LVIV.COM

Як закон про мову повпливає на інтернет-магазини, сайти і розробку софту

Як закон про мову повпливає на інтернет-магазини, сайти і розробку софту

Як новий закон регулює норми вживання української мови на сайтах та у комп’ютерних програмах, розібрались в AIN.


Що відбувається?

Український парламент прийняв у першому читанні законопроект №5670-д про використання української мови. Серед багатьох інших пунктів, там також є стаття 23, яка називається “Державна мова в електронних інформаційних системах”. Під електронними інформаційними системами мають на увазі сайти та комп’ютерні програми.

Що стосується розробки програм:

  • програми, які продають в Україні, повинні мати повноцінний користувацький інтерфейс українською та/або офіційною мовою ЄС (тобто якщо інтерфейс англомовний, то українську додавати не обов’язково)
  • програми, які встановлені на продукти, що продаються в Україні, мають мати україномовну версію;
  • всі розробники, які співпрацюють з органами державної влади або комунальними підприємствами, повинні додавати українську версію до всіх зроблених продуктів. Органи державної влади і комунальні підприємства можуть закуповувати і користуватись тільки тими продуктами, які мають україномовну версію. У крайньому разі можуть використовувати програми з інтерфейсом однієї з мов ЄС на час створення українського варіанту.

Інтернет-магазини та інші сайти:

  • мережеві представництва юридичних осіб та ФОПів, які продають свої товари та послуги в Україні, мають мати україномовні версії як сайтів, так і офіційні сторінки у соцмережах. Можуть бути версії іншими мовами, але україномовний варіант повинен бути основним і містити не менше інформації, ніж інші;
  • ці ж норми стосуються сайтів та сторінок у соцмережах ЗМІ, які зареєстровані в Україні;
  • оголошення і вивіски (“інформація для загального ознайомлення”) повинні бути також українською. Правда, це поки не стосується мережі.

Також продавці та консультанти інтернет-магазинів повинні обслуговувати своїх клієнтів державною мовою. Переходити на іншу мову вони можуть тільки після окремого прохання клієнта.

Чи буде покарання за недотримання цих норм?

За дотриманням норм слідкуватиме Уповноважений із захисту державної мови. Санкції буде застосовувати Державна служба з питань захисту прав споживачів. Зокрема, вони мають право видавати приписи “про тимчасове припинення діяльності в сфері електронної комерції і розміщення електронних комерційних повідомлень”. Тобто якщо споживачі поскаржаться на відсутність україномовного варіанту сайту, то служба може припинити діяльність цього магазину. Та детальний механізм цього поки не розробили.

Якщо ж продавці не надаватимуть інформацію про товари або послуги державною мовою, то магазин оштафують на 300-400 неоподатковуваних податком мінімумів доходів громадян (це 5100-6800 грн).

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають