LVIV.COM

Всередині кухні ІТ-ринку: як студенту стати Vice President of Engineering GlobalLogic

Ділися або не палися

Всередині кухні ІТ-ринку: як студенту стати Vice President of Engineering GlobalLogic
Лілія Матвіїв

Денис Балацко – один з головних інженерів GlobalLogic, який присвятив цьому понад 16 років свого професійного життя. Як зі студента другого курсу вирости до Vice President of Engineering? Які інноваційні розробки зараз можуть покращити майбутнє локального ІТ-ринку? Як ІТ-компанія впливає на розвиток міста? А також про лайфхаки та work life balance - у нашому інтерв'ю.


Міжнародна компанія GlobalLogic, штаб-квартира якої розташована у США, входить до п’ятірки найбільших українських IT-компаній. Львівський офіс налічує понад 600 фахівців.

GlobalLogic співпрацює з компаніями різного масштабу — від перспективних стартапів до великих міжнародних корпорацій у сфері телекому, медицини, мобільних технологій.

Ми усміхаємось, знайомимось, згадуємо екскурсію офісом компанії та занурюємось в цікаву бесіду.

Denys Balatsko

Про розробки

- Над чим зараз працює львівський GlobalLogic?

Український GlobalLogic працює над понад 300 проектами для 120 клієнтів. Якщо говорити про львівський офіс, то це сто проектів для 50-ти клієнтів одночасно. Замовниками є представниками різних індустрій, але можна виділити ключові: медицина, автомобільна індустрія, медіа і комунікації, виробництво.

Наша компанія зараз усе більше фокусується на ніші цифрової трансформації, коли клієнти приходять та кажуть: "Ми не розуміємось в IT, але віримо, що завдяки технологіям наш бізнес буде працювати краще". Наше завдання - розібратися в цій конкретній індустрії та запропонувати комплексне цифрове рішення.

Більшість клієнтів ми не розголошуємо. У нас навіть є різні зони доступу в офісі: до деяких можуть потрапити лише розробники конкретного проекту. Там створюють рішення, які ще не вийшли на ринок.

- Зараз проходить CES 2018, торік Ви були на цій конференції. Чи впроваджуєте у Львові досвід, який там почерпнули? Які розробки, з тих, що побачили там, можуть бути корисними для розвитку нашого міста?

Найбільше мене надихнули там інновації в автомобільній індустрії. Звичайно, там було багато й споживацької електроніки: телевізори з увігнутими екранами, різноманітні носимі гаджети, рішення для розумного дому. Але все ж фокус був на автомобілях, це впадало у вічі.

Автомобільна індустрія зараз проходить через потужну трансформацію. Якщо раніше в машині було лише кілька мікропроцесорів, то зараз їх уже більше сотні, і саме електроніка, а не механіка, складає більшу частину собівартості автомобіля. На СES 2017 ми презентували й власне програмне рішення GlobalLogic - платформу Nautilus - яке дозволяє безпечно поєднати на одному автомобільному процесорі дві операційні системи: інформаційно-розважальну та ту, що відповідає за критичні функції авто.

Що надихнуло особливо - останні розробки у сфері самокерованих автомобілів. Так, поки що self-driving cars здатні давати раду тільки у "тепличних" дорожніх умовах, але як показала виставка, кермо в автомобілях уже невдовзі перетвориться на непотрібний атрибут. Усе це дало нам певний поштовх, певні ідеї і певних клієнтів, звичайно ж.

Всередині кухні ІТ-ринку: як студенту стати Vice President of Engineering GlobalLogic
Denys Balatsko

- Як триває зараз праця над розумним будинком у вашій компанії?

Наш проект розумного будинку для одного з клієнтів уже вийшов у продакшн. Він вирішує характерну для smart home проблему - дає можливість поєднати розрізнені "розумні" технології в єдину систему. Але загалом розумний дім - лише один із яскравих трендів інтернету речей. IoT так само проникає у агросектор, автомотів, медицину, виробництво.

Наприклад, одним із користувачів наших розробок є американський госпіталь, в якому різноманітні пристрої фіксують життєво важливі показники здоров'я пацієнтів. Ці прилади вже застарілі, їм близько десяти років, тож кожній медсестрі доводиться переписувати з них дані у комп’ютер. Ми ж розробили систему, що дозволяє зчитувати ці показники автоматично та вносити їх у "хмару". У сфері автомотів наші інженери працюють над розробкою системи, що з допомогою датчиків дозволяє визначити стан автомобіля і його окремих частин.

- Чи ви співпрацюєте з львівськими університетами?

Ми вже дуже давно співпрацюємо з Львівською політехнікою. Аудиторію GlobalLogic у Політехніці ми облаштували ще 2010 року, вона в 5 корпусі нагорі, на 9 поверсі. Там і проходять курси GL BaseCamp, де наші експерти допомагають студентам опанувати сучасні іструменти розробки й тестування програмного забезпечення. Потім найкращі випускники курсів потрапляють на проекти компанії - дуже зручно, враховуючи, що Політехніка за два кроки від нашого офісу.

Також ми все тісніше починаємо працювати з університетом Франка. Львівський IT Кластер там починає впроваджувати нові навчальні програми, як то Big Data, і ми працюємо над їх наповненням, допомагаємо викладачам. Співпраця з місцевими університетами для нас - дуже важливий напрям роботи, адже IT-індустрія у Львові стрімко зростає, і нам потрібно розвивати таланти.

Всередині кухні ІТ-ринку: як студенту стати Vice President of Engineering GlobalLogic
Всередині кухні ІТ-ринку: як студенту стати Vice President of Engineering GlobalLogic

Про особистість

- Ви є Vice President of Engineering - що саме вважаєте найважчим у своїй роботі?

Найважчим є саме "інжиніринг", адже я відповідаю за львівський центр розробки. Слідкувати за розвитком технологій, які постійно змінюються, і підтримувати свої знання в усіх напрямках принаймні на рівні high-level - доволі складно. Наприклад, коли я тільки починав кар’єру, ще ніхто не чув про хмарні обчислення чи інтернет речей. А стаючи менеджером старшої ланки, узагалі перестаєш програмувати - я не програмував ось уже 9 років.

Ключовим тут є самонавчання. Я завжди стараюся викроїти більше часу на читання статтей, відвідування міжнародних конференцій (за рік відвідую від 5 до 10) - це допомогає йти в ногу з технологіями.

- Що порадите тим, хто хоче розвиватися у вашій компанії?

Ніколи не припиняти навчання. Я в GlobalLogic з 2001 року, прийшов на позицію junior developer, тож починав з нуля. Але навіть зараз я не маю відчуття, що застигнув на одному місці. Ми формуємо в компанії таку learning culture, яка б допомагала всім людям професійно зростати. Наприклад, завжди намагаємося вирощувати менеджмент всередині компанії. Так, час від часу ми залучаємо його зі сторони, бо люди не встигають зростати такими темпами, як іноді це потрібно. Але наші програм-директори зазвичай в компанії вже 5-10 років.

У нас кожна людина, яка досягнула рівня senior, може далі розвиватися кількома шляхами. Можна досягати ще більш просунутого рівня, йти в архітектуру або ж у менеджмент. Усі ці три гілки є доступними залежно від бажання спеціаліста, його навичок та хисту. Що не менш важливо - ми маємо великий спектр проектів, для різних індустрій, з різними технологіями. Тож люди можуть обирати те, що їм справді цікаво.

- Як зберігати work life balance на позиції топ-менеджменту?

Топ-менеджери загалом схильні багато працювати, адже зона відповідальності дуже велика. До того ж, коли взаємодієш з компаніями зі Штатів, то значна частина комунікації приходить саме на пізній вечір. Тож дотримання work-life balance для топ-менеджера - справа з нелегких, і я не можу сказати, що мені це чудово вдається.

Перше завдання - вивільнити вихідні, друге - унормувати кількість годин, які витрачаю на роботу в будні. Намагаюся не працювати у відпустці, але пошту все ж читаю. Допомагають базові навички тайм-менеджменту, такі як time management matrix. І, звичайно, побудова та розвиток команди менеджерів - це поступовий та складний процес, але саме він дозволяє зростати і самому, і колегам.

Всередині кухні ІТ-ринку: від студента до Vice-President of Engineering GlobalLogic

Про ІТ-ринок

- Україна стала найкращою країною 2017-го року з надання послуг з аутсорсингу. Яку стратегію бачите надалі для розвитку локального ІТ-ринку?

Кожен рейтинг є суб'єктивним. Але правда, що українська IT-індустрія вже завоювала позитивне реноме у світі. Ми не маємо пояснювати, хто такий український програміст: що він має хороший математичний бекграунд, сумлінно ставиться до завдань і вміє зробити хороший продукт. Україна вже давно грає у преміум-сегменті, не в лоукост, і іноземні клієнти розуміють, чому вони приходять сюди.

Тож українській IT-індустрії не треба робити якісь великі рекламні кампанії. Що потрібно розвивати, так це scalability: збільшувати держзамовлення в університетах, модернізувати навчальні програми. Розвиток людського капіталу є нашим головним завданням. Коли ми це зробимо - в нас зростатиме кількість програмістів, і це позитивно впливатиме на розвиток Львова. Буде формуватися середній клас, розвиватимуться сервіси, оскільки кожна позиція в IT-індустрії створює 3-4 робочі місця в суміжних сферах. Як учасники ІТ Кластеру, ми бачимо, що місто робить певні кроки і для ІТ-індустрії, і до цього ставимось дуже позитивно.

Всередині кухні ІТ-ринку: як студенту стати Vice President of Engineering GlobalLogic
Всередині кухні ІТ-ринку: як студенту стати Vice President of Engineering GlobalLogic

- Що потрібно покращувати, що - змінити?

У 2014-2015 роках українська IT-індустрія пережила певний спад, але зараз ми поступово повертаємося до докризових темпів росту - близько 20% на рік. Для сталого розвитку, безумовно, потрібне стабільне бізнес-середовище, прогнозована податкова політика, можливо, спрощення митної політики для ввезення тестових зразків. Та загалом середовище зараз є сприятливим для нашого бізнесу.

Я є прихильником поступової еволюції. Будь-які зміни треба втілювати поступово й крок за кроком, а не раптово в останній момент, як це часто буває. Бо якщо ти стрибаєш дуже далеко - може пощастити, а може й ні.

Всередині кухні ІТ-ринку: як студенту стати Vice President of Engineering GlobalLogic

- Як вважаєте, що змінилось станом на сьогодні у сприйнятті іноземними клієнтами нашої країни?

Після Майдану ставлення загалом стало більш позитивне. Спершу, звісно, були певні ризики, і клієнти рідко відвідували українські офіси компаній. Але ми вклали багато зусиль, щоб пояснити, що ці загрози є сильно перебільшені. І це один з важливих факторів нашого росту зараз.

Всередині кухні ІТ-ринку: як студенту стати Vice President of Engineering GlobalLogic
Всередині кухні ІТ-ринку: як студенту стати Vice President of Engineering GlobalLogic

- Чи є вже наш ринок достатньо платоспроможним, щоб робити стартапи?

Я вважаю, що ні, на жаль. Собівартість розробки певного продукту є високою, доступною для більш-менш середнього міжнародного рівня. А платоспроможність населення України до середнього міжнародного рівня ще не дійшла. Тож досить важко придумати такий стартап, який би був окупним лише на локальному ринку.

Усі успішні українські стартапи фокусуються на міжнародний ринок. Вони тут розробляють продукт, а продають його, як правило, в Штатах та Західній Європі. Для цього також потрібно добре знати культуру цих країн - перебуваючи в Україні, доволі складно знати, чого потребують споживачі, скажімо, у Штатах.

- Що ще потрібно українському бізнесові, щоб почуватись впевнено на світовому майданчику?

У світі ми вже почуваємося впевнено. А все, що ми можемо змінити - тут, всередині в Україні.

Зараз читають