LVIV.COM

Па-па, Opportunity! Що важливого зробив марсохід?

Па-па, Opportunity! Що важливого зробив марсохід?

Фахівці NASA припинили спроби відновити зв’язок з марсоходом “Opportunity”, який перестав відповідати Землі в червні 2018 року після сильної пилової бурі.


«Оппортьюніті» пропрацював на планеті 5352 марсіанські доби, подолавши за цей час 45,16 кілометра, що є рекордом серед планетоходів, хоча спочатку термін служби ровера оцінювався в 90 діб і тисячу метрів пройденого шляху. За весь час роботи марсохід надіслав на Землю понад 217 тисяч зображень, в тому числі п’ятнадцять 360-градусних кольорових панорам навколишньої місцевості, встановив рекорд пройденого шляху за один день на Марсі (220 метрів) і проаналізував кілька десятків зразків порід.

«Протягом понад десять років «Оппортьюніті» був лідером в області дослідження планет, розповідаючи нам про давнє минуле Марса як вологу, потенційно населену планету і показуючи незвідані марсіанські ландшафти», – сказав Томас Цурбухен (Thomas Zurbuchen), помічник адміністратора NASA з науки.

На початку червня 2018 року в регіон Долина Наполегливості, де знаходиться ровер, прийшла глобальна пилова буря і рівень прозорості атмосфери різко знизився. Марсохід «Оппортьюніті» отримує енергію від сонячних батарей, тому команді місії довелося тимчасово зупинити всі наукові операції й перевести ровер в режим енергоощадження. «Оппортьюніті» припинив виходити на зв’язок 10 червня, і спроби знову зв’язатися з ним не дали результату. Передбачається, що ровер пішов в сплячий режим, або стався збій в роботі годинника або передавача.
Па-па, Opportunity! Що важливого зробив марсохід?Хоча буря припинилася і прозорість атмосфери повернулася до нормальних значень, марсохід не вийшов на зв’язок. Станції далекого космічного зв’язку NASA продовжували слухати ефір на різних частотах і в різний час доби, крім того, команда відправила на борт апарату 835 пакетів команд в спробах перезавантажити комп’ютер і відновити його працездатність, але спроби успіху не дали. Не виправдалася надія і на те, що вітер допоможе очистити сонячні батареї від осілого на них пилу, після чого марсохід зможе вийти на зв’язок.

«Ми зробили всі розумні інженерні зусилля, щоб спробувати відновити працездатність «Оппортьюніті», і визначили, що ймовірність отримання від нього сигналу занадто мала для продовження робіт», – розповів Джон Каллас (John Callas), менеджер проекту Mars Exploration Rover.

Зараз на поверхні Марса працює марсохід Curiosity і посадковий зонд InSight, приблизно через рік до них повинні приєднатися два нових марсоходи – європейський «Розалінд Франклін» і американський марсохід-2020.

Джерело: N+1

Тобі може бути цікаво:

Sci-bro: То чи існує життя на Марсі?

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають