LVIV.COM

Як Данія нарощує продуктивність, чому данці люблять свою роботу та як у Львові переймають цей підхід

Як Данія нарощує продуктивність, чому данці люблять свою роботу та як у Львові переймають цей підхід

Вам доводилося чути, що найвідповідальніші працівники йдуть з офісу останніми? А може відчували на собі колючі погляди, якщо о 18:02 вже вимикаєте комп’ютер? Чи звикли, що керівник очікує негайної відповіді на лист, надісланий після завершення робочого дня? Якщо це ваша щоденна норма, то ви точно ніколи не працювали у компанії з скандинавською корпоративною культурою.


Партнерська публікація спільно із Conscensia

У Данії вірять, що працювати ефективно – не означає працювати довго. Робочий день данців один із найкоротших у світі, а графік один із найгнучкіших у Європі. І саме данці очолюють рейтинги найщасливіших та найпродуктивніших працівників у світі. 

Праця понад норму – результати нижче норми

Завжди ввімкнені корпоративні месенджери та безперервний потік робочих мейлів перетворив робочий день на цілодобовий. Проте довге сидіння, в тому числі й на роботі не сприяє довгому життю. Як стверджує Mayo Clinic, люди, які сидять понад 4 години на день мають вищий ризик захворіти на серцево-судинні захворювання, а тривале сидіння значно збільшує ризик смерті з будь-якої причини. 

До того ж, довге перебування в офісі не гарантує добре виконаної роботи. Дослідження вказують, що результати праці різко знижуються, якщо людина працює понад 48 годин на тиждень. Довгий робочий день призводить до тривалих і частіших перерв на каву чи перекури. Таким чином працівники “компенсують” тривале перебування в офісі.  

Данія обрала іншу організацію корпоративного життя. Лише 2% данських спеціалістів працюють понаднормово. І саме данці займають перше місце серед щасливих працівників. Щоб зрозуміти що це – випадковість чи причинно-наслідковий зв’язок, потрібно розібратися з тим, як прийнято працювати у Данії. 

Як Данія нарощує продуктивність, чому данці люблять свою роботу та як у Львові переймають цей підхід

Просто добре виконувати свою роботу

У скандинавській корпоративній культурі не дають бонусів за довге сидіння в офісі. На думку данців, це свідчить про погано спланований час, а не про ініціативність та відданість компанії. Зазвичай робочий день триває з 8 до 16 години. Турбувати працівників робочими питанням в позаробочий час не заборонено законодавством, але не схвалюється і вважається невихованим.

Можна припустити, що короткий робочий день означає нижчу ефективність праці. Проте це не так. Згідно з даними ОЕСР за 2016 рік, 10 країн із найвищим ВВП мають також найкоротший робочий день. Зокрема сюди входить Данія, Німеччина, Люксембург, Норвегія, Швеція, Швейцарія та Нідерланди. 

Роботодавці та працівники дотримуються негласного культурного договору. Перші поважають особистий простір підлеглих, а другі добре виконують свою роботу. У скандинавській корпоративній культурі немає жорсткої ієрархії, тому працівники відчувають менший тиск з боку керівництва. Принцип “Я начальник, а ти мовчи” є неприйнятним для данського суспільства. Можливість вільно ділитися ідеями та брати активну участь у житті компанії підвищує моральне задоволення та почуття відповідальності данців.

Щасливі люди працюють краще

На продуктивність позитивно впливає не лише коротший робочий день. Дослідники з Університету Ворвік виявили, що відчуття щастя підвищує продуктивність роботи приблизно на 12%. Увага до потреб працівників приносить реальну економічну вигоду.

У Данії уважно ставляться до балансу між роботою та особистим життям. Наприклад, працівники можуть обирати коли їм найкраще розпочинати робочий день. Багато хто може працювати з дому. Обідня перерва зазвичай має фіксовану годину, тому співробітники мають час на спілкування та підтримання дружніх стосунків. Кожен данський спеціаліст має щонайменше п’ять тижнів оплачуваної відпустки. Поширеним явищем є використання усієї відпустки за один раз. 

Данське суспільство зберігає чудовий баланс між статями. Близько 80% жінок працюють. Усі чоловіки отримують додаткових 2 тижні відпустки після народження дитини. Декретну відпустку подружжя може ділити порівну, тому тати беруть значну участь у вихованні дітей. 

Як Данія нарощує продуктивність, чому данці люблять свою роботу та як у Львові переймають цей підхід

Данська корпоративна культура в Україні

Данська ІТ компанія Conscensia підтримує скандинавську корпоративну культуру та дотримується трьох основних цінностей, які притаманні данському менталітету – довіри, прозорості та відповідальності. Щоб зберегти баланс між роботою та відпочинком, в компанії запровадили так звані “короткі п’ятниці”, які передбачають, що після 15.00 люди можуть проводити час з друзями чи сім’єю, або ж залишитися з колегами на тематичну вечірку, які часто влаштовує компанія.  Корпоративна атмосфера – це всім відоме данське хюге, там всім комфортно і затишно.

Ліне Мілтерс, СOO Conscensia підтримує цей підхід “Ми вважаємо, що взаємна довіра сприяє ефективній співпраці. Тому дбаємо про відпочинок наших колег, а вони дбають про якісну працю”. 

У Conscensia кожен проходить курс з культурної компетенції (cultural intelligence), щоб краще зрозуміти звички та менталітет іноземних клієнтів. Це створює доброзичливу атмосферу в команді та знижує ризик конфліктів через культурні непорозуміння. І найважливіше, компанія не намагається перетворити чи забрати ідентичність своїх колег, перетворивши їх на данців. Адже залишатися собою – один із принципів їхнього суспільства.

Як стверджує Карстен Гансен, СЕО Conscensia: “Як я зазвичай кажу, серед львівської команди панує справжня скандинавська культура, хоча, очевидно, у ній є певний український колорит. Вважаю, що це цілком природно. Адже без адаптації до українських реалій відбулась би асиміляція, а це суперечило би принципу вірності собі”.

P.S.Ще більше про скандинавську корпоративну культуру у Львові зможеш прочитати у статті Карстена Гансена тут.

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають