LVIV.COM

У “Сховищі судного дня” зібрали мільйон видів насіння – що там заховали від України?

У Сховищі судного дня зібрали мільйон видів насіння - що там заховали від України?

“Сховищу судного дня” передали в понеділок нові зразки генетичного матеріалу. Таким чином до 10-річчя всесвітнього сховища насіння його колекцію збільшили до одного мільйона культур, пише BBC. Серед них є дещо від України.


Що таке “Сховище судного дня”

Всесвітній банк-сховище насіння створили 2006 року під егідою ООН. Це зробили, аби зберегти посадковий матеріал всіх сільськогосподарських рослин, що існують в світі. Проект фінансувала Норвегія і коштував він їй 9 млн доларів.

Його також називають “Сховищем Судного дня”, оскільки його завдання – не допустити знищення рослин в результаті можливих глобальних катастроф, таких як падіння астероїда, ядерна війна чи глобальне потепління.

Розташоване сховище у колишній норвезькій шахті на острові Шпіцберген на 120-метровій глибині на висоті 130 м над рівнем моря в селищі Лонгйір. Банк обладнаний вибухостійкими дверима і шлюзовими камерами.

Збереження матеріалів забезпечують холодильні установки, які можуть працювати на місцевому вугіллі, а також у вічній мерзлоти. Навіть якщо обладнання вийде з ладу, має пройти принаймні кілька тижнів до підвищення температури на 3 °C.

Сховище судного дня

Насіння зберігається в запечатаних конвертах, які в свою чергу запаковані в пластикові чотиришарові пакети, поміщені в контейнери, що стоять на металевих полицях.

Низька температура (-18 °C) і обмежений доступ кисню забезпечують низьку метаболічну активність і уповільнюють старіння насіння.

Серед культур, які там зберігаються – насіння рису, пшениці, кукурудзи, унікальний сорт естонської цибулевої картоплі, а також ячмінь, який використовується для виготовлення ірландського пива. Зараз їх більше мільйона.

Сховище судного дня

“Кілька років тому ми не могли собі уявити, що колись досягнемо цієї позначки, – каже Ханнес Демпенвольф, голова наукового відділу міжнародного фонду Crop Trust, створеного з метою збереження різноманітності культур, які використовуються в сільському господарстві.

Шпіцберген обрали для банку-зерносховища через вічну мерзлоту і невелику тектонічну активність в районі архіпелагу.

Біологи вважають, що в світі існує близько 2,2 млн різновидів сільськогосподарських культур, які зрештою будуть зібрані на Шпіцбергені.

Що є від України?

Власний відсік у цьому банку рослин отримала кожна країна. Місця всередині достатньо для 4,5 млн зразків насіння.

У червні 2017 року Україна передала до сховища на довічне зберігання унікальні сорти миронівської селекційної пшениці.

 

Твій Бро LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають