LVIV.COM

Трансгуманізм, квантове майбутнє, небіологічна еволюція – що готує для нас завтрашній день?

Ділися або не палися

Трансгуманізм, квантове майбутнє, небіологічна еволюція – що готує для нас завтрашній день?
Роман Тищенко

Майбутнє не так далеко, як ми його уявляли. Технологічна сингулярність вже дихає людству в потилицю. За деякими оцінками до 2050 року перспективи штучного інтелекту перевершать людські можливості. Цього року на X-Mind Lviv етики і техніки спробували осягнути, яким буде наше життя у найближчому майбутньому, що людству зможуть дати нові технології та яку ціну за це потрібно буде заплатити.


Філософи стануть такі ж важливі, як і техніки

У світі технарів, що створюють новий світ трансгуманізму, часто не вистачає тверезого погляду зі сторони. Саме для цього і існують філософи. Ігор Колесник, Ph.D. і філософ-зануда, як він сам себе називає, розповідає, чому найсміливіші ідеї потрібно врівноважувати.  

Трансгуманізм, квантове майбутнє, небіологічна еволюція – що готує для нас завтрашній день?

Трансгуманісти – це ті люди, що збираються навколо технологій і хочуть покращити світ і людей. Зробити людину чимось іншим, пост-людининою. Вона має виникнути після всіх трансформацій тіла і ментальності.

Трансгуманісти – оптимісти. Вони весь час усміхаються. Навіть якщо говорять про зміну генетичного коду, щоб люди стали картоплею – це для них цікаво. Вони постійно говорять про вкрай ризиковані і неоднозначні експерименти. Ще є й релігійний трансгуманізм. Його послідовники пропонують свій варіант пост-людини із супер здібностями після смерті. Як приклад – Свідки Ієгови. Політичний трансгуманізм Радянського союзу передбачав створити людину на зразок комуністичних ідеалів.

Філософи-зануди задають технікам влучні питання, які дають можливість побачити очевидне під іншим кутом. Техніки можуть сказати, що запустити людину в космос на катапульті – це круто! Філософи ж зададуть резонне питання – а це точно потрібно?

Задавати тупі питання – нормально. Не варто боятися помилок – всі живі люди здійснюють помилки, просто одні з них фатальні, а інші – ні.

Неконтрольований розвиток технологій може бути небезпечним

Стрімкий розвиток технологій викликає стрімкі зміни. Керівник програми "Етика-Політика-Економіка" в УКУ Юрій Підлісний ділиться тим, чому важливо їх регулювати та чому алгоритм запобігання помилок в ШІ може виявитися небезпечним. 

Трансгуманізм, квантове майбутнє, небіологічна еволюція – що готує для нас завтрашній день?

Людство достеменно не може осягнути, що буде за 10 років. Дивлячись на ті відкриття, що з’являються у біогенетичних лабораторіях – це буде щось дивовижне. На мишах можна вирощувати людські вуха, а у свині можна вирощувати людські органи. Проте такі технології можуть стати небезпечними. Можуть з’явитися ідеї створити трансембріон чи крос-ембріон. Наприклад людини-хом’ячка. Всіх казкових тварин, яких уявляли наші пращури, зараз можна спробувати створити за допомогою генетики.

Люди і компанії, що будуть займатися трансембріонами, стануть як земельні лорди, тому що в їхніх руках будуть зосереджені технології, які фактично дарують безсмертя. Але чи після такого апгрейду залишиться людина людиною. Незрозуміло, куди прямує технологічна тенденція. Генетичні технології можуть бути небезпечніші за ядерну зброю.

Зараз у програмному забезпеченні роблять так, щоб машини могли запобігати помилці. Проте існує вагома теорія, що вся людська еволюція, коли з одного виду з’явився інший – це велика історична помилка. Людство уже само створило світ пост-правди – на часі створення пост-людини.

Еволюція перейде на нову небіологічну ланку

Еволюція відбувається уже понад 3,7 млрд років. За цей час найпростіші бактерії змогли розвинутися у найскладніші біологічні форми. Зараз же людство у змозі залишити біологічну форму і перейти на новий етап еволюції. Про це розповів директор R&D компанії SoftServe Василь Милько. 

Трансгуманізм, квантове майбутнє, небіологічна еволюція – що готує для нас завтрашній день?

Природньо, що існувало життя 1.0. Це життя найпростіших бактерій. Вона не вчилася нічому новому, не запам’ятовувала, не передавала знання та навички. Бактерія просто шукала глюкозу. Інші форми життя вчаться – здобувають знання, уміння, та навички. У них також є рефлекси, навіть у комах. Це – життя 2.0.

Людина ж пройшла дещо далі – почала передавати технології в наступне покоління. Ніхто більше не передає нічого поколінням – тільки люди. Ми можемо передавати знання, як створити будь-що – в тому числі і трансгуманітарну технологію. Це –життя 2.5.

Штучний інтелект не існує там, де нема людей. Він живиться за рахунок людського цифрового відбитку. Лудити програли. І не лудити розширили свої можливості за допомогою механічних машин. Далі розширення відбувалося за допомогою електромеханічних, електричних машин.  Наразі для розширення починають використовуватися емоційні машини та інтелектуальні машини.

Все навколо нас росте в життя 3.0. Передача технологій версії 2.0 залишається, але ми можемо взагалі залишити біологічну оболонку, змінити хардвер, безпосередню версію 1.0.

Квантові комп'ютери зможуть створювати нові матеріали

Квантові комп'ютері кардинально змінять майбутнє. Сучасні комп'ютери – це архаїчне минуле. Їхні технологічні можливості обмежені і вже досягли свого піку. Микола Максименко – research lead у SoftServe R&D розповідає про можливості та перспективи квантових комп'ютерів.

 

Трансгуманізм, квантове майбутнє, небіологічна еволюція – що готує для нас завтрашній день?

Квантові комп'ютери за 5-10 років дозволять розпочати нову еру розвитку людства.  Природа користується кубітами. Є теорія, що і наш мозок – маленький квантовий комп’ютер.

У стандартних обчисленнях прийнята одиниця інформації біт – це один чи нуль. У квантовій системі інформації є 0, 1, і всі значення між ними. Це не пряма із двома значеннями, а вектор із нескінченною кількістю значень. Це називається кубітом. Якщо у нас кілька кубітів, то завдяки квантовій сплутаності вони можуть перебувати у всіх станах одночасно. Для того, щоб закодувати всю інформацію про Всесвіт достатньо 100 кубітів.

Такі комп’ютери змінять дуже багато аспектів нашого життя. З’являться нові матеріали. Також можна буде суттєво покращити вже існуючі матеріали. Логістика і транспортне сполучення завдяки квантовим обчисленням також оптимізується. 

Китай ініціює програму контролю за населенням 

Програма соціального рейтингу активно втілюється у Китаї. Тепер корпорації збирають дані про населення не тільки для реклами, але і для безпосереднього управління. Про те, як утопія стає реальністю розповідає Ph.D. Євген Ланюк. 

Трансгуманізм, квантове майбутнє, небіологічна еволюція – що готує для нас завтрашній день?

Інформаційні корпорації збирають дані про своїх користувачів – і це далеко не новина. Проте, уявіть, що всі ці дані поступають в одну базу, на основі яких вам ставлять оцінку. Цифрова диктатура в Китаї – це реальність. Рейтинг людей в Китаї оцінюється через соціальний месенджер WeChat та додаток для покупок Ali Bay від компанії Alibaba.

Кожному громадянину на початку надається 500 балів соціальної довіри. Згідно із ідеєю, певна категорія дій зменшує кількість балів, а інша – збільшує. Ситуації інколи абсурдні: при покупці підгузників – рейтинг збільшується, а при покупці відеоігр – зменшується. Зраз система недолуга і, китайці навіть починають спекулювати на цьому, штучно скуповуючи непотрібні підгузники. Проте також система оцінює не тільки покупки, а й всі рішення людини згідно із абстрактними ідеалами. Критерії знають тільки її розробники.

Щоб така система була життєздатною, потрібно її створювати на загальних демократичних умовах. Якщо дотримуватися демократичності й прозорості в роботі таких систем, то людству вдасться побудувати демократичний світ і зруйнувати будь-які тоталітарні системи. Рональд Рейган казав: «Голіаф тоталітаризму буде повалений Давидом з мікрочипом».

У суспільстві стане цінуватися вміння обробляти сирі дані  

Інтернет-сервіси та мобільні додатки замінюють дуже багато щоденної роботи, які наші пращури виконували самостійно. Людство стало приймати рішення на основі оброблених, а не початкових даних. Чому важливо розуміти як працювати із сирими даними розповів Володимир Хіцяк, керівник Центру Етики і Технологій LvBS УКУ.  

Трансгуманізм, квантове майбутнє, небіологічна еволюція – що готує для нас завтрашній день?

Кожного дня приймаємо якесь рішення. Ми їх приймаємо для того, щоб жити, вчитися та розвиватися. Архітектура рішень змінюється під впливом технологій.

Кожен раз коли ми розвиваємося, прийняття рішення стає багаторівневим. Дуже рідко ми працюємо із сирими даними. Коли ми зранку вирушаємо в дорогу – ми дивимося в Інтернеті, де є затори, яка погода. Люди перестали синтезувати сирі дані – вони не вимірюють температуру надворі, а просто зазирають у смартфон.

Купити піцу і розігріти її в мікрохвильовці – це одне, але зробити весь цикл виробництва з початку, починаючи із того, щоб змолоти борошно, зазвичай важко.

Людський мозок запрограмований так, щоб зберігати енергію – і це добре. Машини допомагають у цьому людям. Проте інформація, яку нам дають роботворні системи – не завжди достовірна. Ту інформацію яку ми приймаємо у кінцевому рівні, є довірною. В рішення люди просто вірять, просто довіряють. Дуже багато речей базується на інтуїтивній довірі. Вся монетарна система світу базується на довірі. Проте довіра може стати фатальною в інформаційному суспільстві. Рішення мають прийматися, враховуючи досвід та сирі дані.

Зараз читають