LVIV.COM

Що таке трансгуманізм?

Що таке трансгуманізм?
Ігор Кімарсан

Ви мабуть зустрічали це слово неодноразово, читаючи науково-популярні статті, переглядаючи відео про наукові досягнення і революційні відкриття. Це слово можна також почути у виступах агресивно налаштованих проти науки і технологій релігійних фундаменталістів, які вбачають у цьому явищі загибель людства і прихід Антихриста.


То що ж таке трансгуманізм? І чому поняття «постлюдина» часто стоїть поруч із трансгуманізмом? Спробуємо відповісти на ці питання і долучимо до розповіді кількох визначних, а іноді ще живих представників цього руху.

У широкому значенні слова, «трансгуманізм» – це певна перехідна форма людини у різних контекстах. У міфологіях, релігіях, філософських вченнях, політичних ідеологіях існують свої версії того, куди і для чого рухається людина. Це може бути вдосконалена версія «Людина 2.0» у світлі релігійних уявлень або знайома усім мешканцям пострадянського простору – людина «Світлого майбутнього», яка не здійснилася. Перехід готувався активно у різних формах, але ми не отримали підсумкової радянської постлюдини, тобто кінцевої мети будь-якого «трансгуманістичного» світогляду. Аналогічна спроба і теж невдала – Третій Райх Гітлера.

Що таке трансгуманізм?

Радянська постлюдина у космосі

Що таке трансгуманізм?

Німецька пропаганда евтаназії неповносправних, чиє утримання коштує громаді 60.000 марок.

У вужчому значенні, трансгуманізм позначає сукупність різних рухів і організацій, чиї погляди ґрунтуються на науці і техніці. Вони вболівають за розумне, доцільне, логічне перетворення людини у високотехнологічну супер-постлюдину. Для прикладу – якщо Бетмен – це транслюдина (ще людина, яка лише послуговується технологіями для своєї діяльності), то Халк – це вже постлюдина, яка змінилася завдяки експериментам у щось якісно нове. Хоча можна справедливо зазначити, що інтелект Халка очевидно не засвідчує про прогрес та еволюцію.

Що таке трансгуманізм?

Бетмен VS Халк

То хто ж став засновником трансгуманізму? Чи їх було кілька? Кого із сучасних науковців вважають трансгуманістами?

Джуліан Гакслі – рідний брат Олдоса Гакслі і перший генеральний директор ЮНЕСКО. Автор книги «Religion Without Revelation» (Релігія без Одкровення). Окрім захисту позицій секулярного гуманізму, еволюціонізму, також був прихильником євгеніки – науки про покращення людини шляхом селекції певних генетичних якостей. Засади самої науки заклав ще у ХІХ ст. англійський науковець Френсіс Ґальтон, автор книги «Hereditary genius» (Успадкований геній). Євгеніка як доволі перспективна галузь науки втратила усю свою статусність після того, як ще один «трансгуманіст» ХХ ст. Адольф Гітлер спотворив її для власної ідеології «чистоти нації».

Що таке трансгуманізм?

Дж.Гакслі

Джон Галдейн – автор книги «Daedalus; or, Science and the Future» (Дедал або Наука і майбутнє). Популяризатор ідей контрольованого мутаґенезу і штучного запліднення. Окрім цього також вважав, що науці слід розвивати ще й відповідну етику, а не лише технологічні винаходи – інакше людство не чекає щасливий кінець. Твори саме цього науковця надихнули на певні ідеї вже згаданого нами Олдоса Гакслі під час написання «Brave New World» (Який чудесний світ новий!).

Що таке трансгуманізм?

Дж.Галдейн

Роберт Еттінгер – не менш відомий від попередніх науковців, засновник кріоніки. Основна ідея – збереження людини та інших живих тварин для майбутнього. Може застосовуватися у медицині для збереження життя пацієнту, для лікування якого немає наразі знань і навичок, тобто пацієнта заморожують із перспективою, що через кілька десятків років наука піде далі і можна буде вирішити проблему. Також ідея замороження тіла популярна серед заможних людей, які сподіваються на революційні відкриття вічної молодості та суперздоров’я. Познайомитися ближче із кріонікою можна завдяки праці «Prospect of Immortality» (Перспективи безсмертя).

Що таке трансгуманізм?

Перша сторінка із книги «Перспективи безсмертя»

Алан Тюрінґ – автор визначної праці «Computing machinery and intelligence» (Обчислювальні машини та інтелект). Відомий завдяки його відкриттям у галузях логіки і штучного інтелекту. Культова особа для трансгуманістів та багатьох футурологів, яка зазнала трагічної долі. Власне про долю цього геніального математика і логіка можна дізнатися із фільму «The Imitation Game» (Гра в імітацію).

Що таке трансгуманізм?

Постер фільму “Гра в імітацію”

Ферейдун Есфендіарі, який, сподіваючись на довге життя, взяв собі інше ім’я – FM-2030. У 70-х роках був доволі скандальним футурологом, який пропагував медіа-майбутнє, штучне запліднення і вирощування дітей, кардинальні економічні зміни тощо.

Що таке трансгуманізм?

FM-2030.

Як доволі типовий футуролог передбачив деякі зміни, а багато чого не передбачив, хоча харизми у нього не забереш. Автор книги «Are You a Transhuman?» (Чи ви транслюдина?)


Ерік Дрекслер – популяризатор нанотехнологій. Саме із його праць розпочинається активне поширення ідеї щодо створення молекулярних нанороботів, які виконуватимуть величезну кількість завдань, раніше недоступних або важкодоступних людині. Ерік став автором ідеї «асемблера», метою існування якого є копіювання певних мікроструктур, в залежності від потреби. В ідеалі цей асемблер повинен був допомогти людині як у побуті, так і під час освоєння космосу. Якщо захочете прочитати більше не лише про переваги, але й загрози нанотехнологій, тоді «Radical Abundance: How a Revolution in Nanotechnology Will Change Civilization» (Радикальний достаток: як революція у нанотехнології змінить цивілізацію) саме для вас.

Що таке трансгуманізм?

Е.Дрекслер

Маловідомий в Україні трансгуманіст Іштван Золтан, який окрім популяризації наукових революцій майбутнього, активно долучається до політичного життя у США. Зокрема він подавав свою кандидатуру на президентських виборах від Лібертаріанської партії, а також планує стати губернатором Каліфорнії у 2018 році. Мета цих акцій доволі проста – звернути більше уваги громадськості на трансгуманізм. На відміну від «старшої» генерації трансгуманістів, серед яких переважали академічні науковці і генії із ступенями, Іштван – це популяризатор-активіст, який свідомо обрав собі місію донести до широкого загалу вузьконаукові мрії.


Нік Бостром – ще один сучасний трансгуманіст, філософ, професор Оксфордського університету, чиї праці присвячено проблемам штучного інтелекту, віртуальної та доповнюючої реальності. Його книги і виступи характерні не лише оптимізмом, але й обережністю щодо негативних наслідків застосування технологій майбутнього людством для власного перетворення.


Нарешті, футуролог, якого теж часто відносять до трансгуманістів – Реймонд Курцвейл. Основна ідея, яку він просуває останніми роками – наближення епохи після технологічної сингулярності, моменту в історії людства, коли настане повний достаток завдяки стрімкому розвитку інформаційних технологій. Людина майбутнього житиме не лише у достатку, але й буде безсмертною. Тепер нашим завданням буде підготовка спеціалістів для розв’язання проблем майбутнього світу, саме тому він організовує компанію «Університету Сингулярності» у Кремнієвій долині.


Які теми найчастіше озвучують сучасні трансгуманісти? Що стає лейтмотивом проповіді «світлого майбутнього»?

 • Це:
 • Кріогенна інженерія
 • Штучний інтелект
 • Завантаження свідомості
 • Модифікації тіла і мозку із допомогою кращих матеріалів
 • Генні модифікації
 • Нанотехнології
 • Робототехніка
 • Біоніка
 • Віртуальна та доповнена реальності
 • Космонавтика

Якщо відбудеться кардинальний прорив у хоча одній із цих галузей, то найімовірніше на планеті Земля існуватиме три варіанти «постлюдини»: кіборг (привіт, Арнольде!), мутант і клон. Щодо долі нас із вами – наразі футурологи не можуть сказати напевно.

Сучасний трансгуманізм – це доволі розрізнені рухи, групи, організації та конкретні особи, мета яких не завжди співпадає. Одні з них покладають надію на людей, інші – на Природу. Хтось акцентує на штучному інтелекті, а хтось – на генній інженерії та керованому мутагенезі. Палітра є доволі різношерстою і якщо частина із трансгуманістів дотримується наукових принципів об’єктивності, гуманістичних цінностей та обережна із мріями, то доволі багато трансгуманістів перетворюють науку і технологію на нову релігію.

«Постлюдина» для таких «віруючих» трансгуманістів – це Мрія, Ідеал, пришестя якої означатиме Достаток і «золотий вік» для усього людства (навіть якщо від попередньої людини, тобто від нас із вами залишиться кілька резервацій). Наразі, ми можемо бути свідками того, що людство не завжди може вирішити попередні проблеми, створені застосуванням сучасних технологій, тому робити прогноз про різку зміну і еволюцію розуму, етики, цінностей та способів діяльності постлюдини мабуть дуже і дуже складно.

Кімарсан Ігор LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають