У Мінсоцполітики новим законопроектом хочуть захистити права працівників і покласти край незадекларованій роботі.
У новому законопроекті є перелік умов, які визначають ознаки трудових відносин. Якщо три і більше умов співпадають, то працедавець повинен заключити з працівником трудовий договір.
Наразі законопроект на стадії обговорення.
Відповідно до проекту ознаками трудових відносин є:
- періодична винагорода у грошовій або натуральній формі за виконану роботу;
- виконання роботи за конкретною кваліфікацією, професією, посадою за дорученням та під контролем роботодавця;
- винагорода за виконувану роботу є єдиним джерелом доходу особи або становить 75% доходу за півроку;
- робота виконується на робочому місці з дотриманням правил внутрішнього трудового розпорядку;
- особа виконує роботи, подібні до тих, що виконують штатні працівники роботодавця;
- роботодавець організовує умови праці та надає обладнання;
- тривалість робочого часу та часу відпочинку встановлює роботодавець;
- всім, хто працює в шкідливих умовах, треба обов’язково оформлюватися як ФОПи;
- ширші умови укладення строкових трудових договорів (якщо працівник дуже хоче або якщо тимчасово збільшився спектр послуг роботодавця – можна строкові; інакше – тільки безстрокові);
- нові умови правонаступництва роботодавця (змінився власник – працівник все ще працює; але працівник і профспілка мають знати про всі зміни);
- право роботодавця не дозволяти працювати у підпорядкуванні близьким родичам;
- обов’язок роботодавця не лише повідомляти про прийняття на роботу в ДФС, а і повідомляти самого працівника, що ДФС вже в курсі (так можуть з’явитися нові робочі місця – інформатор, інформувальник, інформаційний посередник).
Трудовий договір передбачає плату за час працівника та виконання ним внутрішнього розпорядку компанії, цивільно-правова угода – плату за обсяг робіт і те, що працівник сам організовує свій робочий час. Також у першому випадку дані про роботу вносять у трудову книжку, у другому – в акт здавання-прийняття робіт.
Якщо законопроект приймуть, то це потягне збільшення надходжень до бюджету за рахунок підвищення податку на доходи з 5% до 18%, а також наповнення Пенсійного фонду у зв’язку зі сплатою не мінімального, а актуального розміру ЄСВ. Крім того, компанії зобов’язані будуть надавати ФОПам і трудові гарантії (відпустки, захист від звільнення тощо).
Компанії, які укладають цивільно-правову угоду з ФОПами, зменшують свої податкові зобов’язання. Вони звільняються від сплати 22% єдиного соціального внеску з фонду заробітної плати працівників.