LVIV.COM

Чому на Сихові чути вибухи – репортаж з львівського бронетанкового заводу 💣

Ділися або не палися

Чому на Сихові чути вибухи - репортаж з львівського бронетанкового заводу 💣
Марина Романцова

Жив-був танк. Довго жив, ще з часів Союзу. А потім настав час йти на списання - і потрапив танк до Львова, на танковий завод. А там - чистять, розбирають, ремонтують деталі і роблять... люстру? 


 

Танковий завод (1а)

Коли заходиш на територію танкового заводу, очікуєш побачити танки і солдатів з автоматами. Або хоча би сліди від гусениць на землі.

А потрапляєш у парк. Довгі алеї, гарні дерева. Білочка.

Танковий завод (4)
Танковий завод (52)
Танковий завод (51)
Танковий завод (53)

Спецтехніку і бойові машини просто так не знайдеш, адже вони заховані у цехах та гаражах. Єдиний танк, який стоїть просто неба - на постаменті.

Кажуть, він цілком робочий. Якщо треба - поїде.

Танковий завод (54)
Танковий завод (34)

Як у Львові з'явився танковий завод

Пересувний бронетанковий ремонтний завод (сьогодні - ДП "Львівський бронетанковий завод") створили 9 травня 1944 року у Києві. Тут ремонтували пошкоджену в боях з фашистською армією техніку та повертали її на фронт. З часом, просуваючись за лінією фронту на захід, завод зупинився на тодішній околиці Львова.

Танковий завод (55)

Сьогодні сюди підведена залізнична колія, побудовані складські приміщення та є вільні виробничі площі для освоєння нових видів продукції.

Чим займаються на танковому заводі

Основна спеціалізація заводу - ремонт танків та виробництво деталей. Коли зламаний танк поступає на завод, його дефектують - розбирають на запчастини та визначають їхній стан. Тоді аналізують: можна відремонтувати поламку чи деталі потрібно замінити.

Танковий завод (7)
Танковий завод (8)

Як тільки провели аналіз, визначають, чи є можливість виготовити потрібні деталі на місці. Якщо немає - закупають. А тоді приступають до роботи.

Танковий завод (9)
Танковий завод (10)
Танковий завод (11)
Танковий завод (5)
Танковий завод (6)

Кожен цех має свою спеціалізацію: десь розбирають танки, десь - виготовляють деталі. Останній цех, у який потрапляє танк - монтажний. Тут машину збирають та готують до випробувань.

Танковий завод (27)
Танковий завод (25)

На виході звернула увагу, що біля кожного цеху є свої клумби з квітами. Робітники прикрашають їх на свій манер, саджають квіти. Згодом на заводі проводять конкурси, чия найкреативніша.

Танковий завод (12)
Танковий завод (13)

Не лише танки

Окрім ремонту танків, завод займається модернізацією та виготовляє спецтехніку на їх базі.

Серед продукції підприємства:

"Дозор-Б" призначений для захисту екіпажу та десанту від вогню стрілецької зброї.

Корпус машини може захистити екіпаж від 7,62-мм бронебійних куль з відстані 30 метрів та осколків снарядів і мін, підірваних на відстані 50 метрів.

Озброєння дозволяє вражати живу силу, легко броньовану техніку та вести ефективний вогонь по повітряних цілях, які летять на дозвукових швидкостях.

Танковий завод (28)
Танковий завод (29)
Танковий завод (30)
  • пожежні машини ГПМ-72 (на базі танку Т-72) та ГМП-54 (на базі танку Т-54);

ГМП-72 - це броньована гусенична пожежна машина. Вона призначена для гасіння пожеж різних класів, транспортування пожежно-технічного обладнання, розчистки проходів до місць пожежі та проведення рятувальних робіт на арсеналах, базах, складах боєприпасів, нафтових свердловинах тощо.

У вересні 2017 року ГМП-72 використали при гасінні пожежі на складі боєприпасів під Вінницею. Зараз машина допущена до експлуатації у Збройних Силах України.

ГПМ-72
Чому на Сихові чути вибухи - репортаж з львівського бронетанкового заводу 💣
2

Фото ГМП-72

  • БРЕМ "Лев".

БРЕМ "Лев" - це власна розробка підприємства. Він створений на базі танку Т-72 та обладнаний бульдозерним обладнанням і крановою установкою. Серед спецтехніки він "тягач".

Його основне призначення:

  • механічна розвідка на полі бою;
  • евакуація аварійних, застряглих та затонулих танків;
  • проведення вантажопідіймальних, землерийних та зварних робіт;
  • технічне забезпечення танкових підрозділів в польових умовах.
Танковий завод (14)

Восени 2018 року завод оголосив, що готовий до серійного виробництва машини.

Так БРЕМ "Лев" виглядає зсередини:

Танковий завод (23)
Танковий завод (16)
Танковий завод (20)
Танковий завод (17)
Танковий завод (22)
Танковий завод (21)

Про люстру

На території заводу є музей, де зібрана вся історія підприємства: фото, нагороди, відгуки замовників, моделі машин, які колись випускались тощо.

Танковий завод (36а)
Танковий завод (47)
Танковий завод (49)
Танковий завод (43)
Танковий завод (48)

Та дещо трохи не вписується в загальну концепцію - ряди люстр, великі і малі, що стоять на підлозі. Одна з них найвища - висотою практично в 3 метри.

Танковий завод (40)
Танковий завод (50)

В 90-ті завод повинен був "виживати". Певний період часу тут збирали світильники.

Одне підприємство вирішило замовити велику люстру на три метри. Завод виконав замовлення, люстру забрали... Але не змогли пронести в приміщення - розміри не розрахували і люстра не влізла ні в двері, ні в вікна.

Привезли назад. Тепер вона стоїть у музеї.

Танковий завод (44)

Також тут робили ще вищі світильники - навіть до 9 метрів висотою. Деякі з них зараз оздоблюють церкву на Привокзальній.

Чому на Сихові чути вибухи

Перед відправленням готових танків чи спецтехніки замовнику, їх потрібно випробувати. Як вони їздять? Чи зручно ними керувати? Для цього техніку вивозять та полігон, де обов'язково накатують до ста кілометрів.

Бойову готовність танків перевіряють за допомогою гідровистрілів.

Усередину танку вкладають капсулу з водою на 32 літри (з розрахунку літр води на кг маси гармати). Справжні гармати не використовують, аби вони не полетіли в Зубру та не лякали людей.

Після цього кілька разів стріляють водою - звідси і звуки вибухів.

Зараз читають