LVIV.COM

На Львівщині запрацював новий радіотелескоп РТ-32, який досліджуватиме космос

На Львівщині запрацював новий радіотелескоп РТ-32, який досліджуватиме космос

Радіотелескоп РТ-32 може увійти до числа провідних радіоастрономічних інструментів Європи.


В Україні ввели в експлуатацію новий радіотелескоп РТ-32. Він є на Львівщині у Центрі космічних досліджень і зв’язку, що в місті Золочеві.  Робота такого інструменту в Україні дасть новий поштовх у розвитку фундаментальної науки та забезпечить участь нашої держави в міжнародних проєктах з досліджень та використання космічного простору.

Найголовніша особливість радіотелескопу РТ-32 – його багатодіапазонність та багатоканальність. Тепер можна одночасно проводити спостереження в різних частотних смугах, а також спостерігати декілька мазерних ліній, досліджувати одночасні зміни в спектрах так, як не може жоден інший окремий телескоп у світі. Круто, правда?

Радіотелескоп може виконувати чимало наукових задач, зокрема із дослідження активних ядер галактик, місць зореутворення, мерехтінь, сонячного випромінювання, пульсарів.

Після того, як анексували Крим, Україна втратила доступ до однієї з найбільших в світі антен – радіотелескопу РТ-70 Національного Центру Управління та Випробувань Космічних Засобів біля Євпаторії. Для відновлення втрачених спроможностей науковцям Національної академії наук України запропонували використання наземних станцій космічного зв’язку, розташованих поблизу Золочева. Тут були антени діаметром антен 25 м (КТНА-200) та 32 м (МАРК-4В), проте їх не використовували.

З 2018 року розпочалася активна фаза модернізації антени МАRК-4В і створення на її базі радіотелескопу РТ-32. У листопаді цього року роботу завершили.

Найголовнішим завданням є відновлення роботи українського радіотелескопу в Європейській РНДБ мережі. Завершення проєкту зі створення радіотелескопу планується у 2023 році. Радіотелескоп РТ-32 буде сумісним з засобами РНДБ-мережі США (VLBA), Європи (EVN) та може увійти до числа провідних радіоастрономічних інструментів Європи.

Якось ми вже прокралися на територію телескопів і винесли звідти отаку історію.

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають