LVIV.COM

Як знайти ідею для вдалого стартапу?

Як знайти ідею для вдалого стартапу?

В рамках всеукраїнського інформаційного туру Radar Tech троє крутих лідерів думок із галузі стартапів ділилися знаннями про успіхи і помилки, про те, як зробити стартап прибутковим, а також про те, звідки черпати ідеї. Ми поспілкувались про переваги українського ринку та про мотивацію, яка допоможе у досягненні успіху в справі, за яку ви беретесь.


Олексій Мась, засновник Pozitiv.ua та радник президента з цифрових та інформаційних технологій “Київстар”

Як знайти ідею для вдалого стартапу?

Яких помилок уникати, а які – робити?

На початковій стадії розвитку стартапу варто розуміти, що не кожному стартапові потрібен інвестор, але кожному інвестору потрібен стартап. Деякі з моїх бізнесів можна назвати стартапами, я також входжу до комітету експертів кількох інтернет-інкубаторів (GrouthUP і Startup.ua) і можу зробити висновок, що стартапери – люди, які не бояться помилок.

Це сміливі і відчайдушні люди. Якщо вони вміють робити висновки зі своїх помилок – у них все вийде. Акуратні і обережні люди ніколи не створять стартап, бо це за замовчуванням – ризикований бізнес. І тут ви можете як виграти, так і програти. Якщо вас лякає небезпека програти – в стартапи вам дороги нема.

Щоб перемогти в корпоративних акселераторах, також треба не думати про гроші насамперед. Жадібність – гріх стартапера. Якщо фінанси вам важливіші більше за сам продукт, то це не про стартап також.

Адже стартап – зазвичай збитковий, як для команди, так і для інвесторів на перших порах. Але фішка полягає в тому, що ті, хто мріють про гроші – так і залишаться на хлібі та воді. А ті, хто мріють про те, щоб змінити світ – в результаті стають багатими.

Бути стартапером – це…

Спершу слід зрозуміти, що вас одного – мало для того, щоб управляти організацією. Усі мої успішні бізнеси робилися як мінімум удвох. Втім, далеко від цієї цифри мені теж не вдавалося відійти.

Стартапер повинен швидко вчитися. Вміти набивати ґулі і вірити, що його ідея переможе.

Кількість помилок визначає те, як ви рухаєтеся в розробці проекту. Якщо ви не робите помилок – може, ви вже померли.

Стартапери ставлять мільйони експериментів. Немає помилок – значить не вистачає сміливості. Трохи прикро, що творці стартапу інколи можуть собі дозволити приголомшувати своїм невіглаством. Все, що вони вміють – це стояти з простягнутою рукою за грошима від інвесторів або робити презентації. Але робити презентації і робити стартап – абсолютно різні речі.

Який проект буде успішним?

Проект, чи то сайт, чи додаток, не може “злетіти”, коли він перевантажений незрозумілими функціями. Краще зосередитись на наявності однієї яскравої функції, яка дозволить проектові залишатися на плаву і перемагати.

У співпраці з людьми пам’ятайте, що ваша команда – далека від ідеалу. Як і користувачі. До того ж, людям ліньки розбиратися з тим, що ви натворили у своєму проекті. У підсумку вони витрачають на вашому сайті 5 хвилин, і все, що людина встигне вловити за цей час – має вас описувати. Збирайте також базу даних з пропозиціями користувачів. Навіть для маленьких проектів.

Ще одна помилка – робити проект на продаж. Творець Ikea ніколи не продасть її, бо він частина цього проекту. А якщо ви не частина проекту – то проект невдалий.

Коли мені кажуть, що створюють проект на продаж, я не рекомендую нікому в них інвестувати.

Проекти зазвичай починають бути успішними через три роки. Це середня швидкість, а до того це – клопітка робота.

Важливо, щоб творці цього бізнесу не здалися десять тисяч разів перед тим, як користувачі взагалі дізнаються, що такий бізнес існує.

Адже великі бізнеси сучасності – це результат неймовірної відданості засновників своїй бізнес-ідеї.

Максим Бахматов, член стратегічної групи Radar Tech та керівний партнер UNIT.City

Як знайти ідею для вдалого стартапу?

Перший рік існування будь-якого стартапу – найважчий. На творців чекає знайомство з жорстокою реальністю, пошук свого market fit, подолання викликів бізнес-середовища – і це лише мала частка перепон, з якими доведеться зіштовхнутись. Я б рекомендував зосереджуватись тільки на тому, до чого є хист. Щоб розвивати свої ідеї в Україні, потрібні неабияке бажання і 99% зусиль.

Неважливо, чи ви будуєте кав’ярню, чи технологічний стартап. Мають горіти очі.

Щоб уникнути помилок, пам’ятайте, що не варто з самого початку ловити зірки з неба. Навіть Instagram переробляв свій проект понад 70 разів.

Український ринок зараз має значні переваги у світі – тут безліч можливостей. За доволі невеликі кошти ви можете втілювати в життя безліч ідей і бути конкурентоспроможними.

Наталія Табачин, керівник проекту Спільнота Nravo Kids

Як знайти ідею для вдалого стартапу?

З власного досвіду можу поділитись здобутками: проектові Nravo Kids вже три роки. За цей час у нас вийшло 6 дитячих додатків, 3 друковані набори “Творчих Нравок”, сформоване велике батьківське ком’юніті у Facebook. Також ведемо активний блог для батьків.

Щоб молоді підприємці завоювали увагу великих корпорацій, зусиль треба буде прикладати чимало. Nravo Kids зараз має два спільні проекти з великими корпораціями – Microsoft Ukraine та Київстар. Співпраця стартапу з корпорацією такого масштабу зазвичай відбувається завдяки унікальним якостям проекту.

Універсальних рецептів тут немає, все залежить від багатьох чинників. Доволі багато часу йде на узгодження всіх робочих моментів, і до цього треба бути готовим. А далі все залежить від креативності, наполегливості та працездатності.

В Україні ще дуже багато інноваційних ідей, які можна втілювати, якщо шукати рішення. Участь в акселераторах теж сприяє розвитку проекту. Для стартаперів акселератори корисні тим, що люди тут вчаться, перевіряють свої ідеї на дієвість, спілкуються з різними експертами. Це середовище багатьох надихає, дозволяє вийти з зони комфорту і прийняти певний виклик, здобути досвід.

Стартап часто шукає свій шлях розвитку, а акселератор зазвичай є певною сходинкою, пройшовши яку, піднімаєшся вище.

Лілія Матвіїв LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають