LVIV.COM

10 найцікавіших технологічних розробок: чим здивував людство 2020 рік

10 найцікавіших технологічних розробок: чим здивував людство 2020 рік

Незважаючи на пандемію, ні на будь-які інші катаклізми людство продовжує невпинно вдосконалювати чинні технології і створювати нові. Економічна Правда створила підбірку найцікавіших.


1. Супутник, який “бачить” крізь стіни

Американська компанія Capella Space в грудні 2020 року показала надчіткі зображення. Вони зняті крізь хмари і навіть стіни деяких будівель. Представлені знімки були зроблені за допомогою 100 кг супутника. Він може знімати одну і ту ж локацію протягом 20-60 секунд.

У знімках один піксель дорівнює квадрату розміром 50х50 см.  Вони можуть іноді отримувати знімки з роздільною здатністю близько 20х20 см, проте не завжди.

Супутник направляє потужний 9,65-гігагерцовий радіосигнал в сторону цілі, а потім збирає та інтерпретує дані, які відбилися назад на орбіту. Оскільки супутник посилає власний сигнал, а не вловлює світло, в деяких випадках він може “просвітити” навіть крізь стіни будівель.

2. Безконтактне управління жестами від Google

Project Soli – це крихітний радар для мобільних пристроїв. Він може стежити за руками і пальцями з набагато більшою точністю, ніж камера.

10 найцікавіших технологічних розробок: чим здивував людство 2020 рік10 найцікавіших технологічних розробок: чим здивував людство 2020 рік

З використанням радара користувач може керувати інтерфейсом буквально в повітрі.  Project Soli в реальному часі відстежує рухи і перетворює їх у керівні дії.

Над вдосконаленням Project Soli з 2015 року працює команда розробників з підрозділу Google ATAP.

Радар побудований на апаратній платформі на базі міні-ПК Intel NUC і Google Soli. Ця платформа дозволяє обробляти радіосигнал в режимі реального часу.

Вперше технологію Project Soli масово запустили на ринок в смартфонах Google Pixel 4. Смартфон, зокрема, отримав функцію Motion Sense, яка повинна була дозволити управляти пристроєм за допомогою жестів над пристроєм.

Розробники смартфону обіцяли користувачам, що за допомогою жестів можна буде пропускати пісні, відключати будильники, регулювати гучність відтворення і так далі. Однак на практиці функція працювала абияк і то далеко не у всіх країнах.

3. Найбільший в світі водневий літак

Американський стартап ZeroAvia у вересні 2020 року випробував в реальному польоті свій літак на водневих паливних елементах. Він займається створенням авіаційних силових установок з нульовими викидами,

Модифікований шестимісний літак Piper M-класу, який тепер є найбільшим повітряним судном на водневих акумуляторах у світі, злетів із науково-дослідного центру компанії в Кренфілді, Англія.

10 найцікавіших технологічних розробок: чим здивував людство 2020 рік

Фахівці компанії оснастили повітряне судно паливними елементами на водні. Вони дозволяють тримати літак в повітрі без дозаправки довше, ніж у випадку звичайних акумуляторів.

Транспортний засіб є частиною проєкту HyFlyer з виробництва масштабованої воднево-електричної гібридної рухової установки, яку можна встановити на звичайних літаках. Також в рамках цього проєкту розробники тестують інфраструктуру, яка дозволить заправляти повітряні судна воднем.

4. Вічна атомна батарейка

Американський стартап NBD повідомив про успішні лабораторні випробування двох прототипів так званих бета-гальванічних батарей (betavoltaic).

Такі батарейки працюють на принципі перетворення радіоактивного бета-випромінювання в електричний струм. Hозробка NDB не має собі рівних і дозволить “вічно” забезпечувати енергією будь-що: від смартфонів до літаків.

10 найцікавіших технологічних розробок: чим здивував людство 2020 рік

“Атомна” батарейка являє собою радіоактивний сердечник – джерело ізотопів – покритий синтетичним алмазом. Ізотопи взаємодіють із ним у процесі непружного розсіяння. Це перетворює енергію випромінювання (бета-випромінювання) в електричний струм.

Оскільки радіоактивна речовина здатна “фонити” тисячоліттями, то термін роботи такої батарейки перевищить всі можливі терміни роботи техніки, яку вони будуть живити.

Для людини і середовища такі джерела живлення безпечні.

5. Перший серійний прозорий телевізор

На честь 10-ої річниці з дня заснування, китайський виробник електроніки Xiaomi представив ряд новинок. Серед них є прозорий телевізор Mi TV Lux OLED Transparent Edition.

У вимкненому стані його дисплей виглядає, як звичайний шматок скла. Але коли телевізор увімкнений, зображення, здається, “ширяє в повітрі”.

10 найцікавіших технологічних розробок: чим здивував людство 2020 рік

Новинка оснащена великим 55-дюймовим прозорим OLED-екраном товщиною 5,7 мм. Екран забезпечує глибину кольору 10 біт, охоплення в межах 93% колірної гами DCI-P3 із підтримкою відображення 1,07 млрд відтінків кольору і часом відгуку 1 мс. Статична контрастність екрану – 150000:1.

Телевізор має функцію Always On Display. Завдяки ній  необхідна інформація відображається на екрані при вимкненому агрегаті.

6. Celera 500L – літак, який винайшли наново

У серпні 2020 року був представлений надекономічний експериментальний літак Celera 500L. Його розробила компанія Otto Aviation Group, американського вченого і підприємця Вільяма Отто.

Celera 500L  розроблялася як економічна альтернатива приватним бізнес-джетам. Основним завданням творців було зменшити споживання палива і збільшити ефективність літака, не знижуючи при цьому швидкісні показники і дальність польоту.

10 найцікавіших технологічних розробок: чим здивував людство 2020 рік

Літак має незвичайний зовнішній вигляд: фюзеляж у вигляді витягнутого еліпсоїда і тонка хвостова балка з мінімумом випуклих елементів.

Обводи літака забезпечують ламінарний плин потоку. Дослідження показали, що Celera 500L має на 59% менший опір в порівнянні з літаком традиційного вигляду тих же розмірів і характеристик.

7. Революційний шолом віртуальної реальності Oculus Quest 2

У жовтні 2020 року в продаж надійшов шолом віртуальної реальності Oculus Quest 2. Його розробкою займався Facebook. Компанія називає новинку своїм найпросунутішим VR-пристроєм класу “все в одному”.

Oculus Quest 2 отримав схвальні відгуки оглядачів і можна сказати зробив свого роду революцію в галузі віртуальних гарнітур.

По-перше, в Oculus Quest 2 майже відсутній ефект “москітної сітки” (надмірна пікселізація зображення через низьку розподільчу здатність екранів, як наприклад в Oculus Quest попереднього покоління).

10 найцікавіших технологічних розробок: чим здивував людство 2020 рік

По-друге, в Oculus Quest 2 підвищили частоту оновлення зображення з 72 Гц до 90 Гц. Це усуне проблему заколисування. Вона виникає у деяких користувачів у разі низького показника оновлення.

Загалом можна сказати, що в жовтні вперше на ринок вийшов якісний навіть безальтернативний пристрій для занурення у віртуальну реальність за доступною ціною – 300-400 дол. До цього моменту VR-шоломи з подібними технічними характеристиками були доступні за ціною 1-1,5 тис. дол.

8. Ігрова консоль Sony PlayStation 5

У листопаді 2020 року в продаж надійшла ігрова приставка нового покоління Sony PlayStation 5. Вона прийшла на заміну Sony PlayStation 4. Її продаж  розпочався в далекому 2013 році.

Головна відмінність Sony PlayStation 5 від приставки попереднього покоління – це значно більша потужність.

Для PlayStation 5 був розроблений новий модифікований 8-ядерний/ 16-потоковий центральний процесор AMD Ryzen покоління Zen 2, який виробляється за технологічним процесом 7 нм. Робоча частота процесора становить 3,5 ГГц. Для порівняння – частота ЦП в PS4 становила 1,8 Ггц, в PS4 Pro 2,1 Ггц.

10 найцікавіших технологічних розробок: чим здивував людство 2020 рік

В якості графічного процесора консолі використовується новий кастомний чіп сімейства Radeon Navi з архітектурою RDNA 2 і продуктивністю 10,3 TFLOPS. Для порівняння – потужність графіки в PS4 становила 1,8 TFLOPS, в PS4 Pro – 4,2 TFLOPS. При цьому, показники TFLOPS не відображають всіх архітектурних нововведень – тому порівняння PS5 з PS4 і PS4 Pro в цьому контексті лише умовне.

В Sony PlayStation 5 передбачається підтримка розподільної здатності 8K і частоти кадрів до 120. В Україні Sony PlayStation 5 коштує від 13,5 тис. грн.

9. Супутниковий інтернет Starlink

У жовтні 2020 року американська компанія SpaceX почала публічне бета-тестування глобальної супутникової системи Starlink.

Швидкість передачі даних буде варіюватися від 50 мегабіт в секунду до 150 мегабіт в секунду, а затримка сигналу – від 20 мілісекунд до 40 мілісекунд протягом наступних декількох місяців паралельно з удосконаленням системи Starlink.

Також будуть короткі періоди відсутності зв’язку взагалі.

За даними одного з учасників програми, що проживає у Вашингтоні, у нього типова швидкість Starlink при завантаженні становить близько 134 Мбіт/с, а при передачі – близько 19 Мбіт/с. Однак може варіюватися як в більшу, так і в меншу сторону.

10 найцікавіших технологічних розробок: чим здивував людство 2020 рік

Наприклад, один із результатів показав швидкість завантаження 97 Мбіт / с, але ті ж 19 Мбіт / з віддачі. При цьому рівень затримки склав близько 40 мс.

Згідно з оприлюдненими умовами, доступ до мережі обійдеться в 499 дол (разовий платіж за обладнання без урахування податків, доставки і установки) плюс 99 дол в місяць (абонентська плата). В даний час скористатися даною пропозицією можуть мешканці США і Канади.

10. Зліт і падіння прототипу космічного корабля Starship SN8

У грудні 2020 року після низки чергових переносів SpaceX запустила в небо прототип космічного корабля Starship SN8 для випробувального польоту.

Корабель висотою 50 м, діаметром 9 м і масою понад 120 тонн на очах мільйонів інтернет-глядачів піднявся на висоту 12,5 кілометрів, зробив кульбит, але під час приземлення вибухнув.

Зліт пройшов штатно: один з трьох двигунів Raptor відключився приблизно через дві хвилини польоту, потім, ще через приблизно три хвилини, відключився другий, а потім і третій. Starship зайняв горизонтальне положення, а потім почав знижуватися.

10 найцікавіших технологічних розробок: чим здивував людство 2020 рік

Як потім пояснив Ілон Маск в своєму Twitter, вибух стався через низький тиск в паливному баку, через що швидкість при приземленні була занадто високою. У той же час всі важливі дані отримані,  випробування успішні.

Цікаво, що з самого початку не всі очікували, що все пройде добре. Навіть сам Маск давав один шанс з трьох на те, що все завершиться успішно. Проте для компанії важливіше було зібрати дані, а не провести успішно-показовий випробувальний політ. Так що, незважаючи на вибух, за SpaceX можна порадіти.

Тим часом SpaceX готує до випробувань дев’ятого і десятого дублера Starship. Ілон Маск заздалегідь готовий до невдач під час випробувань, адже коли Starship полетить з людьми на Місяць і Марс, тож права на помилку не буде.

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають