LVIV.COM

Як обрати страхування для авто: радить аварійний комісар

Як обрати страхування для авто: радить аварійний комісар

Шукаєте страхування, але не знаєте, яке обрати? Що таке франшиза та як за допомогою неї страхові компанії можуть обманювати водіїв? І чи можливо купити каско для старого авто? Розповідає аварійний комісар.


Партнерська публікація з Eurocomisar

Як обрати страхування для авто: радить аварійний комісар

 Роман Яріш, аварійний комісар. Оформленням ДТП займається з 2006 року. Спочатку допомагав людям повідомляти про страхові випадки, а з 2009 року, коли в Україні офіційно запровадили процедуру європротоколу, почав надавати інформаційно-консультаційні послуги як аварійний комісар. 

Види страхувань

Існують два види страхувань — обов’язкове та добровільне. 

До обов’язкових відноситься автоцивілка — її повинні купувати усі водії, які мають державні реєстраційні номери. Такий поліс страхує авто на суму до 130 тис. грн. 

Усі інші види страхування є добровільними. До них, наприклад, відноситься добровільне страхування цивільної відповідальності. Воно покриває збиток вище 130 тис. грн, який в інших випадках через суд стягуватимуть з водія-винуватця.  

Можна купити такий поліс на будь-яку суму. У співвідношенні до вартості обов’язкової автоцивілки він коштує 20% на кожні 100 тис. грн. Тобто якщо обов’язкове страхування коштує 1000 грн, то добровільне на кожні 100 тис. грн коштуватиме 200 грн. 

Обидва види страхувань допомагають водію максимально захистити себе у випадку ДТП.

Каско VS Міні-каско: в чому різниця

Каско

Каско — це один із найпопулярніших видів добровільного страхування для авто. Воно передбачене для нових автомобілів віком до 7 років (в деяких компаніях — до 9 з урахуванням амортизаційного зносу). Коштує близько 4-5% від вартості авто та захищає від більшості видів пошкоджень. 

Можна обрати як ануїтетне, так і не ануїтетне страхування. Тобто може бути так, що сума страхування не зменшуватиметься (раз вдарився на 8 тис. доларів, зробили, другий раз, зробили тощо), або щоразу зменшуватиметься на суму відшкодування.

Міні-каско

Міні-каско — це продукт для страхування машин віком до 20 років, вартість яких не перевищує 20 тис. доларів. Але можна застрахувати й старіше авто, якщо воно в хорошому стані. Міні-каско коштує близько 200 доларів.

Таке страхування дозволяє покрити від 50 до 100 тис. грн за ремонт, якщо з вашої вини трапилось ДТП між автомобілями. В іншому випадку, якщо ви винуватець — ремонт доведеться оплачувати самостійно. 

Як обрати поліс

Для власного авто

По-перше, варто подивитись рейтинг страхової компанії. Найкраще купувати поліс у компанії, яка має високий рейтинг та хороші відгуки. Наприклад, можна пошукати в інтернеті топ-10 найкращих страхових. Крім цього, варто обов’язково перевіряти, чи компанія не банкрут — на жаль, на нашому ринку зустрічаються і такі. 

По-друге, промоніторте ціну. Щоб не переплачувати, дізнайтесь, якою буде ціна полісу саме для вашого автомобіля у кількох різних страхових та оберіть найоптимальніший варіант.  

Також перевірте, як страхова робить виплати. Хороша компанія має робити це вчасно та в повному обсязі. А якщо вона лише збирає гроші, але не відшкодовує страхові випадки — краще таку компанію уникати. 

Наостанок — відмовтесь від франшизи. Звичайно, поліси із франшизою дешевші, ніж без. Однак в разі ДТП вам постійно доведеться оплачувати збитки, що дорівнюватимуть сумі франшизи. А це зазвичай дорожче, ніж зекономлені таким чином кошти. 

Для автомобіля, купленого “з рук”

Якщо ви щойно купили автомобіль “з рук” — будьте обережні. Бувають випадки, коли на авто зареєстровані два поліси. 

Наприклад, хтось продав машину, але залишив у себе поліс (загубив чи забув, не важливо). Новий власник оформив ще один. Згодом потрапив у ДТП, склав європротокол, звернувся до своєї страхової із повідомленням — все, як треба.

Але мало хто знає, що у разі ДТП діятиме лише перший поліс. Тому винуватцю потрібно повідомити саме до першої компанії. В таких випадках страхова може подати регресний позов та з людини стягуватимуть суму страхових виплат. 

Зараз моторно-транспортне бюро зробило припис, у якому зобов’язує страхові компанії другого полісу виплачувати компенсацію у будь-яких випадках. Однак закон регламентує дію лише першого полісу, тому компанії можуть посилатись на нього — адже закон має більшу силу, ніж припис. 

Тому варто проконтролювати, чи попередній власник розірвав договір. Зробити це можна на сайті моторно-транспортного бюро. 

Що таке франшиза?

Не всі страхові агенти розказують людям, що таке франшиза. Чим більшу франшизу вони продадуть людині, тим більшим буде їхній заробіток. 

Франшиза — це розмір відшкодування, який покриватиме водій-винуватець. Наприклад, з нульовою франшизою ви повністю захищені. Однак якщо ваша франшиза, наприклад, 1 тис. грн, то у випадку ДТП збитки у розмірі цієї суми ви покриватимете з власної кишені. Страхова оплатить лише те, що “над”.

Звичайно, чим більша франшиза, тим дешевшим буде поліс. Однак у такому випадку ви заплатите страховій і додатково з кожним ДТП платитимете певні кошти самостійно. Саме тому я рекомендую купувати “нульовий” поліс, а не з франшизою у кілька тисяч гривень. 

Часто поліси з великими франшизами продають молодим водіям. Нещодавно в мене навіть трапився випадок на виклику — приїжджаю і бачу, що людина поцарапала бампер. Подивився її поліс, а там франшиза 3 тис. грн. Так тоді й вийшло: франшиза – 3 тис. грн + мої послуги і вже дорожче. А просто помалювати бампер було би близько 2,5 тис. грн. 

В таких випадках я завжди раджу наступного разу контролювати франшизу.  Бо виходить так, що людина заплатила за страхування і ще має зверху платити свої кошти за кожен випадок. А це не надто вигідно для водія. 

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають