LVIV.COM

Sci-bro: Як пояснити твоїй бабці, що таке блокчейн

Ділися або не палися

Sci-bro: Як пояснити твоїй бабці, що таке блокчейн
Sci-bro

Останнім часом тільки й розмов про блокчейн. “Блокчейн те, блокчейн се. Блокчейн — це технологія, яка змінить світ”. Якщо тобі раптом було впадло гуглити чи стаття у Вікіпедії здалася скучною і ти й твоя бабця досі не шарите, про що йде мова — Sci-bro тобі зараз усе розповість. 

Матеріал створено спільно з компанією ArtyGeek

Sci-bro: Як пояснити твоїй бабці, що таке блокчейн


Допомагатиме мені в цьому Іван, який працює блокчейн девелопером.

Sci-bro: Як пояснити твоїй бабці, що таке блокчейн

Це Іван, йому 30. Він любить Nissan Leaf, Tesla Model X, SpaceX, штанги, гантелі, купатися в океані, а ще любить блокчейн. Каже, що це технологія, яка змінила його життя. Почалося з того, що Іван натрапив на статтю про блокчейн, нічого не зрозумів, але зацікавився й почав вивчати. Тепер каже, що це WEB 3.0 разом з АІ та інтернетом речей. 

Що таке блокчейн?

Блокчейном називають базу даних, копії якої має купа комп’ютерів з цілого світу. Це дозволяє безпечно, надійно та головне — беззмінно зберігати дані.

Sci-bro: Як пояснити твоїй бабці, що таке блокчейн

Якщо перекладати буквально, блокчейн (blockchain) — це ланцюг блоків. Кожен наступний блок пов’язаний з попереднім.

З чого складаються блоки?

Sci-bro: Як пояснити твоїй бабці, що таке блокчейн

Кожен блок містить якісь дані та хеш — стрічку отаких незрозумілих символів, що формується з цих даних:

0x49465c59f7d4af0eca24cdcb51ed5be5f42db9414cb7788c2973b65a3a2fffd3

Кожен блок містить свій хеш та хеш попереднього блоку.

Для чого потрібен хеш?

Хеш потрібен для того, щоб бути впевненим, що інформацію в блоках ніхто не змінив. З будь-якої стрічки можна зробити хеш, але хеш в стрічку вже назад не перетвориш.

Sci-bro: Як пояснити твоїй бабці, що таке блокчейн

Окей. А для чого нам взагалі цей блокчейн?

Криптовалюти

Наразі блокчейн найчастіше використовують для роботи з криптовалютами, найвідомішою серед яких є Біткоїн. Для того, щоб переслати його, треба створити транзакцію з даними (адреса відправника, одержувача та сума) та чекати, поки її змайнять.

Біткоїн — це електронна валюта, концепт якої був озвучений 2008 року Сатосі Накамото. Всього може бути 21 млн біткоїнів, за прогнозами — останній з них вимайнять 2140-му році.

Що таке майнінг?

Для того, щоб блокчейн дізнався, що хтось комусь переслав, до прикладу, Біткоїн, треба, щоб хтось інший підтвердив це обчислювальними потужностями. Це і роблять майнери й отримують невеличку винагороду в криптовалюті.

Майнерами називають комп’ютери, на яких встановлені програми для майнінгу чи людей, які цими комп’ютерами володіють. Та в першу чергу — це самі програми. 

Майнінг — це обрахунок хешу, який потрібен для того, щоб задовольнити складність, задану мережею.

Кожних 2016 блоків мережа перераховує середній час, за який майнились блоки. Якщо він менший за 10 хв — це означає, що щось тут було занадто просто, а отже складність треба збільшити. Чи знову зменшити, якщо, наприклад, частина майнерів пішла геть і лишила мережу без своїх обчислювальних можливостей.

ICO

Ще одна можливість, яку забезпечив нам блокчейн — це укладення смарт-контрактів на Етеріум (Ethereum).

Етеріум — платформа для створення практично будь-яких децентралізованих онлайн-сервісів на блокчейні, що працюють на базі розумних контрактів

Як це працює?

Наприклад, Люся Шишкіна хоче створити компанію, яка випускатиме круті годинники, але не має грошей. Люся створює смарт-контракт зі збору коштів для старту компанії. Люди платять ефір, отримують токени й потім можуть обмінювати їх на готові годинники, коли Люся назбирає скільки їй треба (чи будуть їх перепродувати за величезні гроші, коли акції Люсі Шишкіної стрімко підуть вверх).

Sci-bro: Як пояснити твоїй бабці, що таке блокчейн

Банківські перекази

З допомогою блокчейну можна суттєво спростити процес переказу грошей. Ось я хочу перевести Івану якусь суму, іду в банк, несу туди свої бабки, плачу комісію, далі банк пересилає їх іншому банку, знову платить комісію, той пересилає наступному банку і платить комісію… далі через ще один банк і ще одну комісію вони доходять до отримувача. Виходить так, що мої гроші вирушають в бізнес-тріп по цілому світу і тусять там за мій кошт.

Sci-bro: Як пояснити твоїй бабці, що таке блокчейн

Якщо ж ми скористаємось блокчейном, то наші гроші (в цьому випадку — їхній цифровий аналог) не побачать нічого, крім моєї адреси, адреси Івана та блоку, в якому вони пересувалися.

Це буде швидше, дешевше, надійніше.

Крім банківських платежів, блокчейн значно спрощує всілякі серйозні процедури в галузі юриспруденції, логістики та медицини. З його допомогою утопічний світ без ручок, бланків, медичних карток, зразків заповнення, комісій за підрахунки голосів, судів, агентів, адвокатів, чорно-білої бухгалтерії та ще купи всякого цілком може стати реальністю. Лише айдішка у публічній шареній незмінній базі даних.

Так і поясни своїй ба.

Це був другий випуск Sci-bro. Якщо хочеш перший — на:

Sci-bro: Найкоротший урок астрономії від львівського вченого Богдана Мелеха

Над другим випуском Sci-bro працювали:
Іван Соломічев
Оксана Брошнівська
Люся Шишкіна
Зараз читають