміє відстоювати себе. Відкладаючи складну розмову про підвищення, Оксана довгий час не задовольняє свої потреби, стає дратівливою та втомленою. Її мотивація до роботи падає, що і стає точкою ризику професійного вигорання (стрес стає хронічним). 

Стрес може бути викликаний, як реальними, так і уявними подіями.

Правда полягає в тому, що ніхто з нас не вміє бачити майбутнього або читати думки інших людей. Це помилки нашого мислення, які призводять до того, що ми відчуваємо стрес у ситуаціях, де в реальності нічого не відбувається. 

Практичне завдання:

Розпиши одну стресову ситуацію на три колонки:

  • Шо сталося? (Факти)
  • Що ти про це думаєш? (Твоя інтерпретація ситуації). 
  • Що ти робиш? (Наслідки твоїх думок).

Приклад:

Факти: колега розкритикувала ідею Михайла перед колективом під час наради.

Інтерпретація (думки Михайла): «Вона права, це була тупа ідея. У мене мало фантазії, і тепер вся команда побачить, який я нетворчий. Для чого я взагалі почав про це говорити!»

Наслідки: Михайло почувався дурним і не говорив до кінця зустрічі. Цього тижня він не хоче відвідувати жодну з інших зустрічей команди, і вже вигадав спосіб уникнути завтрашньої зустрічі.

Лайфхак: Розділяй себе і свою дію. Ти не є твоїми досягненнями, речами, посадою. Зауваж, як часто ти приписуєш іншим людям ставлення до себе (він мені не посміхнувся, значить він мене не поважає).

Від стресу неможливо позбутися назавжди, але ним можна навчитися керувати. Для того, щоб емоційно не перевантажуватися і не чекати емоційного вигорання потрібно вчасно робити ревізію своїх думок та почуттів. Успіхів!

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають