LVIV.COM

Як подолати письменницький блок і віднайти натхнення – 5 стратегій класиків

Як подолати письменницький блок і віднайти натхнення - 5 стратегій класиків

Письменницький блок – це тимчасова неспроможність письменника продукувати новий матеріал.  Деякі письменники стверджують, що письменницького блоку не існує. Вони вважають, що це просто виправдання того, що ти прокрастинуєш, замість того, щоб писати. Вільям Фолкнер казав: «Я пишу лише тоді, коли до мене приходить натхнення. На щастя, воно приходить щодня о 9 ранку.»


Матеріал створено спільно з Litosvita.

Але більшість авторів таки стикалася з періодами творчої кризи і, на щастя, вони поділилися своїми методами подолання письменницького блоку:

Стратегія Майї Енджелоу «Просто пиши».Як подолати письменницький блок і віднайти натхнення - 5 стратегій класиків

В письмі, як у будь-якому мистецтві чи спорті, практика веде до досконалості. Натхнення приходить лише тоді, коли ти змушуєш себе сісти за стіл і писати. Продовжуй писати, навіть якщо ти не задоволений результатом.

Майя Енджелоу пояснює це так: «Я думаю, що інколи і у мене виникає «письменницький блок», хоча я і не люблю його так називати. Тому що з такою назвою ця проблема стає вагомішою і страшнішою, ніж я хочу думати. І щоб подолати його, я пишу. Я можу протягом двох тижнів писати щось абсолютно безглузде. Але я пишу. І потім, коли муза бачить, що я налаштована серйозно, вона каже “Ну добре, добре, я прийду”».

Стратегія Ентоні Троллопа «Час на письмо».Як подолати письменницький блок і віднайти натхнення - 5 стратегій класиків

Один з найуспішніших романістів вікторіанської епохи Ентоні Троллоп встановлював собі певну кількість годин на день, коли він мав писати. Це допомогало йому видавати книги з вражаючою швидкістю. Протягом 35 років він видав 47 романів, декілька новел та п’єс. І що найдивовижніше, в цей же час він працював на посаді поштового інспектора. Стратегія Троллопа булла такою успішною, тому що, коли писав, він абстрагувався від усіх зовнішніх чинників і змушував себе концентруватися лише на цоканні годинника та власних словах.

У своїй автобіографії він так описував цю стратегію: «З часом це стало для мене звичкою, писати, маючи перед собою годинник. Я вимагав від себе писати по 250 слів кожні 25 хвилин.»

Стратегія Ніла Геймана «Сплячий режим».Як подолати письменницький блок і віднайти натхнення - 5 стратегій класиків

Іноді перші дві стратегії не працюють. Можливо, ти захоплено писав новий роман, але всі ідеї зникли і ти не знаєш, чим його закінчити або писав цікавий пост для блогу, але не можеш зрозуміти, яким має бути висновок.

Ось що радить робити в таких випадках Ніл Гейман: «Відклади своє письмо на декілька днів, не повертайся до нього і навіть не думай. Потім сядь і перечитай написане так, ніби ти вперше це бачиш. Зазвичай, дочитавши до кінця, ти віднаходиш минулий запал, з яким писав цей текст, і розумієш, що треба писати далі.»

Стратегія Джона Стейнбека «Пиши для однієї людини».Як подолати письменницький блок і віднайти натхнення - 5 стратегій класиків

Ця стратегія для тих, чий письменницький блок спричинює крайня стадія перфекціонізму. Намагатися догодити всім і кожному – дуже виснажливо і, якщо чесно, неможливо написати книгу, яка сподобається абсолютно всім.

У листі до свого друга Роберта Волстена Джон Стейнбек радить: «Забудь про узагальнену аудиторію. По-перше, безлика аудиторія до смерті жахатиме тебе, а, по-друге, це не театр, для книг її не існує. Твоя аудиторія – це один конкретний читач. Обери одну реальну людину, яку ти знаєш, або вигадай її і пиши лише для неї.»

Стратегія Ернеста Хемінгуея «Таємний запас».Як подолати письменницький блок і віднайти натхнення - 5 стратегій класиків

Якщо ти страждав від письменницького блоку, і несподіваний потік натхнення заполонив тебе знову, не використовуй всі його можливості одразу. Завжди залишай трохи натхнення у резерві.

Ернест Хемінгуей пояснює: «Найкраще переставати писати, поки в тебе все виходить, а доки не пишеш, не думати про текст взагалі. Тому що якщо ти постійно думаєш про свій твір, ти виснажуєш мозок і, коли ти знову сядеш писати, тобі вже не буде що сказати.»

Ця стратегія намагається перехитрити письменницький блок. Закінчуй писати, доки ще маєш ідеї та думки, і тоді завтра тобі не доведеться сидіти перед чистим листком, не знаючи, що написати далі.

А якщо ти хочеш знайти для себе нове джерело натхнення, вдосконалити свої письменницькі здібності, повчитися у відомих українських письменників, критиків, видавців та літературознавців, радимо зареєструватися на Курс письменницької майстерності у Львові.
Реєстрація за цим посиланням.

п.с. На нашій сторінці в Facebook триває розіграш “набору письменника” – приєднуйся!

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають