LVIV.COM

“Фарбований лис” – як львівське графіті здобуло підтримку міської влади

Ділися або не палися

Фарбований лис - як львівське графіті здобуло підтримку міської влади
Вікторія Золотова

Чоловіча рука швидко виводить строкаті нариси. Лінія за лінією я поступово впізнаю силует лиса. Балон в руках Тараса - це не просто засіб. Це стиль життя мільйонів людей по всьому світу, які малюють, аби зробити сірі вулиці добрішими. Засновник кластеру для художників “Фарбований Лис” Тарас Арм розповідає про мистецтво вулиць та зміну уявлень про графіті серед львів’ян.

У 2001 я повторював всякі закарлючки, які побачив у журналі “Екстрим”. Перші балони, перші стіни. Як всі, почав з нелегального малювання. Творчо я доріс до такого моменту, коли хочеться малювати в кращих місцях, ніж шкільні паркани та закинуті заводи, які ніхто не бачив.

Ми з друзями були в андерграунді до 2012. Тоді стався прорив: Інститут Міста покликав нас розфарбовувати двори і дитячі майданчики на Підзамче. І ми взялися до справи: два десятки митців зібралися і забабахали строкатий мурал на дитячому майданчику. Це був перший у Львові стінопис. Тоді влада почала співпрацювати з нами, хоч ще 5 років до того мерія абсолютно негативно реагувала на графіті. Нам не давали дозвіл на роботу, а про фінансування взагалі мови і не було.

Фарбований лис, графіті Львова
Фарбований лис, графіті Львова
Фарбований лис, графіті Львова
Фарбований лис, графіті Львова

Розпочалась історія “Фарбованого Лису” рік тому з виставки “Вулична абетка”. Для її реалізації я виграв грант у школі Соціального підприємства, а потім пішов ще й у школу Креативного підприємства з цією ж ідеєю. Завдяки виграним грошам ми почали розвиватися швидше: представили нову виставку, презентували кластер “Фарбований Лис”, протягом весни зібрали команду митців, влітку-восени заробили грошей на проектах і взимку відремонтували нашу майстерню.

Зараз займаємося соціальними проектами, проте і від комерційних не відмовляємося - до прикладу, розмальовуємо офіси ІТ-компаній. Звичайно, хотілося б перейти повністю в культурний сегмент, де ми могли б заробляти на мистецьких проектах.

Фарбований лис, графіті Львова

Першим соціальним проектом “Фарбованого Лису” був мурал на площі Теодора навпроти Медіатеки. Згодом наша команда розмалювала 6-7 львівських дитячих садочків, найбільш обшарпаних та роздовбаних. Так ми трішки покращили ситуацію в місті.

Нас вже кілька років хочуть запхати в спальні райони. Кажуть: “Йдіть малюйте на Сихів!”. Але щоб розмалювати 9 поверхів потрібно набагато більше фарби, ніж 3 поверхи у центрі. Я вже мовчу про те, що за кілька тижнів на свіжому малюнку може з’явитися пляма пінопласту або кондиціонер.

Фарбований лис, графіті Львова

Якщо у Львові 10 муралів можна зробити зі скрипом, то у Києві за рік спокійно створюють 100. Туди запрошують іноземних художників, нема проблем з дозволами і з грошами. Львів зі своєю великою історією ніколи не стане містом муралів.

Фарбований лис, графіті Львова

Ідея нашого кластеру - бути точкою перетину влади, спонсорів та митців. Якщо художник має годувати свою сім’ю - він має йти працювати в офіс, бо на графіті не заробиш. Він може прийти до нас зі своєю крутою ідеєю і  ми разом шукатимемо фінансування та отримаємо дозвіл для його проекту. Ми об’єдналися, бо просто хочемо займатися мистецтвом і заробляти в своє задоволення.

Читайте також:


Не богохульство, а десакралізація: про що говорять ікони Василя Карвацького

Для чого грати ambient в Домініканському соборі – Михайло Балог

Психоделічний імпресіонізм та нові техніки малювання Оксани Олексюк

Майстерня Форзац: хранителі середньовічної книги

Як помити кота, стати художником та інші поради від Андрія Вовка

Зараз читають