Що робити, коли сімейний лікар чи педіатр порушують твої права як пацієнта, запитала Українська правда.Життя голову Національної служби здоров’я.
Що сімейний лікар має робити безкоштовно?
Твій сімейний лікар має безкоштовно лікувати:
- ГРВІ,
- грип,
- отруєння,
- інші найпоширеніші хвороби,
- за бажанням можна спостерігати у нього неускладнену вагітність.
Якщо за якийсь із цих пунктів у тебе вимагають гроші – зміни лікаря. Ти можеш будь-коли анулювати вже підписану декларацію, для цього не треба особисто іти до медика, у якого більше не хочеш лікуватись. Ти просто підписуєш декларацію у нового лікаря.
Якщо вибору нема, то спершу потрібно скаржитись керівнику медзакладу, в якому працює медик, та місцевій владі.
У Національну службу здоров’я можна скаржитися, якщо:
- лікар вимагає від тебе гроші за прийом і за послуги, які входять до безоплатного переліку, хоча ти підписав з ним декларацію;
- лікар скерував на аналіз крові чи цукру, і від тебе вимагають за це гроші, хоча це теж входить в гарантії від держави;
- створює тобі такі умови, за яких ти не можеш сповна скористатися своїми правами пацієнта (приймає по декларації лише годину на день, відмовляється лікувати ангіну тощо).
Як поскаржитись в Національну службу здоров’я:
- Офіційним письмовим листом через пошту;
- Зателефонувати у контакт-центр за номером 1677;
- Зворотній зв’язок на сайті.
Через сайт можна написати заяву і відправити. Та пам’ятай: ти повинен вказати свої реальні контакти, прізвище, ім’я і лікаря чи медзаклад, що порушив твої права.У службі є відділ моніторингу, який може рекомендувати призупинити оплату чи розірвати договір, якщо є підстави. Поки таких прецедентів ще не було.
Зараз перевіряти медзаклади можуть лише за зверненням, але невдовзі запрацює й автоматичний моніторинг, який робитиме електронна система.
Якщо вона виявить підозрілі речі, чи НСЗУ побачить, що у медзакладі міста N багато скарг, служба вимагатиме пояснень від керівника.
Поскаржитися в МОЗ можна на офіційному сайті МОЗ через:
- зворотній зв’язок;
- гарячу лінію 0-800-801-333