LVIV.COM

Книги і вино за передплатою – як працює стартап Bookowina

Книги і вино за передплатою - як працює стартап Bookowina
Natalka Kukhta

Коли людина сама собі купує книгу, вона не може себе вразити. Юля та Каріна завдяки своєму проекту “Bookowina” надихають читаючу і думаючу аудиторію естетичною красою. Дівчата зізнаються: дуже багато людей спочатку купують їхній бокс як варіант подарунку, а потім розуміють, що не хочуть ділитися ним з іншими.


У засновниць проекту є мрія — щоб люди читали гарну літературу. Взагалі, видавнича справа в Україні, як каже Юля, починає розквітати: «Колись була проблема дешевих книг, без жодних претензій на красу та без претензій на переклади. Тай виглядало усе не зовсім прибутково. Зараз, завдяки великим видавництвам, спецпроектам, активістам, блогерам та читаючим людям, ця галузь стає привабливішою, прибутковішою й цікавішою». Короче кажучи, місія проекту «Bookowina» — розвивати культуру читання.

Книги і вино за передплатою - як працює стартап Bookowina

Не подарунковий бокс, а передплата

Коли Юля одного дня прийшла на роботу, її колега метушилася в офісі, тримаючи у руках подарунковий «б’юті бокс». Назвала його стильним, модним, молодіжним і поскаржилася, що їй нічого із косметики не підійшло й вона хоче усе роздати дівчатам-співробітницям. «Ідея замовити подарунок, не знаючи що всередині, — це дуже класно насправді. Але ж з косметикою важко вгадати! У мене є велика пристрасть — книжки, я люблю читати… і для таких, як я,  бокс із книгами — саме те!», — про ідею проекту розповідає Юля. Далі про неї, на кухні за кавою, дізналася Каріна. Дівчата придумали назву і…«І шо, ну і пагналі», — сміється Юля.

В рамках місяця проект запустили. Ідея сподобалася обом і цього, по суті, цілком достатньо для її реалізації. Дівчата згадують, що їх дуже підтримали близькі друзі: один намалював логотип, інша зробила перші ілюстрації.

Засновниці розповідають, що їхня «Bookowina» — не подарунковий бокс, а книжкова передплата. Вони не відправлять коробку на завтра чи післязавтра, лише у відповідні дати. У них немає компромісів і саме у цьому, як вони вважають, — якість: збираючи замовлення, аналізуючи їх певний час, Юля та Каріна мають змогу підібрати для свого споживача найкраще. По суті, конкретну книгу людина може піти й купити собі сама, а «Bookowina» буде повноцінним сюрпризом.

Каріна називає проект улюбленою справою — більшою, аніж просто хобі. Їхня ідея окупилася вже на другий місяць роботи. Дівчата усе планують запустити рекламу, але вже рік проект живе на органіці. У середньому за місяць відправляють замовникам 100 боксів. В команді їх лише двоє, але Каріна і Юля залучають до роботи сім’ю та друзів.

Стосовно назви: ідея проекту з книгами і вином «Bookowina» має зв’язок із Буковиною, проте символічний: перше видавництво, з яким дівчата почали співпрацю — чернівецьке, «Видавництво 21».

Виключно художня література й тверда палітурка

У коробці — дві книги: одна-іноземного автора, перекладна, друга — українського автора. Українців беруть сучасників, тому що класиків-видань, як пояснює Юля, дуже мало, хіба усе давно перечитане. Дівчата обирають книги-новинки або ж ті, які складно знайти на книжкових полицях у хорошому перекладі.

Книги і вино за передплатою - як працює стартап Bookowina

«От, власне, ми дуже детально обираємо книги за перекладом, зовнішнім виглядом, якістю поліграфії й палітурки. У нас немає книжок у м’яких обкладинках, немає поганих перекладів. Для української видавничої справи хороший переклад — проблема. Дуже часто нам доводиться відбраковувати книжки за перекладом. Багато випадків, коли книга — суціальна калька російської мови», — розповідає Юля.

Найчастіше людина з-поміж того різномаїття, яке є у книгарнях, бачить лише те, що стоїть на полицях чи стендах. Зазвичай, на них — саме те, що дівчата у свою коробку не покладуть: нон-фікшин чи бізнес -літературу, виключно художню. Юля пояснює це тим, що за останні два роки на нон-фікшн — бум й кожне видавництво має за честь випустити ще один, енний, переклад книги про бізнес. «Чесно кажучи, мене це обурює, бо я вважаю художню літературу не менш змістовною. Навіть для самомотивації, для бізнес-справ, для якихось психологічних штук. Художня література дуже повчальна, але люди про неї забувають. Сьогодні читати дуже модно, але кожен другий читає, у кращому випадку «Атлант розправив плечі», а в гіршому — якісь бізнесові книги типу бестселлерів про «Starbucks»,— ділиться Юля.

Що цікаво, дівчата шукають маленькі видавництва, чиї книги складно знайти у книжкових крамницях. Як приклад, Юля розповіла про видавництво «П’яний корабель», яке має у своєму арсеналі лише три книги, але ці три книги варті уваги. Між іншим, їх немає у київських крамницях, але у коробках «Bookowina» вони були.

«Також наша увага спрямована на молодих авторів. Ми можемо покласти книгу, про яку не лише наш споживач не знав, про неї ніхто не знав. І усі люди, які отримують такі книги, своїми відгуками доказують, що наш ризик має сенс», — каже Каріна.

Не для фоток в інстаграм, а для насолоди

За словами дівчат, «Bookowina» — естетичний сервіс: красива коробка, всередині — красивий пакунок, красиві ілюстрації, стікери, закладки, листівки з авторськими ілюстраціями, які є лише у них.

Усі книги, які кладуть у коробки, дівчата читають, дають про них свої відгуки й рецензії. Вподобання своїх постійних клієнтів знають ідеально: за рік роботи було лише три випадки, коли вони не влучили у смак свого читача. Навіть не те, що не влучили — надіслали книгу, яку людина вже прочитала. Але, зважаючи на те, що їхні клієнти читають близько 60 книг на рік, з такою аудиторією дуже важко працювати, але й дуже приємно.

Юля розповідає, що замовляють «Bookowina» не у якості  подарунку, який забули купити подрузі на завтрашній день народження, а для себе й естетичної насолоди, ну аж ніяк не для фоток в Instagram.

«Одного разу друзі подарували Юлі «Bookowina», нашу коробку. Що прикольно — книги там були не нашого сервісу, це був певний жарт. Але чим особлива «Bookowina» — інтригою: Юля, яка чудово знає усю кухню проекту і, по суті,  є її шеф-поваром, навіть не підозрювала, що буде у її коробочці.  Розгорнула, а там — сюрприз. Саме такої емоції ми постійно прагнемо й очікуємо», — згадує Каріна.

До книг

«Тобі не потрібно бути королівською персоною, щоб насолоджуватися життям, достатньо хорошої книги й не менш хорошого вина», — ділиться Каріна.

Книги і вино за передплатою - як працює стартап Bookowina

А до книг — лише сухі вина або справжнє голандське какао, яке потрібно заварювати. У дівчат є подруга-сомельє, вона радить їм гарні й нестандартні пропозиції та часто розповідає про новинки. Каріна з Юлею зізнаються, що й самі ходили на винну дигустацію: сиділи, смакували, обирали. Але винними експертками дівчата себе поки не вважають.

У сімейні та дитячі коробки дівчата кладуть какао. «Одного разу, жінка замовляла у нас дві сімейні коробки. При оформленні замовлення я їй написала, що всередині — какао, а вона відповіла : «В сенсі какао? Я мати, у мене дві дитини, покладіть мені вино! Скільки потрібно доплатити?». Ну ми, звісно, поставились з розумінням до цієї мами двох діток», — згадує Юля. Взагалі, з її слів, зрозуміло, що какао — не альтернатива вину і його практично ніхто не замовляє.

Аудиторія

Зараз дівчата працюють лише на території України. Проте, за рік роботи мають заявки й з інших країн. Кажуть, буває людина розуміє, що за кордон боксів не надсилають, то оформляє підписку для рідних або друзів. На цей рік планів стосовно розширення аудиторії немає, але вони у процесі їхньої розробки на майбутнє. Відомо лише, що цільовою аудиторією будуть українці, які виїхали за межі України, оскільки проект пов’язаний лише з українською літерературою.

Каріна пояснює: «Англійською мовою ми ще можемо щось порадити, але за якість іншомовного перекладу, до прикладу іспанською чи польською мовами, не можемо відповідати».

Соціальною функцією проекту дівчата називають сам проект, як великого замовника для видавництв — однозначно, він дає змогу більшої реалізації.

«У нас, до прикладу, дуже плідна співпраця з одним харківським видавництвом. Моє спілкування з менеджером закінчилося такою розмовою: «Усе у вас дійсно круто, переклад прекрасний, а от обкладинки… нам не подобаються, я не можу таке покласти людям у коробки. Знаєш, у мене є ілюстраторка, можу дати контакти! От зараз вона працює з цим видавництвом, вже видала шість книг зі своєю обкладинкою і ці книги у бокси ми кладемо», — розповідає Юля.

Дівчата намагаються давати своїй аудиторії чесний фідбек і взагалі є великими замовниками, тож намагаються тим чи іншим чином впливати на роботу видавництв, з якими співпрацюють.

Свій перший бокс, згадує Каріна, вони не подарували, а продали. Подруга стала їхньою першою замовницею, пізніше — постійним покупцем. Взагалі, для перших боксів у дівчат було приготовано 15 книг, кожен замовник отримав унікальний бокс: декілька книг могло пересіктися, але кожна людина отримувала бокс, не схожий до попердніх.

«Окрім простих боксів, у нас була практика спецкоробок. До речі, До Дня святого Валентина будуть коробки «Для нього» і «Для неї», які також відрізнятимуться від стандартних.

У «Bookowina» є клієнти, які не пропустили жодної підписки й книги, їхні смаки засновниці проекту знають досконало. А ще, знають й надіються, що їхній вибір буде найвдалішим. Найприємнішим у роботі вважають відгуки й фото, які надсилають замовники. До речі, найкращим відгуком Юля обрала цей: «Блін, сам я б цю книгу ніколи не купив, вона неймовірно крута! Дякую саме за неї у моєму боксі!» Дівчата кажуть, їм дуже приємно, коли їх впізнають на вулиці чи коли знайомі далеких знайомих кажуть, що чули про них і їхній неймовірно класний проект.

Про ентузіастів книжкової справи

Дівчата дружать два роки, кажуть, познайомилися на роботі: працювали в одній компанії у маркетинговому відділі. «Потім Юля звільнилася, схантила мене і я пішла з нею працювати в іншу компанію», — сміється Каріна. Обом трішки більше 20, Юля одружена й має собаку, яку іноді, за відсутності хазяйки, нянчить й Каріна. У спільний проект дівчата втілюють свої креативні ідеї.

Книги і вино за передплатою - як працює стартап Bookowina

Каріна — магістр із захисту інформації, між іншим, вона із задоволенням веде усі соціальні мережі проекту, обожнює знімати на плівку. Юля — фахівець із захисту інтелектуальної власності, вона із задоволенням займається книгами, а ще скуповує  вінілові платівки. А от пакують усе в бокси — разом та й читають, як виявляється, також.

Юля розповіла, що цьогоріч купила підписку на Netflix і може відверто сказати, що вона не піратить жодного контенту й дуже радить усім не качати книг з піратських бібліотек, щоб не ображати авторів, а навпаки — купувати книги й стимулювати їх, щоб вони писали ще більше. Ще, дівчина зізнається, що давно вже не рахує скільки книг прочитала: за 2017-й лише з проекту це більше 200, а враховуючи особисту бібліотеку — близько 300. Каріна зізнається, що читає значно менше: не так швидко й не так багато, але намагається вийти на такий рівень й щомісяця ставить собі цілі: не у кількості книг, а у затратності по часу. Найулюбленішу книгу Юля не називає, але каже, що дуже любить черпати натхнення у Набокова, а Каріна щиро ділиться останніми книгами, які  її захопили: «Загадковий нічний інцидент із собакою», «Історія про Білі Міллігана, «Квіти для Елджернона».

До речі, Юля має сертифікат сомельє й у близькому майбутньому планує запустити сумісний із «Bookowina» проект — винні екскурсії по Києву, можливо книжково-винні. Також дівчата хочуть зробити влітку декілька зустрічей з авторами типу книжково-винних дегустацій. Юля наполягає на назві «П’яні читання».

Must read зими – 2018 від «Bookowina»:

1. «Не відпускай мене» Кадзуо Ісіґуро.

2. «Світила» Елеонор Каттон.

3. «Ось я» Джонатан Сафран Фоер.

4. «Останні дні панку в «Гельсінкі»» Рудіш Ярослав.

5. «Коханці Юстиції» Юрій Андрухович.

Natalka Kukhta LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають