LVIV.COM

Верховна Рада ухвалила закон про мову – що зміниться

Верховна Рада ухвалила закон про мову - що зміниться

Закон передбачає, що українською мовою мають володіти всі громадяни України і ті, хто претендує на громадянство, пише 24 канал.


Що це за закон?

Законопроект  5670-д “Про забезпечення функціонування української мови як державної” депутати ВР ухвалили у другому читанні.

У ньому йдеться, що єдиною державною мовою в Україні є українська, а “спроби запровадження в Україні офіційної багатомовності” всупереч Конституції України й встановленій конституційній процедурі “провокують мовний розкол країни, міжетнічне протистояння та ворожнечу і спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу”. І тепер українською мовою має володіти кожен громадянин України, а також усі претенденти на українське громадянство.

Хто обов’язково повинен володіти державною мовою?

Законом визначені особи, які зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків:

  • керівництво держави, депутати;
  • судді, прокурори;
  • службовці Національного банку України;
  • особи офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом;
  • педагоги, медики державних і комунальних закладів охорони здоров’я.

Дія цього закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

Відповідно до проекту закону, українською мовою мають проводитись усі засідання, зустрічі тощо у владних органах та установах – як центральних, так і регіональних.

Українську мають використовувати також у сфері обслуговування, у підписах та маркуванні товарів і послуг. Комп’ютерні програми повинні будуть мати інтерфейс державною мовою та/або англійською або мовами країн Євросоюзу. Сайти за замовчуванням спочатку повинні будуть завантажуватися українською, але можуть мати також інші версії. Пресу можна буде видавати у кількох мовних версіях, одна з яких має бути українською.

Передбачене й створення посади Уповноваженого з захисту української мови, який регулюватиме впровадження цього закону.

Для всіх, хто погано знає українську, запровадять безкоштовні мовні курси.

Покарання і штрафи

Документ також передбачає введення адміністративну відповідальність за порушення законодавства у сфері застосування державної мови. Крім того, законопроектом передбачена кримінальна відповідальність «за публічне приниження і зневагу до державної мови». Вона буде аналогічною тій, яка передбачена за публічну наругу над державним прапором, гербом та гімном — штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або арешт до 6 місяців, або позбавлення волі на строк до 3 років.

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають