LVIV.COM

Чому розробники вигорають та як цього уникнути — поради експерта

Ділися або не палися

Чому розробники вигорають та як цього уникнути — поради експерта

Звільнення з роботи й втеча в іншу компанію навряд чи здатні врятувати від професійного вигорання. Тут варто шукати першопричини, яких може бути море: від зацікавленості розробника у проєкті до відсутності зворотного зв'язку. Детальніше про цю це розмовляли з тими, хто має досвід у розробці та менеджменті, знає про таку проблему, а також знайшов способи її розв'язання.


Партнерська публікація з ZONE3000 і Namecheap

Чому улюблена розробка випалює бажання працювати?

Більшість розробників обрали програмування ще в школі на уроках інформатики або з появою комп’ютера вдома. Ці ентузіасти приходять у сферу розробки, тому що їм подобається розв’язувати завдання із зірочкою і приводити складні головоломки до логічних рішень. Пізніше — університет, перша робота й початок комерційного шляху. 

До 25-26 років розробники-початківці встигають стати загартованими Senior-спеціалістами з багаторічним досвідом програмування в маленьких та великих компаніях. Вони захоплюються своєю улюбленою справою, закривають проєкти, що сипляться від різних замовників, доки раптово не починають відчувати вигорання.

Чому розробники вигорають та як цього уникнути — поради експерта

Цей токсичний процес протікає майже непомітно: тривалий час розробник несе на собі емоційний тягар, змінюючи проєкти один за одним. Несподівано підкошує черговий проєкт і він зізнається: «Я згорів, звільнився й тепер працюю в іншому місці». 

Було б чудово, якби перехід в іншу компанію застерігав від вигорання, але це не так. Натомість потрібно шукати причину виникнення проблеми, а не намагатися точково її вирішувати.

 

Чому розробники вигорають та як цього уникнути — поради експерта

З причинами вигорання допоміг розібратися експерт із багаторічним досвідом роботи на менеджерських позиціях Сергій Луцко. З власного досвіду він знає специфіку роботи в ІТ та має широкий кругозір у цій сфері. Сергій працював на різних позиціях: Project Manager, Product Manager, QA Lead, Business Analyst та Product Owner. Зараз він — Head of Product Owners та Delivery Manager Львівського офісу у компанії Namecheap. За час своєї роботи Сергій працював із багатьма розробниками, які були захоплені своєю роботою, та знає, як підтримувати цю пристрасть.

Нудний проєкт

Зазвичай, коли розробники працюють у малодинамічному проєкті, переписують старий код та розв'язують нецікаві рутинні задачі, вони не відчувають, що роблять внесок у технічну частину проєкту.

«Як показує практика, часто розробникам доводиться мати справу з legacy-системами, побудованими ще в дев’яностих. Тож можна собі уявити, наскільки технологія просунулась із того часу. 

У нашому продукті legacy-частина майже відсутня, тому що ми постійно працюємо над рефакторингом задля більш якісної підтримки коду. Вже не кажучи про нові побудовані з нуля системи, яким щонайбільше два-три роки. Для ініціативних технічних спеціалістів це — широке поле для самореалізації: є можливість застосовувати свої найкращі навички (best practices) і працювати із сучасними технологіями».

Вигорання на віддаленій роботі

До нещодавнього карантину ми могли не замислюватися, що, працюючи у себе вдома у нібито комфортних умовах, можна дуже легко та майже непомітно вигоріти від роботи. Це пов’язане зі страхом втратити стабільність, збільшенням робочого навантаження, розмиванням графіку робочого дня, а інколи — і з відсутністю спілкування та підтримки з боку колег. Від вигорання неможливо застерегтися, але у скрутні часи компанія може і має підтримати своїх працівників.

«Ще до початку карантину ми почали готуватись до дистанційної роботи усіх команд. Щойно оголосили офіційний карантин, усі колеги без винятку перейшли в режим віддаленої роботи. Ми дуже серйозно поставилися до питання ймовірного дискомфорту колег, тому забезпечили усім, що необхідно для зручної та безпечної праці — комп’ютери, роутери, вебкамери та, власне, робочі крісла.

Чому розробники вигорають та як цього уникнути — поради експерта

Крім того, нікого не залишили в інформаційному вакуумі. Керівництво компанії надсилає кожному листи, де ділиться своїм баченням розвитку подій, пов’язаних із пандемією (й виходом із карантину зокрема), новинами компанії та показниками ефективності. За даними звітів, у весняний період 2020-го року вони навіть перевищили очікування та зросли в порівнянні з минулим роком».

Не очевидні результати роботи

Можна ніколи й не дізнатися, як прийняли на ринку проєкт, який щойно розробили. Є певні фактори, які демотивують розробників та змушують їх відчувати себе верстатом зі виробництва коду:

— Відсутність доступу до інформації з одержаною для замовника користю;

— Відсутність доступу до відгуків від кінцевого споживача;

— Довгий процес зворотного зв'язку, що пригальмовує роботу над наступними версіями. Натомість у продукті в технічних спеціалістів є доступи до статистики та зворотний зв’язок від кінцевих споживачів.

«Це не рідкість, коли для команди розробки продукт є такий ефемерний, тому що точно робиш input, але не завжди отримуєш output і не завжди є зворотний зв’язок. Це пов’язано з тим, що зазвичай розробники працюють над проєктами. 

Коли працюєш безпосередньо з продуктом та імплементуєш важливу фічу, яка полегшує життя клієнтам, ясно відчуваєш результат своєї роботи. Набагато простіше отримати зворотний зв’язок від кінцевих споживачів через Product Management, Product Ownership або Customer Support. Звісно, будь-кому з нас важливо і приємно бачити свій вклад у відомий та цінний для клієнта продукт».

Неможливість проявити ініціативу

Інколи робота розробника побудована у форматі «зв’язаних рук». Адже не маючи достатнього контексту, не завжди можна ініціювати сміливі рішення для продукту клієнта. Також, віддаленість команди розробки від архітекторів та технічних представників, які приймають рішення, посилює неможливість пропонувати інноваційні рішення. 

Чому розробники вигорають та як цього уникнути — поради експерта

Чому розробники вигорають та як цього уникнути — поради експерта

«У роботі над продуктом ми не обрізаємо крила, коли в спеціалістів виникає бажання його продукт, а навпаки, зацікавлені в самореалізації наших професіоналів. По-перше, розробникам дуже зручно працювати з командами архітекторів та UХ-напрямку, тому що фактично вони знаходяться поруч. Крім того, у нас відкритий менеджмент — кожен може принести в продукт стільки, скільки готовий, і ніхто ні в чому не обмежує. Звичайно, якщо ці пропозиції раціональні».

Глибина експертності в команді

Щороку ІТ-індустрія зростає, великий попит на послуги вимагає компанії знижувати поріг входу та наймати фахівців початкового рівня.

«Для декого має значення робота з лідерами — у нас вона є. Разом ми здобуваємо набагато більше й у рази швидше, ніж коли наодинці читаємо книжки чи навіть слухаємо лекції. Є така модель: «70 / 20 / 10», де 70% — це знання, які здобуваються тільки на практиці, 20% — знання від колаборації з іншими, а 10% — від участі у формальних освітніх програмах. Це якраз приклад того, як робота з лідерами дає максимальну кількість знань та досвіду (до 90 %), що перекривають навчання на певних тренінгах або курсах на два-три роки вперед. Крім того, ми зацікавлені в професійному розвитку наших фахівців, тому компенсуємо до 100 % вартості освіти, яка має цінність для компанії чи продукту зокрема».

Звісно, робота з продуктом напряму — це не панацея проти вигорання, проте шансів бути в негативному емоційному стані значно менше. Важливо спиратися на внутрішнє задоволення від своєї праці та відчувати радість від того, чим займаєшся. А в ідеалі — любити проєкт чи продукт, з яким працюєш. 

На щастя, ринок IT-індустрії багатий на продуктові компанії, а досвічені Senior-розробники можуть обрати собі продукт до душі. Сергій Луцко каже, що Namecheap разом з ІТ-компанією ZONE3000 розширює напрям розробки продуктів у Львові та відкриває свої двері для технічних спеціалістів.

«Планується робота у двох напрямках: домени та хостинг. Нова команда досвідчених та завзятих .NET-професіоналів буде працювати у вже сформованому доменному середовищі з трьома engineering-командами, розробляти та підтримувати частину системи, що менеджить повний цикл доменів. Це складатиме як Front, так і Back-End, щоби допомагати користувачу реєструвати, трансферити, відновлювати, менеджити домени й контакти.

Чому розробники вигорають та як цього уникнути — поради експерта

Другий напрямок роботи львівського відділу розробки — це хостинг. Станом на сьогодні в нас одна engineering-команда з хостингу, а також TechOps та багато ідей і планів, як розвивати хостинг-напрям. Отже, друга команда, з локацією у Львові за PHP-потоком буде займатись хостингом та працювати в тісній зв’язці з командою.

У ZONE3000 та Namecheap дуже амбіційні плани, тож щоби реалізувати всі ідеї, нам потрібно більше талановитих професіоналів. Плануємо, що вони успішно приєднаються до компанії та, спираючись на свої компетенції й здобуті знання в найкоротший час, ми побачимо їхні перші результати».

Якщо відчуваєте, що час щось змінювати та ви маєте бажання створювати продукт зі світовим ім’ям, переходьте до інформації щодо вакансій, доки вони ще відкриті, а також заходьте на сторінку компанії у LinkedIn.

Бережіть своє бажання робити грандіозні продукти та не давайте шансів вигоранню вплинути на вас.

Зараз читають