LVIV.COM

Як правильно вибрати гірські лижі ⛷ та сноуборд 🏂 під час розпродажів

Ділися або не палися

Як правильно вибрати гірські лижі ⛷ та сноуборд 🏂 під час розпродажів
Марина Романцова

Сезон катання вже майже завершився, тому в магазинах настала пора знижок на зимове екіпірування. Час купувати! Якщо тобі набридло кататись на орендованому спорядженні, тримай кілька порад від експерта, як максимально ефективно підібрати лижі та/або сноуборд під себе.


Матеріал створено за підтримки молочної компанії "Галичина"

Як правильно вибрати гірські лижі ⛷ та сноуборд 🏂 під час розпродажів

Олексій Попіл, експерт з туристичного спорядження

Лижі чи сноуборд?

Як правильно вибрати гірські лижі ⛷ та сноуборд 🏂 під час розпродажів

Якщо ти новачок, тобі простіше буде стати на лижі. На лижах ти рухатимешся обличчям вперед, тому твій вестибулярний апарат працюватиме, як звичайно. До того ж, на лижах простіше зрозуміти механіку руху.

На борд стати важче, бо механіка зовсім інша. Ноги міцно прикріплюються до дошки та при падінні не відстібаються, на відміну від лиж. Доведеться їхати боком, тому механіку руху зрозуміти важче. Втім, прогресувати та робити трюки на борді простіше.

Запам'ятай! Не варто перебільшувати свої вміння й купувати спорядження для професійних спортсменів. Воно може тобі не підійти і катання не приноситиме задоволення, а іноді - збільшить імовірність травмуватись.

Лижі

Як правильно вибрати гірські лижі ⛷ та сноуборд 🏂 під час розпродажів

За типом будови лижі бувають:

 • Твінтіп фрістайл

Симетричні, загнуті з обох кінців. Дозволяють їздити п’ятками вперед та виконувати різноманітні трюки.

 • Фрірайдові

Ширші, ніж фрістайлові. Ширина талії близько 110-135 мм, підбираються +10-20 см до зросту. Підійдуть тим, хто планує кататись поза межами трас.

 • Слалом/слалом гігант

Спортивні лижі для змагань та тренувань в вищезазначеній дисципліні. Мають тонку талію (67-70 мм) та радіус 10-12 м (слалом)/20+ м (слалом гігант).

 • Карвінгові універсали

Найпоширеніший тип гірських лиж, мають середню ширину талії (75-100 мм) та середній радіус (12-16 м).

Сучасні лижі зазвичай роблять досить широкими, адже такі моделі універсальніші. На таких лижах тобі буде зручно кататись на трасах, непідготовлених схилах і навіть по пухляку.

Як підібрати лижі

Зверни увагу на ряд важливих характеристик:

 • Талія

Як правило, розміри лиж визначаються і записуються в міліметрах: ширина носка/талії/п'ятки. Саме ці параметри дадуть зрозуміти, як лижі реагуватимуть на твої рухи та наскільки зручно буде використовувати їх для своїх потреб.

Ширина талії визначає, наскільки зручно тобі буде кататись по глибокому снігу і на підготовленому схилі. Вузькі лижі (до 75 мм) призначені для жорсткого снігу, а широкі (більше 100 мм) краще поводяться на пухляку.

Якщо ти прихильник/ця універсального типу катання, спробуй лижі з середньою шириною талії (80-100 мм).

 • Радіус бічного вирізу

На радіус повороту, тобто на те, як швидко ти зможеш повертати, впливає бічний виріз лижі. Що глибший виріз, то менший радіус повороту і навпаки. Для новачків краще обрати приблизно 13-15 м - так тобі буде зручніше кататись на малих швидкостях.

 • Форма прогину

Традиційна форма прогину лижі називається "кембер". Це коли незавантажена лижа торкається підлоги або поверхні снігу в двох точках, максимально близько до носка і п'ятки. Кемберний прогин допомагає точнішому входженню в поворот і забезпечує додаткову точність на вкатаних схилах і жорсткому снігу.

Зворотний прогин називається "рокер" - коли лижа торкається підлоги або снігу лише посередині, а носок і п'ятка підняті. Лижі з рокерним прогином підходять для їзди по м'якому снігу - вони легше входять в поворот і мають меншу ймовірність випадково зачепитися кантом за схил. Однак на жорстких і вкатаних схилах такі лижі вимагають додаткових зусиль при керуванні.

Якщо ти плануєш кататися і на м'якому, і на жорсткому снігу - обирай лижі з гібридним прогином.

 • Довжина

Чим швидше ти хочеш кататися, тим довші потрібні лижі. Довгі лижі дадуть тобі змогу почуватись стабільніше і впевненіше на крутій гірці. Для схилів з жорстким снігом та для фрірайду обирай лижі довжиною +10-20 см до зросту.

 • Жорсткість

Від цього параметру залежить те, як лижа працюватиме на снігу. "М'які" лижі легше гнуться та краще поглинають нерівності траси на низькій швидкості, "жорсткі" - важче, однак краще тримають дугу на середній та великій швидкостях.

