Порівняння ДНК худорлявих та товстих людей допомогло біологам виділити низку мутацій в різних генах, які захищають людину від розвитку ожиріння при будь-яких обставинах.
Останні кілька років вчені знаходять все більше ознак того, що ожиріння й пов’язані з ним проблеми з метаболізмом розвиваються не тільки через проблеми з силою волі в огрядних людей, а й з огляду на генетичні фактори.
Перевірити це припущення спробувала група вчених з Великобританії. Вони зібрали й розшифрували зразки ДНК у приблизно двох тисяч вкрай худих жителів Британії, стільки ж – вкрай огрядних громадян, і близько десяти тисяч добровольців з «нормальною» вагою.
В результаті, британським генетикам вдалося виділити тринадцять дрібних мутацій, що особливо сильно впливають на те, чи залишиться людина худою після переходу на неправильну дієту чи відмови від занять спортом. Десять з них в минулому зв’язувалися з розвитком ожиріння, а троє інших були відкриті авторами статті.
«Ми вперше показали, що худі люди залишаються такими в основному завдяки тому, що їх геном в середньому містить менше шкідливих мутацій, що сприяють розвитку ожиріння, а не тому, що їхня сила волі міцніша й вони більше слідкують за собою. Схоже, що ми не так сильно можемо контролювати свою вагу, як вважалося раніше», – заявив Садаф Фаруки (Sadaf Farooqi) з Кембріджського університету (Велика Британія).
Наприклад, два роки тому біологи з’ясували, що висококалорійна їжа порушує нормальну роботу гена, що керує активністю клітин в центрі насичення в мозку мишей. Рік тому вчені виявили, що товсті люди мають незвично високу чутливість до смаку їжі, й вважають солодку їжу смачнішою, ніж інші люди, через зміни в роботі їхніх смакових рецепторів та інших регіонів мозку.
Ознайомитися з подробицями можна в статті, опублікованій в PLoS Genetics.
Джерело: Популярная Механика
Sci-bro: як спорт впливає на мозок — для тих, хто пропустив лекцію Асі Казанцевої