LVIV.COM

Астрономи опублікували знімки згубного злиття галактик

Астрономи опублікували знімки згубного злиття галактик

Телескоп Spitzer дозволив астрономам спостерігати рідкісні злиття галактик, які призводять до зупинки народження у них нових зір і неминучої загибелі.


На нових знімках інфрачервоного космічного телескопа Spitzer зображені кілька пар галактик в процесі злиття. Про це йдеться в повідомленні, опублікованому Лабораторією реактивного руху NASA. Хоч наразі й не зійшлися остаточно, та вже потужно вони впливають одна на одну гравітацією. Деякі з цих галактик утворюють більші й яскраві галактики, але для інших таке злиття може означати кінець. Складна гра сил тяжіння завершиться у них майже повною зупинкою появи нових зірок, і галактиці доведеться лише повільно згасати.

Объект VV 340. На этом и следующих изображениях цвета соответствуют разной длине волны ИК-излучения: звезды связаны с синим (3,6 мкм) и зеленым (4,5 мкм), пыль — с красным (8,0 мкм) / ©NASA, JPL-Caltech

Об’єкт VV 340. На цьому і наступних зображеннях кольори відповідають різній довжині хвилі інфрачервоного випромінювання: зірки пов’язані з синім (3,6 мкм) і зеленим (4,5 мкм), пил – з червоним (8,0 мкм) / © NASA , JPL-Caltech

Сьогодні злиття переживають лише лічені відсотки галактик, але між шістьма й десятьма мільярдами років тому ці процеси відбувалися набагато частіше, коли відносно невеликі галактики попередніх поколінь зливалися, утворюючи нові й більші, що потім еволюціонували і структурувалися.

Астрономи опублікували знімки згубного злиття галактик

Тут зображені дві галактики, відомі як NGC 7752 (більша) і NGC 7753 (менша), разом вони називаються Arp86 / © NASA , JPL-Caltech

Пошуками таких об’єктів займається наглядовий проект GOALS, який за допомогою наземних телескопів досліджував близько 200 пар, і три найцікавіші з них потім сфотографували з орбіти за допомогою Spitzer.

Объект VII Zw 96 — слияние галактик UGC 11415 и NGC 6786 / ©NASA, JPL-Caltech

Об’єкт VII Zw 96 – злиття галактик UGC 11415 і NGC 6786 / © NASA, JPL-Caltech

Причиною припинення зореутворення в галактиці може бути надмасивна чорна діра, розташована в її центрі. Притягаючи величезні маси матерії, вона поглинає її, а також забезпечує відповідні для народження нових світил умови. Однак при злитті поглинання речовини дірою може різко посилюватися, створюючи вкрай нестабільні умови і турбулентності, які відгукуються потужними потоками й ударними хвилями. Поширюючись до периферії галактики, вони розсіюють матерію і не дозволяють їй згуститися для утворення нових зірок.

Джерело: Naked Science, JPL

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають