LVIV.COM

Коротка історія роботів

Ділися або не палися

Коротка історія роботів
Ігор Кімарсан

Роботи навколо нас. Іноді вони маленькі і непомітні, іноді великі індустріальні. Ми їх сприймаємо частиною мрій про далеке безтурботне майбутнє людства або як загрозу його зникнення. Вони оживають у фільмах, коміксах, книгах, наукових лабораторіях та автоматизованих заводах і кожного разу вражають людей новими можливостями та перспективами. Коли з’явилася ідея робота? Хто створив перших роботів і як вони виглядають зараз?

Одного разу до мене в гості прийшов Йозеф. Він — робот і, як відома персона у середовищі комп’ютерних ігор, хотів з’ясувати для себе історію свого роду.

Ми спробували йому допомогти, як змогли.

Коротка історія роботів

Йозеф

Історія роботів розпочинається із ідеї про створення людиною живої істоти. Якби людина змогла це зробити, то вона би повторила акт деміурга – створення живого, навіть якщо «життя» при цьому дещо по-іншому розуміється.

Коротка історія роботів

Ліплення людини із глини (реконструкція).

Перші рецепти створення життя ґрунтувалися на міфах, магії та релігії. Довгий час у багатьох культурах переважало переконання, що людина була створена із глини, а отже найближчим шляхом буде саме глино-технологія. Але якщо із глиною проблем не виникало, то от із іншою складовою – душею, свідомістю, розумом, які гарантували певну самостійність існування живої істоти, розібратися не могли.

Коротка історія роботів

Мікеланджело. Створення Адама

Навіть із розвитком техніки, повністю ідея міфічного акту створення життя не зникла повністю, а переселилася у готичні романи, а згодом у фантастику. Прикладами таких «експериментів» можна назвати ґолема та монстра Франкенштайна.

Коротка історія роботів

Ґолем (1920)

Коротка історія роботів

Франкенштайн (1932).

Наступний етап в історії роботів пов'язаний із розвитком механіки та застосуванням певних відкриттів для розваг аристократів. Поява легендарних автоматонів ще в Античності (хоч до нашого часу вони не дійшли) і їхній розвиток у Середньовіччі були революційними і настільки цікавими, що ми в одній із наступних статей напишемо про них докладніше.

Коротка історія роботів

Робот-лицар Леонардо да Вінчі

Історія сучасних роботів пов’язана із кількома людьми. Сам термін «робот» з’явився завдяки творчості чеського письменника Карела Чапека і його фантастичній п’єсі «Rossumovi univerzální roboti» (1920). Якщо точніше, це були не зовсім роботи, а радше кіборги (навіпмеханічні і напіворганічні істоти). Однак в науці слово закріпилося і застосовується досі.

Термін «робототехніка» (robotics) вводить інший письменник – Айзек Азімов. Він також був першим автором, який описав правила робототехніки, які мали би гарантувати  в майбутньому захист від неконтрольованої або непередбачуваної поведінки роботів стосовно людини.

3 закони робототехніки (Айзек Азімов)

  1. Робот не може заподіяти шкоду людині, або своєю бездіяльністю дозволити, щоб людині була заподіяна шкода;
  2. Робот повинен підкорятися наказам людини, за винятком тих, котрі суперечать першому пункту;
  3. Робот повинен захищати самого себе, якщо тільки його дії не суперечать першому і другому пунктам.

Доволі швидко у цій сфері зрозуміли, що недостатньо лише зробити тіло робота. У цьому випадку ми отримуємо лише механічну ляльку. Набагато важливіше придумати, як робота зробити автономним, щоб він був кимось на зразок Йозефа – думав, вирішував, демонстрував свободу волі, адаптувався до середовища, пізнавав світ і самоусвідомлювався. Ця ідея стала визначальною для подальшого розвитку робототехніки.

Коротка історія роботів

Йозеф творить

Серед вчених, які доклалися до еволюції ідеї самостійного, але не обов’язково людиноподібного робота, можемо згадати Алана Тюрінґа (відомий завдяки «тесту Тюрінґа») та Норберта Вінера (батька кібернетики – науки про комунікаційні системи і теорії штучного інтелекту).

А тепер хронологічно пробіжимося по біографіях найвідоміших представників виду «Роботи», які з’явилися на планеті Земля завдяки зусиллям науковців та інженерів.

40-ві рр. ХХ ст. – поява роботів-черепашок Елмера та Елсі, дітей Вільяма Грея Волтера. Ґрунтуючись на ідеях нейрофізіології, вчений вважав, що взаємодія навіть між кількома простими клітинами мозку породжує велику кількість сценаріїв поведінки. Нам залишається лише зімітувати ці «мозкові клітини» для роботів.

1951 рік – Реймонд Герц патентує дистанційну «руку», яка застосовується для роботи із радіоактивними матеріалами.

Коротка історія роботів

Реймонд Герц за роботою

1954-56 рр. – Джордж Девол відкриває світу першого індустріального руко-робота і формує першу світову робототехнічну компанія Unimation.

1960-ті рр. – з’являється «Звір» (Beast) в Університеті Джона Гопкінза (США). Мобільний прото-робот, який мав зародки власного інтелекту і орієнтувався у просторі.

1965 рік – General Electric випускають «Квадропед» (Walking Truck). Вага – більше тонни. Основна місія цього робота – допомога солдатам долати пересічену місцевість.

1968-69 рік – поява «Щупальця» Марвіна Мінскі і «стенфордської руки».

Коротка історія роботів

1970 рік – презентація Шейкі – мобільного робота, здатного створювати карти простору і орієнтуватися завдяки ним.

1978 рік – на виробництві General Motors починають використовувати збирального робота PUMA (Programmable Universal Machine for Assembly).

1983 рік – під час аварії на АЕС Трі-Майл-Ійленд було застосовано мобільного робота-ремонтника, оскільки радіація перешкоджала роботі рятівників-людей.

1990 рік – на сцену виходить робот Амблер (Ambler), дуже повільно виходить, але ця хода багато в чому змінила подальшу еволюцію цілого напряму робототехніки.

1992-94 рік – роботи Данте почали вивчати кратери вулканів і готуються відправитися в космос. Хоч перша спроба завершилася невдало і робот не зумів дійти до місця призначення, але це не зупинило науковців.

1996-97 рік – на Марс було відправлено марсохід, який зумів дистанційно дослідити геологічні зразки, зазнимкувати поверхню і дещо наблизити людство до омріяної колонізації Сонячної системи.

2000 рік – корпорація Honda випускає Asimo – робота-андроїда, який легко пересувається у просторі, має складну і сучасну систему орієнтування та розпізнавання об’єктів навколо себе.

Коротка історія роботів

2004 рік – розважати людство починає Робосапіен, дітище Марка Тілдена.

2008 рік – робот вчиться грати на скрипці

2010 рік – опановує фортепіано.

2013 рік – Google купують компанію Boston Dynamics, яка активно долучається до роботобудування. Основні робото-діти: BigDog, CHEETAH, LittleDog, Atlas та ін. Дехто із знавців передбачає, що саме із цих роботів або їхніх дітей почнеться кінець людства. Чому? Бо в роботів хороша пам'ять.

І ще кілька свіжих роботів:

Еволюція роботів тісно пов’язана із загальним технічним прогресом людства, із пошуками супер-інтелекту, із побоюваннями щодо майбутнього і мріями трансгуманістів про нові можливості наших нащадків.

Що ми можемо гарантувати – це те, що навіть оподаткування роботів, запропоноване Білом Гейтсом, не зашкодить родичам Йозефа нарешті знайти свою Землю Обітовану. Чи існуватиме після появи розумного робота людство – це питання ми залишимо відкритим.

Почитати більше:

Статистика по роботах: http://www.ifr.org/service-robots/statistics/

Horst Albert Glaser. The Artificial Human: A Tragical History. Peter Lang GmbH, 2011.

Мартін Форд. Пришестя роботів і загроза майбутнього. Наш Формат, 2016.

Мічіо Каку. Фізика майбутнього. Літопис, 2013.

Ник Бостром. Искусственный интеллект. Этапы. Угрозы. Стратегии, Манн, Иванов и Фербер, 2016.

Читайте також:


Як потрапити в казку: мультивсесвіт Тараса Кеба

Стімпанкові роботи зі скла, шкіри та металу — виставка “Machinarius” у Львові

Як створити штучний інтелект без нейронних мереж, реєстрації і смс

Зараз читають