Існує правило: новачкам краще підбирати м'якші лижі. Однак, чим більша твоя вага, тим жорсткіші лижі тобі знадобляться (навіть якщо ти новачок). Таке спорядження дасть тобі змогу контролювати спуск і запобігти неконтрольованому "падінню" зі схилу.

Сноуборд

Як правильно вибрати гірські лижі ⛷ та сноуборд 🏂 під час розпродажів

Як і при виборі лиж, для вибору борду тобі потрібно відштовхуватись від стилю катання та від фізичних параметрів тіла. Основне правило - що більший зріст/вага, то довший/жорсткіший має бути борд.

У сноубордів є кілька важливих характеристик:

 • Жорсткість

Як лижі, так і сноуборд початківця має бути "м'який". Така дошка "пробачить" більшість помилок новачка і підійде для повільної їзди. Загалом, що більша жорсткість, то для швидшої їзди підходить борд.

Перевірити жорсткість можна в магазині - треба взяти сноуборд і протиснути. Також, зверни увагу на опис параметрів дошки - там є всі характеристики та таблиця для підбору.

 • Прогин

Початківцям краще обрати дошку з гібридним прогином. Він найуніверсальніший та підійде для більшості типів катання. Трюки можна робити майже на будь-якому сноуборді, однак сноуборд з рокерним прогином кращий для "паркових" фішок, адже ти не чіплятимешся кантами на фігурах та м’яко приземлятимешся. Кембер більше підійде для фрістайлу.

 • Ширина

Ширина борду залежить як від того, для якого типу катання тобі потрібен борд, так і від твоїх фізичних параметрів. Широкі сноуборди підходять для "цілини" і м’яких схилів з пухляком. На підготовлених трасах зручніше кататись на вузьких дошках.

Важливий розмір ноги. В ідеалі твої стопи не мають виходити за межі дошки більше, ніж на 1-1,5 см. Якщо дошка буде надто широкою чи завузькою, керувати бордом буде важко.

 • Довжина

Підбирай довжину згідно з параметрами виробника на твою вагу та зріст. Якщо твоя вага більша/менша від зазначеної виробником на твій зріст, до табличного числа потрібно додати/відняти 5-8 см.

Черевики

Як правильно вибрати гірські лижі ⛷ та сноуборд 🏂 під час розпродажів

Без хороших черевиків тобі не буде зручно кататися - підбирай їх згідно зі своїми потребами.

Лижні черевики роблять з пластику. Черевики для сноуборда - із замінника та інших синтетичних матеріалів. У черевиків як для лиж, так і для борду є свій індекс жорсткості.

Лижі. Новачкам краще підбирати м'якші черевики. Є нюанс: у жорстких черевиках ти зможеш більш-менш зручно кататися на м'яких лижах, але у м'яких черевиках на жорстких лижах буде незручно. Керування лижами відбувається через передачу ваги тіла на канти і в цьому допомагає черевик. Якщо черевик буде надто м'який, він не дасть потрібного контролю: потрібно буде більше навантажувати ноги і ти швидше втомишся.

Борд. Черевики для борду м'якші та комфортніші, ніж для лиж. Вони мають більш пристосовану для ходьби підошву.

Дуже важливо підбирати черевики по розміру. Не варто брати черевики на розмір-два більші, ніж тобі потрібно. Оскільки всі черевики для катання мають підошву під нахилом, коли ти їх взуваєш, тобі може здатись, що черевик тісний. Втім, спочатку треба зафіксувати ногу, аби вона не "їздила" - і так зрозуміти, чи потрібен тобі більший розмір.

Завеликий черевик не дасть тобі необхідного контролю. Нога може "їздити" та провертатись всередині під час катання, що збільшує ризик травми.

Як вибрати б/в спорядження

Як правильно вибрати гірські лижі ⛷ та сноуборд 🏂 під час розпродажів

Якщо ти хочеш купити спорядження з рук, особливу увагу потрібно звернути на стан - скільки разів та з якими проблемами лижі/борд були у ремонті, як часто ними користувались тощо.

При покупці як борда, так і лиж потрібно звернути увагу на кант.

У користованих лижах чи борді він може бути дуже тоненьким, сточеним. Це означає, що ресурс вже майже вичерпано. Таке спорядження не прослужить довго: раз-два з'їдеш і треба нести в ремонт чи викидати. Кант повинен бути рівний, не побитий та не дуже стертий. Обов'язково потрібно подивитись збоку: чи немає розслоєння.

Обираючи черевики, треба подивитись на стан внутрішнього черевика, защіпок та баклів. У защіпок та баклів мають бути цілі з'єднання, а каркас не має бути розбовтаним.

Внутрішні черевики не повинні бути рваними чи дуже продавленими. Існують черевики, які можна "запікати" - якщо їх розігріти, вони відновлюють свою форму. Вони легко приймуть форму ноги нового власника - це досить зручно.

Сподіваюсь, ці поради стануть тобі у нагоді при виборі спорядження. Приємного катання!


МАТЕРІАЛ ПІДГОТОВЛЕНО ЗА ПІДТРИМКИ

Як правильно вибрати гірські лижі ⛷ та сноуборд 🏂 під час розпродажів

Зараз читають