LVIV.COM

Клод Моне: від шаржу до імпресіонізму

Клод Моне: від шаржу до імпресіонізму

14 листопала 1840 року в Парижі з’явився маленький художник – революціонер. Згодом він покине навчання в університеті на факультеті мистецтв, його разом з друзями ображатимуть страшним словом “імпресіоністи”, і втрачаючи зір від катаракти, він малюватиме білі лілії. Які лише для нього матимуть блакитнуватий відтінок. 


Пам’ятаєте той момент в Титаніку, коли Джек (Ді Капріо) розглядає картину з ліліями? Він ще захоплено коментує те, як художник кладе мазки на полотно і пророкує Моне велике майбутнє?Власне той самий Клод Моне сьогодні відсвяткував би своє 176 річчя, якби британським вченим вдалось винайти мікстурку безсмертя. Ми розкажемо вам про кілька оригінальних фактів з життя художника.

Клод Оскар Моне починав писати зовсім не в тому жанрі, який приніс йому славу та визнання.

Першими роботами художника були саркастичні шаржі. Справа в тому, що сім’я Моне заможною не була і для того, аби мати кишенькові, чотирнадцятирічний Клод малював карикатури на своїх друзів та жителів Гавру, де на той момент жив з рідними. Такі замальовки малий продавав за 15 – 20 франків. Попри те, що торгівля йшла вкрай успішно, хлопець це заняття розцінював як хобі і ніколи особливо не захоплювався ним.

breakup-of-ice-lavacourt-grey-weather-1880 Термін “Імпресіоністи” з’явився випадково.

Все почалось з виставки фотографа Надара – “Виставка бунтівників”. Там, серед 165 робіт тридцяти художників, були роботи Моне. Одна з них називалась “Враження. Сонце, що сходить”. Варто зазначити, що тоді роботи художника називали аморальними та недовершеними. Журналіст Луі Леруа в своєму критичному матеріалі до журналу “Le Charivari” обізвав Моне “Імпресіоністом”. Згодом, це слово втратило свою негативну конотацію та набуло термінологічного змісту, започаткувавши новий жанр в живописі.

cart-on-the-snow-covered-road-with-saint-simeon-farm-1865

Клод Моне не закінчив університет

Сьогодні нікого не здивуєш тим фактом, що геніальні люди часто конфліктували з системою освіти. Клод Моне не був винятком. Повернувшись з армії в 1862, він поступив до університету на факультет мистецтв, аби стати професіоналом в своєму ремеслі. Але швидко розчарувався в моделі викладання і кинув навчання.

Незабаром художник пішов на студії живопису, яку організував Шарль Глейр. Там він зустрів своїх майбутніх друзів – Огюста Ренуара та Фредеріка Базіля. Власне цю трійцю потім і почали ображати новим і дивним тоді словом – “Імпресіоністи”.

frost-1875

Моне майже увесь час писав одну і ту ж саму жінку.

Цю схожість в рисах обличчя можна помітити, уважно переглядаючи  роботи “Дама в зеленому”, “Жінка в саду”, “Мадам Моне з сином”, та “Портрет дружини Клода Моне на дивані”. Власне – на картинах його улюблена модель та дружина – Камиль Домкьюз.  Мадам Моне народила художнику двох синів. На жаль, народження другої дитини сильно послабило її здоров’я і вона померла майже одразу після пологів.

the-seine-at-port-villez-snow-effect-02-1885

У 1920 Моне захворів катарактою, але це ніяк не змусило його кинути своє улюблене заняття.

Втративши кришталик на лівому оці, Клод став бачити ультрафіолет блакитним або ліловим. Зокрема, “Водяні лілії” художник бачив блакитнуватими.

Клод писав свої роботи особливою технікою. Він ставив скупчення малих кольорових цяток чистих тонів, не змішуючи їх на палітрі. Митець хотів досягти оптичного суміщення різнобарвних мазків в зоровому сприйнятті. Такий стиль роботи також творив ілюзію м’якої вібрації повітря, яку не зустрінеш у жодного іншого художника.

the-road-to-the-farm-of-saint-simeon-in-winter-1867

Клод Моне ніколи не писав при штучному освітленні.

Тож коли Томас Едісон винайшов електричну лампу, художник не став її використовувати, на відміну від більшості живописців того часу. Його життєвий ритм завжди чітко синхронізувався із сонячним. Художник прокидався і засинав з появою та згасанням його світла, а улюбленою фразою Клода була репліка “Якщо сонце спить, що мені ще робити?”.

Переглянути більше робіт художника можна в Google Arts and Culture.

Hrystya Malysh LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають