LVIV.COM

Релігійність пов’язують з “захисним” ефектом від депресії в мозку – дослідження

Релігійність пов'язують з захисним ефектом від депресії в мозку - дослідження

Вчені з Колумбійського університету (Нью-Йорк, США) знайшли незвичайний зв’язок між релігійними переконаннями та щільністю білої речовини в голові. Згідно з їхніми даними, віра може «захистити» мозок від депресії – повідомляє Naked Science.


Дослідження впливів одного фактора на інший ще знаходяться в зародковому стані, але в міру того, як в науковому середовищі примножується кількість подібних робіт, зв’язок між депресією та релігією все більше інтригує. Сьогодні ми знаємо, що депресія – принаймні, певною мірою – може бути наслідком наших генів. Існує чимало досліджень, що дозволяють припустити, що, якщо один або обоє батьків перебувають в депресії, це може підвищити ризик її розвитку у дитини в два, а то і в чотири рази.

Водночас депресія, звичайно, буває і в інших людей, а отже, повинні бути якісь інші чинники її виникнення – і внутрішній світогляд людини може бути одним з них. Згідно з результатами дослідження, серед дорослих з високим ризиком розвитку депресії в сім’ї тверда релігійна віра або духовність – не кажучи вже про відвідування церкви – надавала захисну дію, запобігаючи у деяких пацієнтів рецидив великого депресивного розладу (major depressive disorder, MDD). Стаття про це опублікована в журналі Brain and Behaviour.
Релігійність пов'язують з "захисним" ефектом від депресії в мозку - дослідженняЦі дані частково базувалися на роботі 2005 року, згідно з якою релігія може виступати як буфер проти депресії у людей зі слабким здоров’ям. Крім того, дослідження, проведене в 2013 році, показало, що ті, хто лікується від психічних розладів, краще реагують на лікування, якщо вони вірять в Бога.

У своїй новій роботі вчені використовували тип нейровізуалізації на основі МРТ, званий дифузно-тензорною візуалізацією, для відображення білої речовини в мозку 99 учасників з різними рівнями сімейного ризику депресії. Біла речовина – компонент центральної нервової системи хребетних тварин і людини – містить схеми, необхідні клітинам мозку для взаємодії один з одним. Попередні дослідження показали, що витончення білої речовини служить біомаркером депресії в мозку, а робота 2014 року довела, що релігія і духовність пов’язані з товстішими кортикальними шарами в декількох областях мозку, що «відповідають» за депресію.

Нова стаття лише підтверджує ці кореляції. Так, фахівці виявили, що мозок людей з високим сімейним ризиком депресії, але з сильними релігійними або духовними переконаннями, схожий з мозком учасників з низьким сімейним ризиком виникнення цього захворювання.

«Ми виявили, що релігійна віра або духовність пов’язана з товстішими кортикальними шарами в двосторонніх тім’яних і потиличних областях. А оскільки раніше ми вже повідомляли про витончення кори в цих регіонах як про стабільний біомаркер ризику депресії, ми припустили, що товстіші кортикальні шари у осіб, які повідомляють про свої релігійні або духовні переконання, можуть служити компенсаторним або захисним механізмом», – підсумовують автори статті.

Як би не були цікаві ці зв’язки – наразі це все, що є у вчених. Вони ще не можуть точно сказати, який вплив релігія надає на білу речовину, не кажучи вже про вплив депресії. Це і багато інших дослідження потребують перевірки й подальшої серйозної роботи.

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають