Вчені довго не могли зрозуміти, чому потоки сонячного вітру викликають на різних полюсах Землі сяйва, які помітно відрізняються один від одного. Тепер відповідь знайшли.
Північне сяйво (на фото) і його менш відомий побратим – південне сяйво – виникають у вигляді хвилеподібних потоків зеленуватого або червонуватого сяйва поблизу полярних регіонів Землі. Вони схожі, проте не ідентичні. Довгий час вчені ламали голову, чому це так – і тепер, здається, знайшли відповідь.
Полярне сяйво – це «сонячний вітер», прорив заряджених частинок, що випускаються Сонцем крізь магнітне поле нашої планети. Оскільки ці частинки рухаються вздовж симетричних ліній всередині поля, що зв’язує північний і південний полюси, напрошується логічний висновок про те, що вони будуть дзеркально відображати один одного. Однак у 2009 році зафіксували два одночасних сяйва на обох полюсах – і вони відрізнялися один від одного.
Для аналізу відібрали 10 асиметричних зображень, знятих одночасно на обох полюсах. Дослідники виявили, що коли сонячний вітер наближається до Землі з напрямку схід-захід, він створює нерівномірний тиск на магнітний хвіст Землі і нахиляє його в той бік планети, який у той час окутаний темрявою. Такий нахил впливає на особливості форми та розташування північного й південного сяйв. Результати роботи опубліковані в Geophysical Research: Space Physics.
Тобі може бути цікаво: