LVIV.COM

Раціон, який продовжує життя кота чи собаки

Раціон, який продовжує життя кота чи собаки

Що таке «смачно» і «корисно» мовою домашніх улюбленців? Коти та собаки не вміють говорити. Та замість них говорить наука. Останні розробки в галузі дієтології для домашніх улюбленців дозволяють створювати раціони, які відповідають потребам саме вашої тварини.


Партнерська публікація з Royal Canin

Свобода від голоду і спраги – першочергова потреба будь-якого домашнього улюбленця. І від того, наскільки якісно вона задоволена, залежить здоров’я, настрій і зовнішній вигляд кота чи собаки. Через їжу тварина отримує поживні речовини, необхідні для нормального функціонування всіх органів і систем. Причому раціон повинен коригуватися в залежності від віку улюбленця, стану його здоров’я та способу життя.

Далеко не кожен продукт, корисний для людини, буде корисним і для кота чи собаки. Незбалансована дієта може не лише стати пусковим механізмом розвитку багатьох хвороб, а й призвести до набору зайвої ваги. Наразі це серйозна проблема для багатьох домашніх тварин. Гладенький улюбленець може здаватися милим, проте 1 кг зайвої ваги у кота дорівнює 16 кг у людини. За даними Ліверпульського університету, ожиріння скорочує тривалість життя собак на 4-15% в залежності від породи. А дослідження Banfield показують, що кожен третій домашній кіт і собака мають надлишок ваги, і ця невтішна тенденція посилюється.

Тож якою повинна бути їжа, аби улюбленець лишався здоровим і сповненим сил? Розберемося разом із Юлією Романишиною, лікаркою ветеринарної медицини, членкинею Європейського товариства ветеринарної та порівняльної дієтології, експерткою з наукових комунікацій Royal Canin.

Топ-3 міфи про дієту для тварин

Більшість хибних уявлень про харчові потреби улюбленців базується на тому, що власники ототожнюють смаки й потреби людини і тварини. Та будова щелеп, травневого тракту, навіть швидкість перетравлення їжі у людей і тварин суттєво відрізняються! Люди оцінюють їжу скоріше за смаком, а тварини – за запахом. Наприклад, у котів майже на 95% менше смакових рецепторів, ніж у людини, а солодкий смак вони не розрізняють взагалі. Тварини не потребують гастрономічного розмаїття, натомість їм необхідні певні поживні речовини (нутрієнти). Розберемо 3 найпопулярніші міфи про раціон для котів і собак.

Раціон, який продовжує життя кота чи собаки

Міф 1. Я вегетаріанець, тож і моїй тварині вегетаріанство не зашкодить. Собаки – всеїдні тварини, для них створити збалансовану вегетаріанську дієту можливо, та це потребує спеціальних наукових знань, часу й великого асортименту продуктів. А от коти – облігатні м’ясоїди, продукти тваринного походження їм потрібні обов’язково! Проблема ще у тому, що тварини не здатні синтезувати деякі речовини з рослинних продуктів. Зокрема, коти (на відміну від людей) не можуть синтезувати ретинол з каротину, який міститься у моркві. Ретинол необхідний для здоров’я кісток, імунної та репродуктивної систем. Також коти не синтезують цінний компонент таурин (антиоксидант, регулює функцію жовчного міхура), який є лише у м’ясі.

Міф 2. Злаки – неприродна їжа для собак і котів. Злаки – цінне джерело поживних речовин, а спеціальна обробка зерна робить його легкозасвоюваним. Водночас відомі випадки дилатаційної кардіоміопатії (серцеве захворювання) у собак, які харчувалися беззерновими кормами. Стосовно настороги щодо глютену, то алергічна реакція на нього (целіакія) зустрічається частіше в людей, ніж у тварин. Випадки целіакії дуже рідкісні у собак, а у котів взагалі ніколи науково не були підтверджені. Тим не менш, у Royal Canin є спеціальна лінійка кормів, розроблена для тварин, схильних до алергії (Anallergenic, Hypoallergenic, Sensitivity).

– Міф 3. Хижакам потрібен раціон з самого лише м’яса/риби. Раціон, який складається лише з м’яса, містить недостатню для котів і собак кількість кальцію. Це призводить до ламкості кісток, сильної больової реакції та кульгавості тварини.

Натуралка VS корм

Теоретично створити повноцінний раціон самостійно на домашній кухні можливо – однак це виклик навіть для досвідченого дієтолога. Водночас усі корми Royal Canin – повнораціонні. Цей юридичний термін означає, що корм повністю збалансований і не потребує ніяких добавок. Створити таке харчування стало можливим завдяки тому, що науковці Royal Canin при виготовленні корму орієнтуються не на перелік інгредієнтів, а на наявність у кормі необхідних поживних речовин та їх засвоюваність.

Раціон, який продовжує життя кота чи собаки

Корми виготовляються з натуральних компонентів – у порівнянні з «домашньою» їжею відрізняється лише спосіб приготування. Наприклад, у випадку сухого корму це екструзія: натуральне м’ясо дегідратують (позбавляють вологи та жиру). В результаті отримують м’ясне борошно – концентроване джерело протеїну.

«Часом доводиться чути, мовляв, в природі коти й собаки харчуються «натуралкою» – і живуть довгим повноцінним життям, – коментує Юлія Романишина. – Та статистика невтішна: тривалість життя вуличних тварин часто нижча, ніж у домашніх. При цьому вони можуть страждати від нестачі поживних речовин. Не забуваймо, що у природі також діє дуже серйозний природний добір. Ми ж хочемо виключити своїх улюбленців з цього процесу, і якісне харчування допомагає в розв’язанні цієї задачі».

Смаколик для улюбленця

Існує чимало продуктів, безпечних для людей, але шкідливих і отруйних для собак і котів. Це шоколад, горіхи макадамія, кава та інші напої з кофеїном, ксилітол (штучний підсолоджувач, міститься у жувальних гумках, зубних пастах та у продуктах для людей з діабетом), виноград і родзинки, цибуля, часник, авокадо.

Проблема в тому, що якщо тварина з’їла шматочок цукерки чи кілька виноградин, прояви інтоксикації у неї можуть одразу й не з’явитися. Та інтоксикація має накопичувальний ефект, і згодом у тварини можуть розвинутися хвороби, які власник аж ніяк не пов’яже зі смаколиками.

Водночас багато тварин люблять поласувати чимось, що їдять їхні господарі. Для собак взагалі їжа має величезне соціальне значення й допомагає відчути приналежність до родини власника. Тому їжа може бути інструментом заохочення (при дресируванні собаки або коли ви привчаєте кота до обрізання кігтів). Ідеально використовувати для цього крокету сухого корму або спеціальні ласощі для дресирування. Гарною альтернативою можуть бути шматочок яблука чи моркви. Головне, пам’ятати: ласощі у раціоні улюбленця не повинні складати понад 10% раціону. Також варто проконсультуватися з ветеринарним лікарем стосовно раціону для тварини взагалі та додаткових смаколиків зокрема.

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають