LVIV.COM

Новий телескоп SPHEREx заглядатиме в далеке минуле Всесвіту

Новий телескоп SPHEREx заглядатиме в далеке минуле Всесвіту

У 2023 році NASA відправить на орбіту зонд для вивчення епохи появи перших зір і галактик.


Американське космічне агентство визначилося з вибором наступної місії в рамках реалізації програми астрофізичних досліджень (Astrophysics Explorers Program). Нею стане проект SPHEREx, на який виділили 242 мільйони доларів (без урахування вартості запуску). За повідомленням NASA, в політ апарат відправиться в 2023 році.

Кожні шість місяців протягом двох років запланованої наукової роботи SPHEREx проводитиме огляд неба, картографуючи далекі галактики з величезною роздільністю, на 96 довжинах хвиль в оптичному та ближньому ІЧ-діапазонах. За оцінками вчених, огляд охопить близько 100 мільйонів зір Чумацького шляху – тут його метою стануть скупчення води і органічних молекул в «зіркових колисках», де йде активне утворення нових світил.

Однак головну увагу SPHEREx зосередить на далекі галактики; очікується, що він зможе розглянути більше 300 мільйонів таких об’єктів на відстані понад 10 мільярдів світлових років. Передбачається, що ці спостереження дозволять краще зрозуміти механізми реіонізаціі – все, що відбувалося між 550 і 800 мільйонами років після Великого вибуху, коли Всесвіт, що швидко розширювався, почав остигати, а в ньому з’являлися найперші зірки та галактики.

«Місія створить безпрецедентну галактичну карту слідів, що збереглися від перших моментів історії Всесвіту, – каже один з керівників NASA, швейцарсько-американський астрофізик Томас Цурбюхен (Thomas Zurbuchen). – А у нас з’являться нові дані для відповіді на один з найголовніших питань сьогоднішньої науки: як менш ніж за наносекунду після Великого вибуху Всесвіт розшився так швидко?»

Прийом заявок на реалізацію проектів для Astrophysics Explorers Program почався у вересні 2016 року, дев’ять з них були відібрані для детального вивчення. Ключовим розробником проекту SPHEREx виступив Каліфорнійський технологічний інститут; наукове обладнання для апарату, а також його експлуатацію візьме на себе Лабораторія реактивного руху (JPL) NASA. Сам зонд буде проведений в Ball Aerospace.

Джерело: Naked Science

Новий телескоп SPHEREx заглядатиме в далеке минуле Всесвіту

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають