Спецпроекти

Психоделічний імпресіонізм та нові техніки малювання Оксани Олексюк

Оксана Олексюк ділиться улюбленими книгами, музикою, розповідає про техніки, які придумала випадково, а також пояснює, чому найкраще малюється, коли їй погано.

Ми з Юлею приїхали до затишного будиночка з великим та привітним доберманом Брюсом на подвір’ї. Заходимо всередину. Тут грає Desmond Dekker – "Israelites", повсюди висять розмальовані полотна, заходимо в одну з кімнат і натрапляємо на велику колекцію музичних інструментів: піаніно, гітари, укулеле, дримби, шаманський бубен, дарбука, посохи дощу, казу, тибетська чаша, калімба, губні гармошки, діджеріду, шейкер. На поличках — керамічний посуд, горшки для вазонів.

 

Поки Оксана ставить чайник, з кімнати вибігає киця Марсі. “Ого, в тебе і пес, і кіт!”. Ага, а ще удав Гена, маїсовий полоз Альгіза та павук Пилип.

Сьогодні в Оксани вихідний і вона погодилась тусити з нами хоч цілий день. А завтра її чекають діти в арт-студії “Шухляда”, де вона вчитиме їх малювати. Сама малює з шести років, каже, що мама запхала на малювання. Потім Оксана вступила в коледж Труша на художню кераміку. До першого курсу особливо нічого не творила — виконувала завдання, прокачувала навичку малювати. А потім прорвало…

“Відколи у мене з’явилася майстерня, я почала вставати посеред ночі, щоб щось творити”.

Більшість робіт виконані акриловими фарбами на полотні. “Якось малювала натюрморт і на полотно хляпнула фарба. Я глянула і подумала: хмм, а якщо сюди ще трохи долити фарби?" Ну і почалося. Тепер Оксана поєднує монотипію з виливанням фарби. “Виходить щось схоже на техніку ебру, тільки не на воді, а на полотні”.

Інша техніка, яку придумала дівчина, вийшла у неї випадково з ідеї поєднати смолу з пінопластом та розмалювати те все флюоресцентним акрилом.

Ці роботи Оксана показала в “Музеї ідей”, де їй сказали: “Оце круто, давай за півроку зробимо виставку”. Отож, наступні півроку художниця безперервно творила день у день, поночах.

Довгоочікувана виставка не принесла потрібних результатів:

"Багато людей підходили і казали “Ми нічо не зрозуміли, але було класно” — трохи не та реакція, якої я хотіла"

“Я більше хотіла дізнатися, що люди відчули, коли вони це побачили. Хотіла, щоб вони на якийсь час відключилися від свого звичного існування і поринули у мій світ”. Таку реакцію Оксана отримала вже на наступній виставці в Дрогобичі. Там її роботи довго розглядали і шукали в них різні сенси, навіть ті, які художниця туди не вкладала.  На цій же виставці Оксани стиль визначили як психоделічний імпресіонізм.

Зараз Оксана більше часу приділяє кераміці:

Фото: Vishnu Gifts

В “Шухляді”, окрім роботи з дітьми, вона проводить майстер-класи з виготовлення керамічного посуду. З малюванням наразі трохи призупинилась. Чому? — “Мабуть, тому, що у мене зараз все добре. Не те, щоби я передавала на своїх роботах щось негативне, просто мене надихають незгоди. Неприємні моменти в житті змушують задумуватись над питаннями “чому так?”, “як це змінити” і все це виливається в творчість”.

Серед улюблених художників Оксани — Ієронімус Босх, Сальвадор Далі, Іван Марчук. З книжок: Дж. Орвелл "1984", "Скотоферма", В. Пелевін "Священна книга перевертня", Г. Міллер "Тропік Рака", Н. Реріх "Сім великих таємниць космоса", "Щоденник одного генія" (мемуари Сальвадора Далі). 

Фото: Юлія Лоу

Читайте також:


Як помити кота, стати художником та інші поради від Андрія Вовка

Як потрапити в казку: мультивсесвіт Тараса Кеба

В колажному раю з Богом, голими жінками та Анею Колісник

Естетизація зла: Ганнібал Лектер ч.1

Майстерня Форзац: хранителі середньовічної книги

➤ Як це – їздити на електромобілі? Власний досвід