LVIV.COM

Астрономи знову сумніваються в існуванні дев’ятої планети Сонячної системи

Астрономи знову сумніваються в існуванні дев'ятої планети Сонячної системи

Загадкова “планета ікс” може бути не газовим гігантом, а дрібними транснептунними об’єктами. До такого висновку дійшли вчені, що опублікували статтю в Astronomical Journal.


Плутон та інші крижані тіла, що лежать в Поясі Койпера і за ним, на найдальших кордонах Сонячної системи, називають транснептунними об’єктами. В останні роки серед них виявили кілька десятків тіл, які виділяються незвичайними витягнутими орбітами. Знайома нам модель Сонячної системи з вісьмома планетами ніяк не в’яжеться з цими аномаліями. Тому часто їх пов’язують з впливом гравітації гіпотетичної дев’ятої планети.

За існуючими оцінками, вона повинна бути в кілька разів більшою, ніж Земля та удесятеро масивнішою, здійснюючи повний оберт навколо Сонця за 15 тисяч наших років. Однак спостерігати Планету Ікс досі не вдалось. Не дивно, що далеко не всі фахівці погоджуються з цією гіпотезою, висуваючи інші пояснення орбітальним аномаліям. Одна з таких версій розглядається і в новій статті в Astronomical Journal.

Автори публікації – професор Американського університету в Бейруті Жіхад Тума (Jihad Touma) і Антранік Сефіліан (Antranik Sefilian) з Кембриджського університету – припустили, що той же ефект може викликати гравітація великого диска дрібних крижаних тіл, що обертається за орбітою Нептуна. Маючи масу, порівнянну з масою можливої ​​Планети Ікс, такий диск був би дійсно практично невидимий для сучасних інструментів, і при цьому створював би аномалії в рухах близьких об’єктів.

Автори провели перше моделювання орбітальної динаміки транснептунних об’єктів (ТНО), в якому вдалося врахувати і тяжіння планет-гігантів зовнішніх областей Сонячної системи, і гравітацію в самому гіпотетичному диску крижаних тіл. «Якщо видалити дев’яту планету і замінити її безліччю малих тіл, розкиданих по великому простору, то їхнє колективне тяжіння призводить до появи тих же витягнутих орбіт, які ми спостерігаємо у деяких ТНО», – резюмує Сефіліан.

Зауважимо, що за навявними розрахунками, сукупна маса ТНО становить лише близько 0,1-0,2 від маси Землі. Таким чином, нова гіпотеза, озвучена астрономами, з одного боку, позбавляє нас від необхідності вводити до сих пір не виявлену планету, але з іншого – вимагає і серйозно переглянути наші уявлення про те, що відбувається на найдальших околицях Сонячної системи.

Джерело: Naked Science

Астрономи знову сумніваються в існуванні дев'ятої планети Сонячної системи

Тобі може бути цікаво:

Sci-bro: Найкоротший урок астрономії від львівського вченого Богдана Мелеха

 

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають