LVIV.COM

Я – Solution Architect

Ділися або не палися

Я - Solution Architect

Для чого ІТ-компаніям Solution Architect? Чим саме він займається? Який досвід потрібен, які переваги та недоліки цієї професії? Щоб з’ясувати, поговорили з Solution Architect Олегом Гриником, який співпрацює з EPAM Systems.


Партнерська публікація

Хто такий архітектор?

Я Solution Architect і реалізовую проекти для клієнтів EPAM у цій ролі уже два роки. Опанував цю професію п'ять років тому, ще сім перед тим - впевнено до неї йшов. Якщо біля мене посадити ще кількох архітекторів і спитати, що вони роблять, всі ми скажемо щось різне.

Перекодив на всьому, на чому тільки можна

Починав на C#, .NET. Спробував JScript, WebScript, Web 6. Потім - Front-End, JavaScript. Згодом пішов в базу даних, Big Data, Machine Learning. Я, мабуть, все попробував - крім мобілок і блокчейну. Але коли дивився на знайомих-архітекторів, то розумів, що й сам хочу піти в архітектуру.

Solution Architect - це спеціаліст, який визначає технологічний стек на проекті, відповідає за технічні рішення та взаємодію компонентів усієї системи між собою. Але бувають різні завдання. Архітектор може бути також консультантом для певного клієнта чи презентатором наших технологічних можливостей.

Архітектором мусить бути людина з досвідом

Треба знати технології й не відходити від програмування зовсім - так ти не будеш відірваним від реальності й зможеш тверезо оцінити як краще виконати завдання, скільки це може коштувати. Хоча, звісно, коли стаєш архітектором, часу на код в тебе вже не так багато.

Яким має бути архітектор?

В архітектора повинні бути хороші презентаційні та комунікаційні навички, досвід у розробці, менеджменті та програмуванні, розуміння бізнесу, бізнес-аналізу, знання англійської, технологічне бачення, бажання вчитися, вміння продати, переконати, організувати себе та інших і брати на себе відповідальність.

Ти маєш бути сам собі бос: планувати, керувати. А ще важливо вміти адаптуватися.

Тому що робота архітектора - це безліч сюрпризів, головне - спокійно до них ставитися і вирішувати ситуації, а не стресувати.

1

Робочий день

Я прокидаюсь о 5-6 ранку, спочатку біжу в зал, а тоді беруся до роботи.

Зазвичай це зустрічі - щось комусь треба порадити, щось десь треба проаналізувати, знайти якесь рішення. Потім це менторство, потім знову зустрічі по пре-сейлах, консультації з клієнтами, аналіз їхніх систем. Тоді знову розмови з клієнтами по їхніх проектах. Часто це може бути виїзд до клієнта, де ми з ним спілкуємося наживо. Крім цього, займаюся розвитком Big Data практики: проводжу тренінги та координую Solution Architect  School.

Працюю більше, ніж 8 годин на день, але, оскільки мені дуже цікаво, я не сказав би, що втомлююсь.

5 рівнів архітектора в Epam

У кожній ІТ- компанії є свої градації професійних рівнів. Розглянемо приклад EPAM. Я - архітектор третього рівня, всього їх п'ять:

1. Application Architect - цей спеціаліст зазвичай працює на одному проекті і його робота полягає в тому, щоб відповідати за технічні рішення, архітектуру, трансформацію технічних проблем та технічних вимог клієнта, пропонувати йому якісь ідеї. Він також займається документацією, плануванням (мапа проекту) в межах одного проекту: як виглядатиме рішення, що саме буде запроваджуватися. Оскільки досвіду в нього не так багато, він періодично радиться з іншими архітекторами.

2. Архітектор другого рівня вже має певний досвід, а тому 40% свого часу витрачає на різні консультації для клієнтів, а 60% - на свій проект.

3. Архітектор третього рівня знається на бізнесі, а тому зважує усі проблеми бізнесу клієнта, коли пропонує йому якісь рішення. Зазвичай такий архітектор працює на більш ніж одному проекті одночасно, надає консалтингові послуги клієнтам та робить швидкі дослідження.

4. Лід-архітект або Technology Solution може впливати на розвиток компетенції архітекторів у компанії загалом, керує ними та бере на себе досить великі проекти.

5. І найкрутіші архітектори, п'ятого рівня - це керівники напрямків компетенції технологічних рішень.

Загалом, чим вищий рівень архітектора - тим глобальніша й більш різностороння у нього картина проекту, більше консалтингової роботи та менше коду.

2

Битва архітекторів

Час від часу архітектори влаштовують architecture battles.

Ми вигадуємо сценарій якоїсь архітектурної або бізнес-проблеми, й граємо роль замовника, який відправляє документ з описом всього, що йому треба. Збирається команда з чотирьох-п'яти людей, яка має проаналізувати бізнес та усі його проблеми й придумати рішення. Під час цього процесу ми збираємося з цими людьми і відповідаємо на їхні питання. При цьому граємо роль дуже поганого замовника і відповідаємо на питання лаконічно - щоб архітектори навчилися ставити їх правильно.

В нашій роботі дуже важливо вміти правильно запитувати. 

Адже можеш ставити сотні питань, й в кращому випадку замість розгорнутої відповіді отримувати "так" або "ні".

3

Комусь переваги, а комусь - недоліки

Багато людей шукають ідеальну роботу - такої не буває. Бувають більш цікаві проекти, менш цікаві проекти, більш складні завдання, менш складні завдання. Часто ми повинні переключатися між різними проектами. Для когось це недоліки, для когось - переваги.

Так само комусь може не сподобатися те, що часом треба дуже багато подорожувати - місяцями не бути вдома, наче ти - далекобійник.

Для мене це очевидна перевага: мандрувати - моє хобі, ще й не за власний кошт, чому б ні? Комусь може важко даватися так багато комунікувати: п'ять-шість зустрічей поспіль, на останніх ти вже голос зриваєш, а тоді приходиш додому і взагалі не маєш сили говорити. Багато відповідальності - теж не усім підійде. Та загалом круто: ти можеш рости скільки захочеш, адже технологій багато й розвиватися завжди є куди. Крім цього, ти постійно знайомишся з досвідченими людьми, які роблять щось круте й передають тобі свої знання. Завдяки проектам я заглибився в те, як працює медицина в Америці, на чому насправді заробляють страхові та ще купу всього, що я би не дізнався просто так.

IMG_5288

Як не вигоріти?

Вигораєш разів двадцять в рік - без цього ніяк! 

Але завжди можна перемикатися між завданнями чи просто відпочивати від роботи: виїхати кудись за місто, піти в кіно. Що б ти не робив - ти вигориш. Щодня одне й те саме - вигориш. Щодня щось інше - вигориш. Вмій організуватися й не бійся брати на себе відповідальність - і тоді все буде ок.

Поради та ресурси:

Архітектурні ресурси

Книжки

Рекомендую підписатись на O'Reilly.

Безкоштовний курс з машинного навчання

Блоги

Також рекомендую розвиватися в кількох напрямках і час від часу ходити на співбесіди в різні компанії - просто для цікавості, щоб перевірити, чого ти вартий.

Фото: Юлія Лоу


Хочеш бути Solution Architect? EPAM шукає спеціаліста! Деталі за посиланням.

Зараз читають