LVIV.COM

Як правильно і без зайвих витрат розмитнити вживане авто: що, як і навіщо

Як правильно і без зайвих витрат розмитнити вживане авто: що, як і навіщо

Якщо ти хочеш спокійно купити собі авто і не хочеш зайвої мороки з документами чи головомийки від митників – уважно читай все, що написано нижче. Покрокова інструкція, як спланувати купівлю авто за кордоном так, щоб після всього не почало смикатись око. Гайд по процесу купівлі і розмитнення написав Zaxid.net.


Найперше, що варто пам’ятати: якщо авто на тимчасовій реєстрації, то воно не твоє. Ти ним користуєшся за дорученням. Тому ТвійБро радить трохи напружитись і таки розмитнити машину в Україні за зниженими ставками. Поки діє пільгове оподаткування – користуйся, маєш час до кінця 2018 року. Та май на увазі: громадяни України скористатись для своїх потреб пільговим оподаткуванням можуть тільки раз на рік.

Які авто можна імпортувати?

Сумно, але пільговий акциз поширюється не на всі авто. Тому шукай машину з такими характеристиками:

 • легковий автомобіль;
 • виготовлений не раніше 2010 року (пам’ятай – це має бути саме рік виготовлення, а не першої реєстрації);
 • відповідає екологічному стандарту Євро-5;
 • не вироблений на території країни-агресора;
 • об’єм дизельного двигуна має бути не більшим 2500 см3, а бензинового – 3000 см3.

Перевірити, чи можна обране авто розмитнювати за пільговими ставками акцизу, допоможе також інформація із українського класифікатора товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТЗЕД). Автомобіль має відноситися до товарної позиції №8703 у класифікаторі.

Як правильно і без зайвих витрат розмитнити вживане авто що, як і навіщо

Як перевірити, чи відповідає авто стандарту Євро-5?

Пам’ятай: пільгами при розмитненні користуються тільки ті авто, які відповідають цьому стандарту. Без сертифікату відповідності в Україні авто не розмитнюватимуть.

Для перевірки ти можеш скористатись  онлайн-ресурсами, які дозволяють розшифровувати інформацію VIN-код автомобіля (номер кузова). Після введення 17 цифр VIN-коду автомобіля, користувач отримає набір даних, серед яких буде і відповідність екологічному класові. У цьому рядку вказують тип двигуна і його клас за системою Євро. Якщо зазначено, що двигун має клас Tier3 чи вищий, це означатиме, що двигун відноситься до Євро-5, а отже без проблем зможе пройти митне оформлення. Якщо ж двигун має клас Tier2 і нижче, вживаний автомобіль не можна буде розмитнити в Україні.

Що ти маєш отримати від продавця?

Окрім авто, продавець має надати тобі пакет документів. Їх перевірятимуть митники, тому будь уважний. Тобі треба:

 • інвойс (документ, який застосовується у міжнародній комерції. Продавець вказує у ньому товар, його технічні характеристики, фізичний стан, умови постачання, відомості про себе і одержувача, і, звичайно, ціну. Ціна автомобіля, записана в інвойсі, буде в Україні відправною точкою для визначення його митної вартості, а відтак і розміру митних платежів, які необхідно сплатити);
 • техпаспорт машини.

Що треба зробити після купівлі авто?

Святкувати поки рано. Після того, як ти забрав авто, тобі треба зробити такі штуки:

 • зняти його із реєстрації у країні придбання,
 • оформити тимчасові номери,
 • оформити страхівку,
 • оформити експортну декларацію (вона підтверджує, що даний автомобіль продається закордон). Часто таку декларацію роблять безпосередньо на митниці. Саме з нею ти потім маєш право отримати відшкодування ПДВ, – на рівні 18-20% від вартості авто у ЄС.

Що робити на кордоні

 • митники перевіряють оригінали інвойсу та техпаспорту;
 • працівники митниці складають документ контролю доставки товару на митницю призначення та акт митного оформлення. Та їх оформлюють, коли на рахунок митниці уже зарахована сума податкових платежів за авто. Май на увазі, що від моменту переказу грошей і до їхнього зарахування проходить і середньому п’ять годин. І ці гроші є тільки заставою – заявлену митну вартість автомобіля, від якої залежить розрахунок розміру платежів, ще перевірятимуть.

Скільки коштує розмитнення?

Власнику імпортованого авто необхідно сплатити ввізне мито у 10% від заявленої вартості транспортного засобу, ПДВ у 20% та акцизний збір, пільгові ставки якого визначені залежно від типу та об’єму двигуна.

Як правильно і без зайвих витрат розмитнити вживане авто що, як і навіщо

Якщо водій знає, якому коду УКТЗЕД відповідає автомобіль, вік його експлуатації, вартість, тип та об’єм його двигуна, можна легко розрахувати суму митних платежів за допомогою онлайн-калькуляторів.

Як правильно і без зайвих витрат розмитнити вживане авто що, як і навіщо

Як ще більше спростити собі життя?

Ти можеш скористатись послугами митного брокера. Їхні контакти та перелік послуг теж можна знайти в мережі.

Це працює так:

 • надсилаєш копії техпаспорта та інвойсу, свого паспорта, ідентифікаційного коду брокеру;
 • він за цими документами подає попередню декларацію для оформлення документу контролю доставки товару;
 • розраховує вартість розмитнення;
 • повідомляє, коли треба переслати гроші на рахунок митниці.

Важливі моменти на митниці

Митники звертають увагу водіїв на те, що акт митного оформлення не є формальним документом. Своїм підписом у ньому громадяни засвідчують достовірність даних щодо стану автомобіля відображених в акті: стан автомобіля, пробіг, можливі пошкодження.

Працівники митниці постійно відслідковують ситуацію на автомобільних ринках, з яких українці імпортують автомобілі, добре орієнтуються у цінах на автомобілі, і вміють перевіряти підозрілі інвойси. Тому варіант, що ти купив авто за 10 тис. євро, але вмовив продавця написати, що воно коштувало 5 тисяч, не пройде. У таких випадках митники проводять вартісну експертизу оцінки транспортного колісного засобу. Її можуть замовляти як митники, так і громадяни, брокери, щоб підтвердити вартість автомобіля на основі детального огляду і оцінки технічного стану авто.

Що потім

Автомобіль переміщують безпосередньо у зону митного контролю. Якщо автомобіль ввозять на Львівщину, то на цю доставку виділяють п’ять діб, якщо в іншу область, скажімо Волинську, – десять.

Пам’ятай, що у цей проміжок часу власник автомобіля ще немає повних прав на нього, поки що це – лише товар, який перебуває під митним контролем. Відповідно до положень Митного кодексу, будь-які зміни технічного стану можна здійснювати лише з дозволу митників. Якщо це зробити без дозволу, можуть скласти протокол про порушення митних правил.

Де отримати сертифікат відповідності

Натомість, за цей проміжок часу необхідно оформити сертифікат відповідності автомобіля стандарту Євро-5. Він потрібний і як для оформлення основної митної декларації на авто, так і для подальшої реєстрації автомобіля у сервісному центрі МВС. Такі сертифікати видають уповноважені підприємства, серед яких ДП НДІ «Система» у Львові, «Рівнестандарт», «Укртехстандарт», «Центр Авто», інші.

Подання основної митної декларації

Врешті на внутрішній митниці оформлюється основна декларація митного оформлення на основі поданих документів, зокрема сертифікату відповідності.

Опісля, щоб почати користуватися автомобілем, водієві необхідно буде ще зареєструвати його на облік у будь-якому відділенні Сервісного центру МВС в Україні. Тут також потрібно додатково сплатити пенсійний збір у розмірі 3%.

Якщо ти не згоден з митними нарахуваннями

Якщо на митниці нараховують більшу суму платежів, ніж заявив громадянин і він вважає її необґрунтованою, то може оскаржити таке рішення.

Для цього звертаються із заявою з вимогою скасувати рішення до керівника митниці або ДФС, або звертаються до суду.

У цій ситуації керуються ст. 55 Митного кодексу про коригування митної вартості. Різницю між вартістю митних платежів, яку нарахувала митниця, і яку заявив громадянин, зараховують як резерв на рахунок митниці, і її упродовж 80 днів не перераховують до держбюджету. У цей період громадянин може користуватися автомобілем і подати необхідні документи, які б підтвердили заявлену ним митну вартість авто, або пройти процедуру оскарження у суді. Якщо суд прийме рішення про скасування визначеної митної вартості, митниця зобов’язана буде його виконати та повернути зайві платежі громадянину.

Проте митники теж будуть намагатись довести свою правоту, зокрема подаватимуть запити в країни придбання авто.

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають