LVIV.COM

5 препаратів, що здійснили революцію в 2018-му

5 препаратів, що здійснили революцію в 2018-му

Канабіс проти епілепсії, цифрова таблетка для біполярників та шизофреніків, «три в одному» для боротьби з ВІЛ, перший препарат проти мігрені та зменшення мук для опіатних наркоманів – чим потішила фармацевтика 2018-го.


1. Препарат з канабісу для боротьби з епілепсією у дітей

Цього року FDA вперше схвалило препарат з конопель Epidiolex. Препарат призначають для лікування важко виліковних судом у дітей з синдромом Леннокса-Гасто або синдромом Драве (епілепсія у дітей), спадковими захворюваннями.

Те, що канабіс запобігає судодам, виявили в 2013 році. Тоді мама 8-річної дівчинки з Колорадо Шарлотти Фіги звернулася до марихуани як до знеболюючого засобу, тому що дівчинка страждала від дуже частих і сильних судом, від яких не допомагали ні ліки, ні операції.

Батьки Шарлотти хотіли полегшити передсмертні муки дитини, але сталося несподіване – судоми майже припинилися.

Після проведення ретельних досліджень вчені підтвердили безпеку й ефективність використання каннабіса в лікуванні дитячої епілепсії, стійкої до інших ліків. Препарат Epidiolex отримав схвалення FDA, а зараз проводиться 168 клінічних досліджень з використання канабісу в лікуванні інших симптомів.

2. Цифрова таблетка, яка буде стежити за вами

Цього року FDA схвалило першу в світі «цифрову таблетку». У неї вбудували сенсор, який відстежує прийом інших ліків. У лікарів, що лікують пацієнтів з психоневрологічними розладами, виникла проблема: вони не можуть визначити, чому пацієнти не одужують. Або ліки не працюють, або ж іноді пацієнти не приймають. Особливо це актуально при лікуванні шизофренії та біполярних розладів.

Пігулка Abilify MyCite покликана вирішити цю проблему. Вона відправляє сигнал від сенсорного датчика, який фіксує прийом ліків, на пластир на животі людини. Далі дані передаються в додаток на смартфоні. У додатку також можна фіксувати інформацію про самопочуття пацієнта, його фізичну активність та рівні стресу.

3. Найефективніший препарат для боротьби з ВІЛ на сьогоднішній день

Сьогодні СНІД – це більше не вирок, як в 1980-х. Медицині відомі способи лікування, та вони засновані на строгому дотриманні правилі прийому противірусних препаратів, щоб контролювати ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) і не дозволити йому перерости в СНІД (синдром набутого імунодефіциту).

Цього року FDA схвалило препарат Biktavry від Gilead Sciences – таблетку «три в одному», яку необхідно приймати щодня для контролю поширення ВІЛ в організмі. Препарат містить молекулу біктегравіра, яка блокує проникнення ВІЛ в ДНК людини (це перший крок до поширення вірусу по всьому організму і переростання ВІЛ в СНІД).

Провели 4 клінічні дослідження, під час яких на протязі 48 тижнів тисячу ВІЛ-позитивних пацієнтів приймали препарат. Серед цих випадків СНІД практично не виявили. Препарат довів свою ефективність. Важливо розуміти, що цей препарат, на жаль, не лікує СНІД, проте він ефективно справляється з вірусним навантаженням.

4. Перший препарат для профілактики мігрені

Більше 10% людей в світі (з них 75% жінки) страждають від мігрені – нападів пульсуючого головного болю. Цього року FDA схвалило препарат Aimovig, який запобігає появі нападів мігрені. Ліки блокують активність молекули, яка провокує їх виникнення. Компанія Amgen Inc., що випускає препарат, провела 3 масштабні дослідження, в яких взяли участь близько 1500 осіб. Завдяки ін’єкціям препарату частота нападів зменшилась на 1-2 дні на місяць.

Результати можуть не вражати, та, згідно з прогнозами, щоденні ін’єкції зможуть знизити частоту нападів на 50% з мінімумом побічних ефектів. Як для першого препарату для профілактики мігрені – дуже навіть непогано.

5. Препарати для боротьби з наркотичною залежністю

Опіоїди – це речовини, які отримують з опійного маку чи інших синтетичних аналогів. Серед найпоширеніших: морфін, героїн, трамадол. Ці речовини викликають сильне звикання й щорічно від передозування за даними ВООЗ вмирають 69 000. Детокс, виведення опіатів з організму, нелегкий процес, який супроводжується тривогою, нудотою, проблемами зі сном. Лікувати цю залежність непросто.

Традиційно її лікують за допомогою інших опіоїдних препаратів, але з меншим потенціалом звикання, поступово зменшуючи дозування. Тобто пацієнтові все одно доводиться приймати опіоїди, просто менш шкідливі. Важливим досягненням минулого року стала розробка і сертифікація Lucemyra, першого неопіоїдного препарату, який послаблює побічні ефекти виведення опіоїдів з організму. А отже й допомагає впоратись із залежністю. Препарат Lucemyra був створений у вигляді таблетки, яка блокує викид речовини, що виділяється при виведенні опадів з організму. Дослідження провели на 2000 людей, що страждають на опіоїдну залежність. І в більшості випадків таблетки значно полегшили самопочуття пацієнтів, хоча повністю запобігти небажаній симптоматиці не вдалося.

Клінічна ефективність препарату в порівнянні з традиційним методом ще не доведена, проте це дуже важливий крок у фармацевтиці: оскільки він представив спосіб боротьби із залежністю за допомогою нешкідливих речовин, що не викликають звикання, а не шляхом зменшення дозування – як раніше.

На основі матеріалу в ImpactLab
Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають