LVIV.COM

Заціни рідкісні фото мостів через Полтву

Заціни рідкісні фото мостів через Полтву

Понад сто років львівська Полтва опинилася замкнута в бетонних склепіннях. Проте, так було не завжди.


Колись ріка Полтва справді протікала прямісінько через місто. А тому, на теперішньому проспекті Свободи, і не тільки там, були мости, що сполучали різні береги цієї підземної тепер ріки. На згадку про це нам залишилось всього лиш кілька рідкісних світлин та гравюр цих місточків.

Заціни рідкісні фото мостів через Полтву

Літографія Карла Ауера “Нижні Вали” (тепер просп. Свободи) (1837-1838)

На теперішньому проспекті Свободи, що століття тому називався Гетьманськими Валами та вулицею Карла Людвіга, були аж три невеличкі мости через Полтву. Перший з них розміщувався на місці теперішньої Марійської площі. Другий – йшов трохи далі, розташувавшись навпроти вулиці Сикстуцької (Дорошенка). Третій же поєднував Єзуїтську колегію з вулицею Поєзуїтською (Гнатюка).

Заціни рідкісні фото мостів через Полтву

Львів, вулиця Карла Людвіга (пр. Свободи). Праворуч помітні містки через Полтву. Фото 1870-х років.

Заціни рідкісні фото мостів через Полтву

Львів, Містки через Полтву на Гетьманських Валах (пр. Свободи). Фрагмент фото 1870-х років.

Ці мости проіснували до кінця 1880-х років. В 1887 році Полтву на вулиці Карла Людвика було повністю закрито під землю, тому містки перетворилися на звичайні піші переходи, які існують і до сьогодні.

Заціни рідкісні фото мостів через Полтву

Проспект Шевченка (Академічна). Вид від того місця, де тепер стоїть пам’ятник М. Грушевському, а місток веде до вул. Фредра, в цьому місці і тепер існує пішоходний перехід. Ліворуч, за містком, кам’яниця, на місці якої від 1911 р. височить №25

Ще один місток, про який ми дізнаємося зі світлин, розміщувався в кінці вулиці Святого Яна (пр. Шевченка), де тепер перехрестя вулиць Фредра, Герцена та Саксаганського. В 1830-х роках по середині цього моста була встановлена фігура Святого Яна Непомука, перенесена сюди з мосту біля готелю «DeRussie» (тепер готель «Жорж»). В 1884-1886 році ложе Полтви в цьому місці було остаточно замуроване, місток як такий зник, а фігура св. Яна Непомука була перенесена до костелу Святого Миколая.

Джерела: Львів – місто натхнення, Фотографії старого Львова

Тобі може бути цікаво:

Чому львівську Полтву прибрали в каналізацію і чи можна її повернути 🌉

Bro LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають