LVIV.COM

Як на Левандівці був аеропорт ✈

Як на Левандівці був аеропорт ✈

Левандівка – район залізничників. Колії, мости, шум потягів… І дивні назви вулиць: Аграрна, Пілотна тощо. Звідки взялись такі назви, якщо єдиний аеропорт Львова знаходиться за кілька кілометрів? Виявляється, колись на Левандівці теж був аеропорт.


Як все починалось

Перший міжнародний аеропорт “Львів” знаходився на місці сучасної Левандівки приблизно між головним залізничним вокзалом та вокзалом станції “Клепарів”. Цю місцевість тоді називали Янівські блоні.

Як на Левандівці був аеропорт ✈

Фрагмент карти Львова 1929 року з аеропортом на Левандівці

У 1914 році австрійська влада вирішила побудувати у Львові воєнний аеропорт. Вони діяли згідно з Мобілізаційним планом на випадок війни: якщо би почались бойові дії, з Відня та Герца сюди мали прибути 11-та і 14-та авіаційні роти.

Однак, після початку Першої світової війни сталися затримки і роти не прилетіли. Тому, вже у 1915 році на аеродромі базувалися російські бомбардувальники “Ілля Муромець”. На той час це були найбільші літаки у світі.

Як на Левандівці був аеропорт ✈

Літак “Ілля Муромець”

Воєнний аеропорт

З червня 1915 року аеродром знову переходить під контроль Австро-Угорщини. Тут розмістили 4-й цісарсько-королівський летунський парк, який виконував роль ремонтної бази.

Були майстерні з ремонту авіадвигунів та літаків, слюсарна та столярна майстерні. Деякі будинки обладнали під склад для запчастин, цех для фарбування літаків, зброярську майстерню, гараж та ангар для літаків, що потребували ремонту.

Окремі приміщення мали канцелярія, телефонна станція та їдальня. Ближче до станції  “Клепарів” знаходилися склади авіабомб.

Як на Левандівці був аеропорт ✈

Залишки російського ангара на Левандівському летовищі (1915)

Оскільки вантажопідіймальність літаків того часу була лише 130 кг, багато людей на борт вони брати не могли. Тому літаки використовували для перевезення пошти. Так, з 20 березня 1918 року через аеропорт проліг маршрут першого в Україні регулярного поштового авіарейсу Відень — Київ з проміжними посадками у Кракові, Львові та сучасному Хмельницькому.

Цей маршрут проіснував до 5 листопада 1918 року. Кореспонденція йшла 2 доби і це було не надто ефективно. Пілоти могли літати лише вдень, орієнтуючись по наземним об’єктам, адже нічна навігація не була достатньо розвинена.

Лише з плином часу на дахах великих будинків та вокзалів почали писати назви населених пунктів, які підсвічували кіловатними прожекторами. Тоді назви стало видно за 100 кілометрів.

Як на Левандівці був аеропорт ✈

Австрійській розвідувальний літак Lloyd C.II у Львові, фото, 1918 рік

Під час Польсько-української війни аеропорт став головною базою польських повітряних сил. Зокрема, першу в історії операцію авіації Війська Польського здійснили саме літаками, що базувалися в левандівському аеропорту.

Свого часу Авіація УГА здійснила кілька атак на аеропорт. Однак, протягом 1918-1920 років летовище використовували польські авіаційні формування.

Як на Левандівці був аеропорт ✈

Літак Hansa-Brandenburg B.I ІІІ польської льотничої групи

Як на Левандівці був аеропорт ✈

Літак Airco D.H.9 6-ї польської ескадри в британському окрасі

Початок цивільних рейсів

Кілька років після заснування аеродром був виключно військовим. Але вже з 1922 року його почали використовувати у цивільних цілях.

2 серпня 1922 року на левандівське летовище сів літак, який летів першим регулярним пасажирським рейсом Гданськ-Варшава-Львів.

Як на Левандівці був аеропорт ✈

Пасажири першого пасажирського рейсу і літак, що його здійснив

Після організації пасажирського руху, під потреби канцелярії цивільних авіаліній використовувалося кілька залізничних вагонів. Згодом, військові передали цивільним невеликий дерев’яний будинок для потреб адміністрації.

Як на Левандівці був аеропорт ✈

Адміністрація левандівського летовища (1929)

Чому аеропорт закрили?

У 1923 році прийняли рішення збудувати новий, більший аеропорт поблизу тодішнього села Скнилів. Аеропорт на Левандівці розширити не могли – заважала навколишня забудова.

Будівництво почалось у 1925 році і тривало 11 років – до 1936. Втім, з левандівського аеропорту перебазувались вже у 1929-му, не чекаючи завершення будівництва.

Що сталось з левандівським аеропортом?

У 1930-х територію колишнього летовища розпланували під мережу майбутніх вулиць. Згодом, 1950-х роках, її забудували одно-двоповерховими будинками.

Сьогодні на Левандівці залишились лише назви вулиць, які нагадують про колишній аеропорт:

  • Повітряна (колишня Льотнича);
  • Пілотів;
  • Пропелерна;
  • Моторна;
  • Планерна;
  • Ангарна.

Джерела:

Вікіпедія;

Фотографії старого Львова.

Марина Романцова LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають