Спецпроекти

Свірзький замок відкриють для відвідувачів

Замок планують трансформувати у культурно-мистецький та музейний простір для експозицій, пише Твоє місто.


Свірзьким замком опікується Львівська обласна організація Національної спілки архітекторів. У радянські часи в ньому хотіли зробити санаторій для архітекторів загально-радянського масштабу.

За словами голови організації, зараз це неактуально, адже ніхто вже не відвідує замки так централізовано. Свірзький замок збережуть як історичну пам’ятку. Проте він не буде музеєм у класичному розумінні, адже у планах експозиція робіт із застосуванням інтерактивних технологій. Виставки змінюватимуться з року в рік, приваблюючи туристів з України та з-закордону.

Наразі замок закритий для відвідування, але на територію вхід вільний. Відкриття планують наступного року навесні.

“Якщо ми відкриємо замок прямо зараз, то його просто знищать дуже швидко. Це пов’язано з тим, що  у замку немає структури, яка б обслуговувала його, ремонтувала та стежила б, щоб його не розікрали”, – додає він.

Масштабний проект вдалося запустити під час архітектурного фестивалю «Вежа», який нещодавно пройшов у Львові. Нині у спілці шукають кошти на відкриття замку та готують проект, аби отримати міжнародний грант.

Свірзький замок розташований у Перемишлянському районі Львівської області. Перші згадки про нього датуються 1530 роком, коли замок належав роду Свірзьких. Сучасного вигляду він набув з середини XVII століття, коли перейшов у власність графа Цетнера і належав його нащадкам до XIX століття. Найбільших ушкоджень замок зазнав під час Першої світової війни – його спалили російські війська. У міжвоєнні роки замок спробували відреставрувати. Наступні реставраційні роботи проводились у 1975-1983 р.р. під керівництвом архітектора Андрія Шуляра.

➤ Архітектура для людей, або як столітні традиції працюють в сучасних житлових просторах