LVIV.COM

Я потрапив у ДТП. Як правильно оформити європротокол — поради аварійного комісара

Я потрапив у ДТП. Як правильно оформити європротокол — поради аварійного комісара

Ти втрапив/ла у ДТП. Ситуація прикра, але розповсюджена: практично всі водії стикаються з цією проблемою хоча б раз у житті. Однак, що робити, якщо ти винуватець? А якщо потерпілий? Чи завжди обов’язково викликати поліцію? Та як правильно заповнювати європротокол? Розповідає аварійний комісар.


Партнерська публікація з Eurocomisar

Я потрапив у ДТП. Як правильно оформити європротокол — поради аварійного комісара

Роман Яріш, аварійний комісар. Оформленням ДТП займається з 2006 року. Спочатку допомагав людям повідомляти про страхові випадки, а з 2009 року, коли в Україні офіційно запровадили процедуру європротоколу, почав надавати інформаційно-консультаційні послуги як аварійний комісар. 

Що робити при ДТП

Зазвичай людьми керує стереотип, що треба обов’язково викликати поліцію. Однак, це не завжди потрібно. В деяких випадках достатньо оформити європротокол. 

Європротокол — це спеціальний бланк, затверджений Моторним (транспортним) страховим бюро України. Це офіційний документ, який має таку ж юридичну силу, як і адміністративне провадження, оформлене поліцією. 

В чому переваги європротоколу?

У винуватця не забирають водійське посвідчення, а потерпілий зможе швидше отримати компенсацію. 

По європротоколу максимальний термін отримання компенсації — 90 днів. Якщо викликати поліцію та оформляти адміністративне провадження, додається ще термін на адміністративну справу — від 1 до 3 місяців. Тобто загальний термін збільшується до пів року. 

Коли можна оформити європротокол?

Європротокол можна оформляти лише при незначних ДТП за участю не більше двох сторін. Якщо у ДТП є жертви чи травмовані, або ви пошкодили комунальну власність (наприклад, дорожній знак), потрібно викликати поліцію, адже є так звана “четверта сторона”.

Важливою умовою оформлення європротоколу є згода обох водіїв. Крім цього, обидва учасники мають бути тверезими та мати чинні поліси цивільної відповідальності (автоцивілка), а збиток у потерпілого не має перевищувати 50 тис. грн. 

Чи європротокол гарантує відшкодування збитків?

Оскільки європротокол — це офіційний документ, він має таку ж юридичну силу, як і провадження, оформлене поліцією. На території України діють бланки європротоколу будь-яких країн: польські, українські, німецькі тощо.

Також європротокол захищає вас від будь-яких махінацій зі сторони страхової компанії. 

Іноді страховики вимагають від людей дзвонити у поліцію та забороняють оформляти європротокол. Однак, це неправомірний наказ. Згідно з пунктом 2.11 ПДР та законом про цивільне страхування людина має право вільно обирати спосіб повідомлення про ДТП. Тому, якщо європротокол оформлено правильно, відмовити у виплатах вам не мають права. 

Як правильно оформляти європротокол 

Європротокол — це бланк із двома колонками жовтого та синього кольорів та полем білого кольору. Як правило, страхова компанія видає бланки європротоколу разом з полісами. 

У кольорових колонках потрібно заповнити інформацію про водіїв. Поле білого кольору призначене для загальної інформації, що стосується обставин — місце пригоди, що трапилось, що пошкоджено на автомобілях тощо. В зауваженнях потрібно вказати, хто визнає свою провину і чому, а на схемі намалювати, хто куди рухався і яким чином трапилась ДТП. Інструкція по заповненню є на звороті бланку.

Коли інформація внесена, бланк розділяють і на копії залишається інформація для іншої сторони. Кожен з водіїв залишає собі аркуш з даними одне про одного (винуватець — копію, потерпілий — оригінал), із яким вони повинні звернутись до страхової компанії винуватця. 

Також на бланку можна побачити пункт “пряме врегулювання”. Якщо у списку є страхові компанії обох учасників ДТП, потерпілий може звернутись до своєї компанії за відшкодуванням, що часто суттєво пришвидшує виплату. А з компанії винуватця потрібну суму стягуватиме вже страхова потерпілого. 

Про оформлення онлайн

Існує можливість оформити європротокол онлайн на сайті та у додатку МТСБУ. Втім, на мою думку поки що це не дуже зручно. Одна з перших складнощів — 70 варіантів схем із типами ДТП, і вам потрібно вибрати, яка підходить для вашої ситуації. Як на мене, швидше і простіше намалювати. 

Втім, якщо для когось це зручно, оформляти європротокол онлайн можна. Він має таку ж юридичну силу, як і оформлений на паперовому бланку.  

Ризики при оформленні європротоколу

Європротокол потрібно заповнити без помилок. Найважливіше — правильно визначити винуватця. Якщо помилитись, страхова може відмовити у виплачуванні завданих збитків. 

Іноді трапляється таке, що люди, не знаючи правил, неправомірно визнають себе винними. В таких випадках краще запросити аварійного комісара, який допоможе розібратись в обставинах пригоди та правильно заповнить європротокол. 

Аварійний комісар — це людина, яка має відповідне посвідчення, пройшла навчання, добре розуміється на правилах дорожнього руху та знає, як своїми діями не нашкодити людям. 

На моїй практиці часто траплялось, що я приїжджав, виясняв обставини пригоди та розумів, що людина визнала себе винною неправомірно. В таких ситуаціях я відмовляюсь оформляти європротокол та пояснюю, чому люди визначились неправильно. Якщо люди погоджуються, тоді оформляю. Якщо ні — викликаємо поліцію. Часто це дозволяє запобігти великої кількості помилок. 

Що робити після ДТП

Я — винуватець 

Вам обов’язково потрібно звернутись до страхової компанії та повідомити про ДТП. На це ви маєте 3 робочі дні. 

Якщо ви запізнитесь, страхова має право виставити регресний позов. Компанія виплатить відшкодування потерпілому, однак усі збитки оплатити зобов’яжуть вас. 

Заплатити з власної кишені також доведеться тим, хто скоїв ДТП у стані сп’яніння. 

Я — потерпілий

Якщо ви — потерпілий, ви можете звернутись за відшкодування до страхової компанії винуватця протягом року. 

Крім цього, якщо на вашу думку страхова виплатила надто мало, ви можете оскаржити дії страховиків. 

Для цього вам потрібно замовити послуги незалежного судового експерта, який оцінить завдані збитки, та звернутись до суду. У більшості випадків суд назначає до виплати ту суму, яку визначив судовий експерт. 

 

Дізнайся більше на eurocomisar.com

Марина Романцова LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають