LVIV.COM

Де тусуються футбольні вболівальники: атмосфера пабу «Кантона»

Де тусуються футбольні вболівальники: атмосфера пабу «Кантона»
Cultball

Футбол уже давно вийшов за межі зеленого поля та стадіону. Придивіться, і ви вловите його присутність всюди – від фанатських стікерів на дорожніх знаках, деталей повсякденного одягу до нової інфраструктури, яку будували під статусні змагання. Більш того, футбол вміє ставати надважливою частиною життя вболівальників. Хтось приходить на стадіон для емоційної розрядки, інші – самостверджуватися та відчувати себе частиною спільноти. Місто також є тут наскрізною темою, уособлюючи чи то дитячі спогади про трамвай переповнений фанатами, які їдуть на матч, чи футбольний паб на сусідній вулиці.


Коли ми почали досліджувати вплив футболу на суспільство, то почали розуміти, що міські простори є одним із ключових фрагментів цієї картини вболівання. Хоча будемо чесними, Львів складно назвати футбольним містом. Скоріш за все, ви сюди приїжджали за зовсім іншими враженнями. Ви точно чули про донецький «Шахтар» або про Олімпійський стадіон у Києві на відміну від ФК «Карпати» або стадіон «Україна». У ландшафті Львова футбол не зчитаєш одразу. Втім, для українських вболівальників «Манчестер Юнайтед» і місцевих фанатів вулиця Дудаєва у Львові точно є відомою, бо саме на ній розмістився найфутбольніший заклад міста – паб «Кантона». 

Де тусуються футбольні вболівальники: атмосфера пабу «Кантона»

«Назвали “Кантона”, бо це на честь Короля Еріка (французького футболіста, колишнього гравця «Манчестер Юнайтед» у тому числі), – розповідає Андрій «Енді» Марковець, власник закладу, – мене дуже підкупає його персонаж, бо він ніколи не був найкращим футболістом світу. Так само як і “Кантона” ніколи не буде найкращим кабаком у світі. Але Ерік для багатьох залишається Королем, а “Кантона” – місцем де добре, як вдома. Також він робив усе дуже щиро, й у нас так само все чесно та відверто – якщо ти мені не подобаєшся, то я тобі не наллю пива, й ти йдеш звідси до біса».

Де тусуються футбольні вболівальники: атмосфера пабу «Кантона»

Енді пригадує, що в пабі така атмосфера щирості була з самого початку: «У 2015, коли ми тільки збиралися відкритись, проходив фінал Ліги Європи. Пам’ятаю, я тоді написав кільком друзям, аби вони заходили на Дудаєва дивитися футбол. Не було ні меблів, ні підсвітки. Хлопці просто витягнули заднє сидіння зі старого “Фольксвагена”, поставили всередині й сиділи на ньому. Це був хороший вечір. Та й зараз п’ятницями в нас такий самий двіж, як того першого дня». 

Де тусуються футбольні вболівальники: атмосфера пабу «Кантона»

З футболом Енді пов’язує не лише любов до Еріка Кантона, але й вболівання за львівські «Карпати» – протягом сезону 2011-2012 він побував на всіх їх матчах: «Від Дубліна, Луганська до Сімферополя. Відкатати “золотий” сезон дуже складно, особливо коли 28 годин їдеш у потягу до Луганська, там ми програємо 5-1, а потім їдеш 28 годин назад. Але тодішні “Карпати” були дійсно нашою командою – вони часто брали мене до себе в літак, коли я міг не встигнути на наступний закордонний матч». 

Де тусуються футбольні вболівальники: атмосфера пабу «Кантона»

Катя, яка працює в «Кантона» вже кілька років: Тут дуже багато всього, тут відбувається все – люди сходяться, розлучаються, роблять дітей, потім ці діти починають тут же й ходити.

Відвідувач: Бо це ж сімейне кафе!

Катя: В нас зустрінеш і прокурорів, і депутатів, і футбольних хуліганів. Безхатьків, балерунів та айшників

Енді: «Кантона» – це жужня. Місце, з якого дуже важко вийти. Тут сидиш, поки тебе не виженуть. 

Вболівальники ж «Манчестер Юнайтед» називають цей паб своїм місцем не тільки через те, що в інтер’єрі – фото перемог, рози, вивіски, стікери та кольори британської команди, але й через те, що саме тут у 2019 році зародився львівський фан-клуб МЮ. «В Україні другого настільки атмосферного місця, де можна дивитися футбол, більше немає, – говорить Володимир, один із засновників «Lviv Reds», – навіть британці, які сюди потрапляють, починають надсилати фото своїм друзям, бо ті інакше не повірять, що десь у Львові є такий паб, таке фанатське середовище». 

Де тусуються футбольні вболівальники: атмосфера пабу «Кантона»

«Це середовище відчутно повпливало на моє життя, – додає Олександр, який теж був із «Lviv Reds» із самого початку, – воно надало і лідерські, організаційні навички, і нових друзів – ми всі дуже різні, але все одно поріднилися одне з одним. Наприклад, я точно знаю, що буду ввечері їхати з іншого кінця міста, щоби побачитися з хлопцями тут у “Кантона”». 

Володимир: «Ну а щодо мене, то фан-клуб заповнив ту емоційну нішу, якої мені колись не вистачало. Пару років тому мені необхідно було знайти ресурс, який повернув би мене до звичного життя, який приносив би радість, від якого ставало би легше. І наш “Lviv Reds” опинився для мене таким порятунком, бо тут свої люди, класна атмосфера та, звісно, футбол».

Де тусуються футбольні вболівальники: атмосфера пабу «Кантона»

«До речі, так! Це те, що я часто помічаю в фанатському русі, – пригадує Катя, – якщо в тебе виникає будь-яка проблема, то вона одразу вирішується, бо тебе знають хлопці. Ти фанат, ти в двіжі. Така згуртованість дуже допомагає в житті».

Фото Ірини Роговик, текст – Вікторії Олішевської. Це матеріал у рамках нашого документального проєкту Cultball, шукайте у фейсбуці та інстаграмі

 

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають