LVIV.COM

А перед “Грою престолів” були… або серіали твого дитинства

Ділися або не палися

А перед “Грою престолів” були… або серіали твого дитинства
Anya Dzina

Нетфлікс? Мегого? Амазон Прайм? А може краще телебачення початку 2000-х? Легендарні “Друзі” святкують 25 років, але не ними одними жив український ефір у роки твого дитинства. Тому згадуй, що таке “Програма Телепередач” та діставай пульт, а ми нагадаємо тобі все.


Українські телеканали початку третього тисячоліття не рясніли продуктом власного виробництва. Переважну більшість усіма улюблених серіалів закуповували закордоном: з Росії, Штатів, Європи. А почнемо наш ностальгійний тріп з того, що зараз не часто побачиш на пласких екранах, — з кінопродукції нашого заклятого сусіда.

1. Російські серіали

Серіали “большого брата” можна поділити на мелодрами, які скоріше за все дивилися мами чи бабусі, ситкоми (часто зняті за купленим в США форматом), та кримінальні драми (по конях, у нас, можливо, труп).

Перша категорія навряд чи зачепила твоє дитяче сердечко, бо ж навіть дитина зможе розгледіти подібність усіх мелодрам між собою. Посперечатися вони могли лише кількістю серій. Але б’ємося об заклад, що такі назви як “Кармеліта”, “Обручка” чи “Тетянин день” викличуть у тебе болючі флешбеки.

Неможливо говорити про російські серіали і не згадати еталон усіх пацанчіків з району, картину, через яку у кожного на підкірці мозку відбився образ “благородного” злочинця, та через яку почалася кар’єра легендарного Сергія Безрукова, який може зіграти Сашу Бєлого, Єсеніна, Висоцького, берізку в лісі та ведмедя з балалайкою. “Бригада” (заборонена на території України від 2015 року) має сумнівний меседж, багато шкіряного одягу та неоднозначний вплив на нашу тоді ще дитячу свідомість. Проте важко заперечувати її популярність та культовий статус. На противагу пацанській “Бригаді”, “Вулиці розбитих ліхтарів” (почалися ще 1998 року!) та “Мухтар” розглядали злочинність з точки зору тоді ще міліції. Оригінальністю вони не сяяли, але це не завадило Дукалісу стати мемом у вже дорослих нас.

А перед “Грою престолів” були… або серіали твого дитинства

Бум ситкомів прийшовся на середину та кінець 00-х. Можливо, батьки забороняли дивитися “Щасливі разом” через низький гумор і краще ставилися до “Татусиних дочок”, “Моєї прекрасної няні” чи пізніше “Універу”, але в тебе і досі виникає перед очима заставка саме того серіалу, коли чуєш “ну кто тебе сказал, что тебя я не люблю…”. Звичайно, “Щасливі разом” це адаптація американського “Married… with children”, а для “Моєї прекрасної няні” навіть не постаралися придумати більш оригінальну назву, але ми знайомі саме з російськими версіями цих ситкомів, такими вони й залишаться у нашій пам’яті.

Зовсім окрема історія — це “Не народися вродливою”, “Солдати”, “Кадество” та, звичайно, “Ранетки”. Ці серіали можливо було ненавидіти або обожнювати, але лишатися байдужими, коли всі підлітки довкола тільки про них і говорили, було неможливо.

А перед “Грою престолів” були… або серіали твого дитинства

2. Європейські серіали

Ціла група європейських серіалів закінчувала своє життя на українських телеекранах. Від британського “Пуаро Агати Крісті” до німецького “Комісара Рекса” - здається, ми любили європейські детективи. Також ми любили поліційні драми, серед яких “Кобра 11”, який в Україні з’явився 2001 року, майже через десять років після своєї прем’єри в Німеччині. Цей час якраз збігся з бумом, який породив у світі “CSI”, але щоб поговорити про нього, нам потрібно переміститися на інший континент.

А перед “Грою престолів” були… або серіали твого дитинства

Якщо тобі подобався той інший власник пьосєля, то я з тобою не говорю

3. Серіали з Ю Ес Ей

Країна, яка виробляє чи не найбільше рейтингових серіалів у світі (посперечатися з нею може хіба Велика Британія), звичайно, не могла обійти нас у своєму завоюванні світу синіх екранів. Такого жанрового і тематичного різноманіття, як у США, ще варто пошукати: підліткові ситкоми, просто ситкоми, фентезійні драми, пригодницькі серіали, детективи, кримінальні розслідування і багато іншого на будь-який смак.

Першим ділом варто згадати “Друзів”, яким не так давно виповнилося 25 років. “Новий канал” регулярно транслював і продовжує вже культовий серіал, зміст якого відомий навіть тим, хто його не дивився (а такі є). До шоу, які зібрали довкола себе купу фанів-сінефілів, відносяться “Цілком таємно”, більш відомий як “X-Files”, та лінчевський “Твін Пікс”, які теоретично ти ще міг застати на наших телеканалах. Перший з них почали транслювати ще у далекому 1997 році на “1+1”. 

А перед “Грою престолів” були… або серіали твого дитинства

Проте Штати запам’ятаються багатьом нині дорослим, а тоді дітям такими класичними шедеврами як “Всі жінки — відьми”, “Баффі переможниця вампірів”, “Зоряна Брама: Всесвіт” і т.д. Сьогодні після блокбастерів від Марвел, у яких величезна частина бюджету йшла на спецефекти, ці шоу можуть видатися аматорськими та навіть дитячими, але на момент виходу фаєрболи у руках Прю чи висувні зуби ворогів Баффі видавалися дуже реалістичними і викликали захоплення. Ці серіали демонструють не тільки поганий хромакей, але і любов до екшену, яка панувала у 90-х та 00-х. 

А перед “Грою престолів” були… або серіали твого дитинства

Важко забути про античний екшн “Геркулеса” та “Ксени, принцеси-воїна”. Не виключено, що саме ці серіали прищепили тобі терпимість до бронеліфчиків та вільного поводження з міфологічною основою. 

Серіалом, який познайомив нас з основою історії Кларка Кента a.k.a Супермена, стали “Таємниці Смолвіля”. Можливо, для когось це був взагалі перший досвід знайомства зі світом супергероїв (для мене так точно).

Фентезійно-фантастичні тренди панували і у більш “дитячих” шоу. Комедійна “Сабріна, маленька відьма” змушувала усіх дівчаток мріяти про подібні магічні сили, а кіт Салем став тотемною твариною кожного дорослого, який в дитинстві дивився цей серіал. Трохи більш серйозним фентезі можна назвати “Десяте королівство”. Але зовсім трохи. Цей сірік не мав настільки багато епізодів, щоб показувати їх кожного дня протягом місяця, тому канали влаштовували денні марафони. Його можна переглядати і зараз, що ми й радимо зробити.

А перед “Грою престолів” були… або серіали твого дитинства

Від фентезі до детективів рукою сягнути. Принаймні на телебаченні. Недавно з’явилася інформація про перезапуск “Вероніки Марс”, тому поспішай нагадати собі історію школярки, яка ще до Пікачу була детективом. Проте, коли справа доходить до справжнього криміналу, за справу мають братися дорослі. Саме для них знімали “CSI: місце злочину” у всіх його виявах, “Криміналісти: мислити як злочинець”, “NCIS” та багато інших абревіатур, які лінь розшифровувати. Трансляцією подібного контенту переважно займався і досі займається канал “НТН”, тому саме його ми можемо звинувачувати у популярних міфах про ДНК, яке буцімто можна дослідити за лічені хвилини, фото з камер спостереження, що можна приближувати та покращувати безкінечно (ох, як я мрію про таку технологію на своєму Xiomi), та всесильність криміналістів.

Можливо, твій особистий список шоу дитинства відрізняється від цього, але ми впевнені, що тут ти все ж знайдеш винуватців своєї серіальної залежності. А можливо і будеш вдячним їм за формування смаку та можливість клепати з них меми. Ну а я піду вдесяте передивлюся “Десяте королівство”.

Зараз читають