LVIV.COM

Михайло Балог про музичну освіту, intelligent dance music та ambient в Домініканському соборі

Ділися або не палися

Михайло Балог про музичну освіту, intelligent dance music та ambient в Домініканському соборі
Вікторія Золотова

Музичний продюсер Михайло Балог про власну школу музики, академічну освіту та те, що таке intelligent dance music.

Михайло Балог

Моя музична освіта розпочалась в чотири роки. Саме тоді мій перший вчитель - тато навчив мене грати на ксилофоні. Ще не знаючи нот, я грав Моцарта і Вівальді. Задоволення від цього процесу пам’ятаю й сьогодні. Потім були музична школа, училище й консерваторія, де доводилося більшою мірою грати класичну музику. Але мене завжди вабив Його Величність Джаз. Навчатися йому я поїхав до Польщі. Скажу так: яку музику мені б не доводилося грати, в першу чергу, я - саксофоніст. Гра саме на цьому інструменті захоплює мене, надає мені відчуття насолоди і щастя.

Два роки викладав у музичній школі і пішов, бо не відчував себе там на своєму місці. Але зараз я не відчуваю себе лише саксофоністом. Коли перестаю грати джаз - починаю робити електронну музику. Джазмени люблять казати: “jazz is a language”. Я можу перейти на будь-яку музичну мову, а зміст залишиться незмінним.

Коли я створив свою школу, до мене прийшли студенти після Гнесінської консерваторії. Це особливо приємно, коли після такої грунтовної академічної освіти люди приходять на місячний курс електронної музики. Професійні музиканти, в яких мені самому є чому повчитись, радо сприймають новий досвід, не обмежуючи себе рамками класичної музики.

Михайло Балог
Михайло Балог
Михайло Балог

У семплері 64 клавіші, можна підібрати будь-яку комбінацію, яка сподобається. Так відбувається з дитиною, яка приходить до мене на заняття: вона ніби граючись, осягає поле звуків, не знаючи нічого про ритм та гармонію. Згодом беззмістовно видобувати звуки набридає і вона просить допомоги. Я даю їй кілька дружніх порад і так ми переходимо від практики до теорії, а не навпаки.

Михайло Балог
Михайло Балог
Михайло Балог
Михайло Балог

З пісень на старих вінілових платівках я копіюю різні фрази й використовую їх для написання нової музики. Ця техніка називається семплінг. Вона сучасна і дуже цікава для навчання і дітей, і дорослих.

Вініл

Будемо відверті: в музичних школах в Україні не вчать вільному володінню музичною мовою, на жаль. Механічне заучування академічних творів не дає розуміння того, що є справжньою музикою.

Викладачі роблять з композиторів недосяжний об’єкт, далекий від дійсності. Насправді, вони звичайні люди, постаті які стоять поруч з нами, особистості з усіма недоліками, яким було дано розуміння музичної мови та вміння навчити ій нас.

Михайло Балог
Михайло Балог

Серед художників немає окремо школи модернізму, школи експресіонізму або школи кубізму. А в музичній освіті навпаки: є академічна і все. Вона не має називатися “музичною”, бо музика має на увазі весь спектр жанрів. Назвіть “Школа Академічної Музики імені М.І. Глінки” і це буде чесно.

Викладачі роблять з композиторів недосяжний об’єкт, далекий від дійсності. Чарлі Паркер був нарік, кончений нарік, який продавав інструменти своїх друзів, щоб купити дозу. Всі думали, що він грає так круто через наркотики. Він такий, як ми, звичайна людина. Постать, яка стоїть поруч з нами. Особистість з усіма недоліками.

Будемо відверті: ані батьки, ані однолітки, ані викладачі музичних шкіл майже не слухають музику, яку самі ж викладають. Діти вчать мертву музичну мову, як латина.

Михайло Балог

Коли почав експериментувати з ambient, я зрозумів, що в Україні немає справжньої клубної культури. Мені хотілося б відокремити електронну музику від дискотек. Є таке поняття, як intelligent dance music. Також танцювальна, але не стереотипна. Мрію, щоб люди приходили на танцювальну музику, як на джазовий концерт.

Один з моїх концертів відбувся у Домініканському соборі. Неповторна атмосфера храму та елетронна музика здавалося, злилися в єдиній гармонії. Отже, справжня музика, якою б вона не була, створюється для того, щоб налагодити духовний зв’язок між людьми. Вона має бути живою і справжньою, викликати сміх і сльози, змушувати думати та відчувати.

Читайте також:


Психоделічний імпресіонізм та нові техніки малювання Оксани Олексюк

Майстерня Форзац: хранителі середньовічної книги

Як помити кота, стати художником та інші поради від Андрія Вовка

Коротка історія роботів

Як потрапити в казку: мультивсесвіт Тараса Кеба

Зараз читають