LVIV.COM

This is the end… Що наука каже про кінець світу?

This is the end... Що наука каже про кінець світу?
Ігор Колесник

Кінець світу – це стабільно цікава тема, яка захоплює людей. Усі хочуть знати, що весь цей великий глобальний рух життя і капіталу має значення, а історія має кінцівку – іноді хорошу, а іноді погану. Зазвичай згадують міфічні та релігійні версії «останніх подій», а наша розповідь буде про наукові «тазики», які накриють і планету Земля, і усе людство.


Якщо від міфу чи від релігії можемо відмахнутися, то із науковцями доволі важко це зробити – вони почнуть одразу теоріями та фактами завантажувати і від цього мозок починає закипати. Можна багато чого дізнатися у процесі – про те, що ми далеко не пуп Всесвіту, що життя доволі крихке, вразливе і взагалі велике чудо, що нас досі не знесло чимось випадковим у макрокосмічних масштабах. Ми можемо дізнатися, що достатньо невеличких змін у Сонячній системі (невеличких для планет, а не для «бліх», які населяють одну із них), щоб від усіх наших мрій, планів, поїздок та очікувань не залишилося нічого – навіть космічного пилу.

This is the end... Що наука каже про кінець світу?

Альбрехт Дюрер. Вершники Апокаліпсису

То які ж кінці світу нас чекають, згідно із науковими версіями? Нам на допомогу прийшли «Фонд глобальних викликів» та Оксфордський інститут майбутнього людства зі своїм звітом про 12 загроз людській цивілізації. Тепер познайомимося ближче із загрозами усьому живому і людям.Екстремальні зміни клімату. Нікого вже не здивуєш тим, що із кліматом не завжди все добре. Політики можуть заперечувати, корпорації та великі виробники уникати розмов про глобальне потепління чи парниковий ефект, але проблема нікуди не зникає – на планеті стає все менше місця іншим формам життя і нам усім стає гарячіше. З часом стане ще менше льоду, рівень океану зросте і велика частина цивілізованого світу опиниться під водою, а ще нас чекає глобальне похолодання, зміщення теплих підводних течій, шторми та багато чого цікавого. Готуємо попкорн.

Екологічний колапс. Цей варіант – доволі ймовірний. Він пов’язаний із масовим вимиранням живих видів, глобальним порушенням еко-систем і поступовою загибеллю біосфери взагалі. Як це не сумно, але людство залишається фактором номер 1 на планеті, який спричинює масове вимирання. Ми забуваємо просту річ – без екологічної взаємодії, без інших живих істот та видового різноманіття, біосфера – це лише слово у словнику.This is the end... Що наука каже про кінець світу?

Anghyfannedd by RhynWilliams on Deviantart

Ядерна війна. Холодна війна минула, Горбачов та інші лідери Темної Сторони Сили давно вже увійшли в історію, але ядерна зброя нікуди не ділася. Вона причаїлася і чекає на зустріч зі своїм божевільним лідером-диктатором, який не враховуватиме факту присутності на нашій планеті інших ядерних арсеналів. Ми маємо багато різних ігор, чиї сюжети пов’язані саме із майбутнім світом після суцільного бомбардування – це непоганий варіант підготовки себе хоча би психологічно. А щодо реалій, то для загибелі усього живого лише ядерної війни буде недостатньо – треба створити просто велику, потужну, одну суцільну бомбу і тільки тоді ми зможемо вимкнути світло в усіх квартирах на планеті. Назавжди.

This is the end... Що наука каже про кінець світу?

Інструкції для порятунку від ядерного бомбардування

Глобальна пандемія. Мій улюблений сценарій загибелі людства – старий добрий зомбі-апокаліпсис. Якщо ж говорити ближче до реалій, то навіть найсильніший вірус не зможе вбити усіх людей – залишається великий шанс імунітету хоча би у невеликої кількості. А це вже не повний кінець і починається нове життя, виживання, моральна деградація, канібалізм, сакралізація техніки як артефактів минулого. Теж непогано, але життя триватиме далі.

This is the end... Що наука каже про кінець світу?

Зомбі теж люблять

Продовжуємо наш апокаліптичний дайджест колапсом глобальної системи. Ця історія може статися у разі, якщо система взаємодії людства на планеті дійсно стане глобальною – падіння міжнародних банків, кредитних історій, політичних утворень. Коли буде всього забагато і бюрократи не встигнуть нічого зробити, навіть відклавши у сторону «косинку» та інші форми розваг.

Нікуди з рейтингу не зникає астероїд – досі велика ймовірність, що наші найсучасніші телескопи не встигнуть зауважити усі небесні тіла, розміром більше футбольного поля. Може статися так, що космічний пінбол завершить усе життя на планеті за одну коротку мить. Навіть Брюс Вілліс не врятує нас.

This is the end... Що наука каже про кінець світу?

Брюс Всемогутній Вілліс

І трохи статистики: 5% шанс, що за наступні 100 років людство зникне через глобальну пандемію або ядерну війну. 5% шанс, що кліматичні зміни за наступні 200 років зроблять з нас ніщо. Ймовірність загибелі від астероїда 5 кілометрового діаметру – 1/10000.

Серйозно варто поставитися до супервулкану. У цьому сценарії внутрішні геологічні процеси можуть виразитися у великому, грандіозному БУМ, який триватиме довго, закриє сонце і людям потрібно буде придумати щось дійсно цікаве, щоб вижити. Наприклад, перетворитися на грибну культуру.

Синтетична біологія. Якщо ви не чули про суперпшеницю або інші ґенномодифіковані рослини, які раптом почнуть поводитися непередбачувано, то це тема для вас. Кактус-убивця, буряк-маніяк, кропива-моя-кропива. А взагалі йдеться про схильність до експансії певних рослин і до того, що люди не завжди можуть передбачити усіх наслідків.

This is the end... Що наука каже про кінець світу?

ГМО білочка

Нанотехнологія – наступна у списку. Науковців насторожує випадкова революція Наноботів – один нанобот, здатний себе реплікувати на атомарному рівні, перетворить весь світ у наноботів. Зникнуть усі інші види життя. Нарешті всі будуть дійсно рівними у своїх правах та можливостях.

Сценарій фільмів «Термінатор» та «Матриця» містять в основі ще один ризик нашому майбутньому – винайдення Суперінтелекту. Далі нас чекають два варіанти розвитку подій – у першому людство буде розглянуте як загроза планетарному життю, у другому випадку Суперінтелект буде надто швидко розв’язувати будь-які проблеми і людство не встигатиме їх створювати. Усі будуть щасливі і ми нарешті досягнемо «світлого майбутнього».

This is the end... Що наука каже про кінець світу?

Kinder surprise

До «тривіальних» або побутових проблем майбутнього можна віднести також глобальні неправильні рішення. У разі появи глобального уряду, його певні дії можуть спричинити незворотні глобальні проблеми. Наприклад змушування усіх дітей планети їсти згущене молоко тричі на день або відміна травневих свят і втрата багатьма людьми можливості вільно садити бульбу. Значна частина України майбутнього приречена такими рішеннями.

This is the end... Що наука каже про кінець світу?

Жан Франсуа Мілле. Посадка картоплі

До останньої групи ризиків відносяться усі ті, які найближчі до наукової фантастики, ймовірність яких вирахувати неможливо, а наслідки просто за межею горизонту подій. Чи можуть науковці створити малу чорну діру внаслідок експериментів із адронним колайдером? Чи створять люди такі віртуальні реальності, через які життя зникне через небажання виходити в реальність звичайну? Чи прилетять інопланетяни? Чи експерименти над тваринами можуть стимулювати появу суперінтелектуальних шимпанзе або дельфінів (уявляєте собі рівень помсти?). А що як ми живемо у симуляції, яку створили інопланетяни і зараз десь інопланетна мама кличе сина йти їсти і до вимикання комп’ютера зовсім мало часу?

Глобальні ризики не випадково названі глобальними. Вони мають кілька особливостей:

  • Кожен із них охопить планету настільки швидко, що ми не встигнемо приготуватися;
  • В людей немає адаптації до цих ризиків на рівні тіла чи інтелекту – надто рідкісні вони;
  • Ми мало уваги приділяємо цим ризикам, бо це треба зайвий раз думати головою та інвестувати гроші в екологічні програми, замість поїхати на курорт.

Наостанок можу нагадати, що у разі кінця світу, будь-яке місце вашого перебування може стати чудовим для перегляду цього грандіозного фільму. Вітаю у світі глобальних катастроф, де втікати вже не буде куди. Спробуйте сортувати сміття, може хоча би якась тварина не помре від поліетилену в океані.

 

Кімарсан Ігор LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають