LVIV.COM

Екологічність, економія та інші плюшки секонд-хендів

Ділися або не палися

Екологічність, економія та інші плюшки секонд-хендів
Anya Dzina

Втомився зустрічати вивіски “Одяг з Європи” та “Новий осінній завіз” на кожному куті, а від слова “Бомба” починається нервовий тік? В мене теж. Та все ж не будемо ставити хрест на секонд-хендах - вони не тільки економлять твої гроші, але і роблять вклад в боротьбу за збереження довкілля.


146% - саме стільки вуглекислого газу в атмосфері Землі зараз у порівнянні з показниками доіндустріального періоду. У той час, коли більшість асоціює кліматичні зміни й забруднення планети з нафтопереробною промисловістю, поза нашою увагою залишається інший винуватець подій - модна індустрія. Так, на сьогодні вона посідає друге місце серед найбільших призвідників зміни клімату. 

Можу посперечатися, що ти пригадуєш часи, коли мав одну-дві пари джинсів, які носив ніяк не менше року, і боявся щось порвати чи забруднити, бо “тобі вже купували одяг цього місяця, носи так, як не вмієш бути акуратним”. Сьогодні ж більшість з нас забули про такі проблеми. Величезна кількість брендів дозволяє слідувати непостійним модним трендам за відносно невелику плату, а дірка на футболці означає лише, що ця футболка летить у смітник (або на ганчір’я, якщо відчуваєш себе особливо економним).

Доступність одягу напряму пов’язана з пришвидшеними процесами виробництва та новими супердешевими матеріалами. Проте ці ж фактори є основними у його одноразовості та короткому термінові життя.

Поки фешн-індустрія намагається потроху популяризувати ідеї свідомого та етичного виробництва одягу, ти вже можеш перенаправити свої гривні з брендових магазинів та Краківського ринку (які часто пропонують однаковий асортимент) у секонд-хенди. І я розкажу тобі, навіщо.

Екологічність, економія та інші плюшки секонд-хендів

1. Це дешево

Найбільший очевидний плюс речей повторного ужитку у їхній доступній ціні. Саме тут у 2019 році ще можна знайти штани за 40 гривень (можливо і менше) та зимову куртку за кілька сотень замість тисяч. Купити одяг, який в магазині коштував би у кілька (десятків) разів дорожче - легше легкого. Деякі продавці, правда, вже встигли просікти цю тему і навчилися краще визначати ціну окремих речей, але цього завжди можна уникнути у магазинах, які продають одяг на вагу. 

2. Це унікально

Визначаєш, що у Бершці нова колекція по тому, що всі довкола різко починають носити саме цей конкретний бомбер? Цю долю легко можна оминути, якщо купувати речі на секонді. Бач, більшість одиниць там наявні у єдиному екземплярі. Тут не без мінусів, звичайно, адже один екземпляр на магазин означає, що навіть найкрутіша річ може банально не підійти за розміром, але все ж коли знайдеш щось своє, то будеш єдиним на ціле місто! 

Екологічність, економія та інші плюшки секонд-хендів

3. Це якісно

Речі в секонди переважно везуть з Європи. Не раз вже виголошувалося твердження про те, що навіть представлені в Україні бренди поставляють продукцію різної якості на наш та європейський ринки. До того ж за компанію з новими речима часто передають старіший одяг часів, коли все не шили з поліестеру діти у Бангладеш за $1 на день. Якісні тканини та міцні шви — те, що не так часто побачиш у магазинах фаст-фешену.

4. Це зберігає довкілля

Як вже було згадано на початку статті, мода пришвидшується і виробляє величезні об’єми товару без нагальної необхідності. За обережного користування та відповідного догляду предмет одягу може цілком прослужити кілька сезонів, а то і років замість кількох місяців. Друге життя речі не тільки зекономить тобі гроші, але і зменшить попит на нові шмотки, що, у свою чергу, напряму впливає на прибутки корпорацій, які є основними винуватцями нинішньої кліматичної кризи. Це повинно було б змусити їх передивитися свої пріоритети. Як люблять говорити американці, треба голосувати гривнею, якщо інші важелі впливу не діють.

5. Це пригода

Ну і наостанок варто згадати це приємне відчуття, ніби ти Індіана Джонс або Лара Крофт, коли серед куп футболок з чиєїсь парубочої вечірки викопуєш щось дійсно вартісне. Зайти на провінційний секонд-хенд і знайти чоботи відомого бренду та саме твого розміру за ₴200 замість $200 - не казка, а реальний інцидент. Батьки не дозволили стати археологом, а змусили піти в IT, бо там водяться гроші? Можеш задовольнити свої мрії стати шукачем скарбів у “Бомбі” за кутом. 

Екологічність, економія та інші плюшки секонд-хендів

Від специфічного запаху легко позбутися, якщо випрати річ з шампунем (хештег “лайфхак від Бро”), зайвий сантиметр в талії допоможе прибрати пані Олена з ательє, а от нову планету ми ще не скоро побачимо, якби Ілон Маск нам цього не обіцяв. Тому бережімо ту, яка в нас є, щоб не вчитися методам виживання у Безумного Макса.

Зараз читають