LVIV.COM

Як поскаржитись на лікаря та на що ти маєш право – пояснення МОЗ

Як поскаржитись на лікаря та на що ти маєш право - пояснення МОЗ

Всі ми маємо право на якісну медичну допомогу, вибір варіантів лікування, отримання інформації про свій стан і можливі наслідки хвороби. Але якщо лікування заподіяло шкоди тобі або твоїй близькій людині, ти маєш право поскаржитись та отримати компенсацію. Як це зробити – тримай інструкцію від МОЗ.


Коли і куди скаржитись

Поскаржитись можна як письмово, як і усно. Повнолітні – особисто, через представника чи колективно, якщо скаргу подає група людей. Неповнолітні чи недієздатні – через законних представників.

Оптимальний варіант – письмове звернення: на таку заяву обов’язково має надійти відповідь. Є кілька варіантів принести письмову заяву:

  • Принести особисто головному лікарю. В цьому випадку, попроси зареєструвати її.
  • Надіслати поштою. Найкраще – рекомендованим листом чи з повідомленням про вручення.
  • Надіслати на мейл. Обов’язково вкажи електронну адресу, на яку має прийти відповідь – це вимога Закону України «Про звернення громадян».

У заяві важливо зазначити:

  1. Прізвище, ім’я, по батькові повністю;
  2. Місце проживання;
  3. Суть питання і чітке формулювання прохання чи вимоги (якщо ви хочете бути присутнім при розгляді звернення, це також потрібно вказати);
  4. Підпис і дату.

Скільки часу розглядатимуть скаргу?

  • до 15 днів – звернення, які не потребують додаткового вивчення;
  • до 30 днів – звернення, які потребують додаткового вивчення;
  • до 45 днів – звернення, вивчити обставини яких неможливо у 30-денний термін. Про це мають повідомити людині, яка подала звернення.

Якщо твої права порушують

Для початку звернись до керівництва установи, де надавались медичні послуги. Зазвичай це головний лікар. До нього потрібно прийти зі скаргою та попросити її зареєструвати.

Якщо ситуацію владнати не вдалось, звернись у департамент/управління охорони здоров’я із письмовою заявою/скаргою і попроси вхідний номер. Це допоможе дізнаватися хід розгляду скарги.

Якщо і це не допомогло – подзвони на гарячу лінію міста або на гарячу лінію Уряду за телефоном 1545.

Крім цього, ти можеш звернутись до Інспекції з питань захисту прав споживачів.

Пам’ятай!

Ти маєш право подати заяву про проведення клініко-експертної комісії в міських, районних, обласних департаментах охорони здоров’я, а також КЕК МОЗ України. Такі комісії контролюють якість надання допомоги і розглядають усі випадки, в яких може йтися про неналежну допомогу пацієнту – від випадків з розбіжністю діагнозів до летальних.

А якщо нічого з вищеназваних методів не допомогло, звертайся до суду. Тобі допоможуть в одному з Центрів з надання безоплатної правової допомоги.

Відповідальність за шкоду здоров’ю несуть заклади охорони здоров’я, а також лікарі, які займаються приватною практикою. Відповідачем у судовій справі буде саме мед.заклад або ФОП. Працівник, що безпосередньо спричинив шкоду, буде третьою особою.

Як отримати компенсацію за заподіяну шкоду здоров’ю

Підставою для отримання компенсації можуть бути як протиправні дії медперсоналу, так і їх бездіяльність, що спричинила шкоду здоров’ю.

Майнова шкода

Майнова шкода в охороні здоров’я – це або реальні збитки (витрати на препарати, протезування, діагностику, лікування та реабілітацію, посилене харчування, сторонній догляд тощо) або втрачена можливість доходу, коли постраждалий втратив працездатність через лікарську помилку.

Важливо пам’ятати, що витрати на майбутнє лікування потерпілий не отримує “на руки” – кошти заклад охорони здоров’я перераховує організації, яка має надати відповідні послуги потерпілому.

У випадку смерті постраждалого відшкодовуються витрати на поховання та усі пов’язані з цим витрати.

Моральна шкода

Цей вид відшкодування призначається незалежно від призначення чи розміру компенсації майнової шкоди. Однак, моральну шкоду потрібно довести у суді. Стани “я розізлився”, “мені стало неприємно” – не привід для призначення компенсації моральної шкоди.

Доказом може слугувати судовопсихологічна експертиза, коли психолог-судовий експерт встановлює наявність або відсутність ознак заподіяння моральної шкоди, та визначає її матеріальний еквівалент. Також доказом може стати висновок медиків (наприклад, записи лікаря-психіатра про стан пацієнта в первинній медичній документації) щодо стану здоров’я позивача й обумовленості негативних емоційно-вольових переживань погіршенням стану здоров’я.

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають