LVIV.COM

Чому важливо рухатись, якщо хочеш залишитись при ясному розумі

Чому важливо рухатись, якщо хочеш залишитись при ясному розумі

Канадські вчені з’ясували, що фізична активність та хороші моторні функції пов’язані з високими когнітивними здібностями в літньому віці – незалежно від наявності нейродегенеративних захворювань. Для цього вони використовували отримані за 20 років дані про активність і результати когнітивних тестів 454 літніх людей, а також провели посмертний аналіз їх головного мозку. Стаття опублікована в журналі Neurology.


Для збереження ясності розуму в похилому віці радять не тільки підтримувати роботу різних когнітивних навичок, а також і займатися різною фізичною активністю. Наприклад, багаторічну практику йоги пов’язують з більшою товщиною префронтальної кори – відділу мозку, що відповідає за багато когнітивних функцій, а сексуальна активність допомагає зміцнити пам’ять. Найчастіше, однак, подібні дослідження спрямовані на те, щоб оцінити, як фізична активність допомагає в профілактиці різних нейродегенеративних захворювань: деменції, хвороби Альцгеймера та інших. Досі невідомо, чи можуть корисні для здорової групи літніх людей практики допомогти зберегти ясний розум тим, хто вже хворий.

З’ясувати це вирішили вчені під керівництвом Арона Бухмана (Aron S. Buchman) з Університету Торонто. Вони провели посмертний аналіз мозку 454 літніх людей: протягом 20 років кожен з них проходив щорічні когнітивні тести, а також медичні обстеження і повідомляв про рівень фізичної активності. Середній вік учасників на момент смерті становив 91 рік; у 191 учасників з вибірки була діагностована деменція.

Аналіз мозку після смерті вкористали для того, щоб виявити існуючі в учасників патології: хворобу Альцгеймера, втрату нервових клітин, склероз гіпокампа, атеросклероз та інші. Дані про щоденну активність отримали за допомогою акселерометра, який учасники носили протягом десяти днів; також вчені оцінили фізичні здібності учасників – моторні функції їхніх кінцівок.

Автори роботи з’ясували, що щоденна фізична активність (p = 0,003) і хороші моторні функції (p <0,001) були пов’язані з високими когнітивними здібностями учасників в літньому віці незалежно від їх нейронних патологій і наявності деменції.

Процес нейродегенерації неминучий, і когнітивні і моторні функції з часом погіршуються. Автори роботи, однак, приходять до висновку, що фізична активність може бути корисною не тільки для збереження здоров’я, а й для підтримки ясності розуму – причому навіть під час активного процесу нейродегенерації й появи супутніх захворювань.

У літньому віці люди також схильні до підвищеного ризику розвитку депресії. Нещодавно вчені з’ясували, що щомісячний похід в театр, кіно чи на виставку може знизити цей ризик на 48 відсотків.

На основі матеріалу в N+1

Тобі може бути цікаво:

Sci-bro: як спорт впливає на мозок — для тих, хто пропустив лекцію Асі Казанцевої

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають