LVIV.COM

Робити більше, ніж очікують – три лайфхаки від бізнес-аналітика

Робити більше, ніж очікують - три лайфхаки від бізнес-аналітика

Як працювати ефективно та не втонути у буденній рутині? Як підтримувати інтерес до професії навіть за багато років? Як не втратити навичок, понаступавши на граблі? Досвідом поділився бізнес-аналітик компанії EPAM Systems Роман Сахаров.


Про цінності ВА

Бізнес і аналітику поєднують у собі чимало професій, але саме айтішник, який займається такими речима, винятковий.

Бізнес-аналітик – це людина, яка впевнюється в тому, що будується правильний продукт. На противагу РМ, який впевнюється в тому, що проект реалізують  правильними методами.

ВА повинен концентруватись на важливості функціоналу для користувачів і розуміти, навіщо з позиції бізнесу ми взялись за проект.

Робити більше, ніж очікують: три лайфхаки від бізнес-аналітика

Крім того, він є основною ланкою і перекладачем бізнес-концепцій для розробки і навпаки.

Про ком’юніті

Усередині спільнот потрібно заохочувати людей ділитись знаннями. Тільки так ви зробите ком’юніті ефективними.

Поєднуйте в одну команду професіоналів і новачків. Перші вже “відбулися”, а другі ще не досягли своєї “комфортної” позиції. Профі важливо зацікавити, а джунів – мотивувати.

Не бійтеся давати людям достатню кількість “права на помилку”, адже саме після десятої помилки приходить професіоналізм.

Пам’ятайте, що ідеалу досягнути неможливо, бо завжди буде хотітись щось удосконалити. Але у співпраці з людьми важливими є довіра і комунікація, навіть якщо спочатку ви не можете знайти спільної мови.

Намагайтесь зрозуміти свого співрозмовника ще до того, як він почне комунікувати з вами. Як, спитаєте ви? Це правило дійсне і для бізнес-клієнтів. Проводьте з людиною якомога більше часу та аналізуйте, що її спонукає працювати.

І найголовніше: РМ, ВА та Agile ком’юніті – це передовсім люди, які слухають ту ж музику, що й ви, а, можливо, люблять ті ж самі фільми і мають схожі амбіції. Бізнес – це люди, і спільноти будуються за цим самим принципом. Не втрачайте нагоди провести час у компанії колег, навіть якщо це буде зайвий шматок піци, але, ймовірно, зовсім незайве плече поруч, коли вам доведеться вирішувати якусь проблему.

Про менторинг

робити більше, ніж очікують

Ментор – це персональний вчитель і наставник. Він допомагає застосувати на практиці знання та вивчити бізнес-аналіз грунтовніше.

На своєму курсі менторингу я розповідаю, як теоретичні техніки зустрічаються на практиці. І чи варто їх застосовувати взагалі.

Ментор має навчити людину любити те, що вивчаєш. Потрібно щиро цікавитися і теорією, і практичними навичками. Якщо ви взяли на себе роль ментора, спробуйте структурувати свої тренінги, щоб інформація подавалась логічно та у доступному для людини форматі.

Варто робити собі нотатки, щоб потім можна було згадати вивчене.

Бізнес-тренер також має бути захоплений темою чи ідеєю, адже люблячи те, що викладаєш, завжди заохочуєш людей дізнатися, чому, мовляв, в цього чувака так очі горять від того, що він розповідає.

сахаров-р

Не вагаючись, спілкуйтеся і зі старшими, і з молодшими віковими групами. Менторство – це як викладач, тільки “трішки більше друг”.

А немає більшої радості, ніж передати комусь свої знання.

Робити більше, ніж очікують

Три великі фейли для ВА

Мультитаскінг

робити більше, ніж очікують

Хтось каже, що це начебто допомагає бачити повну картину роботи, але насправді це виснажує. Для ВА це вкрай непродуктивно.

Коли інформації більше, ніж ви можете проаналізувати, обмежте себе переглядом кількох інтернет-ресурсів, яким довіряєте.

Зосередьтеся на одному, але якісному результаті, а не намагайтесь виконати декілька завдань однаково добре.

А ще у режимі багатозадачності в мозку виробляється гормон стресу кортизол. Це впливає на ефективність праці. Тож мультитаскінг сьогодні – радше погана звичка, якої краще позбутися.

Неправильні пріоритети

Робити більше, ніж очікують - три лайфхаки від бізнес-аналітика

Розділяйте завдання на термінові і нетермінові ще до того, як прийдете на робоче місце.

Не робіть мітінги занадто довгими, а перерви на чай занадто часто.

А щоб ефективність праці не знижувалась від обов’язкового робочого листування, переглядайте пошту у визначені години.

Невміння казати жорстке “ні”!

Не варто намагатись сподобатись всім і кожному, адже вас найняли не для цього. Придумайте оптимальну словесну форму для відмови. Це можуть бути синоніми або лаконічні пояснення. Психологи радять не боятись відстоювати свої інтереси, чи інтереси компанії, адже це робить вас відповідальнішими і впевненішими.

Робити більше, ніж очікують - три лайфхаки від бізнес-аналітика

3 лайфхаки від ВА

  • Прагніть пройти додаткову милю і робити більше, ніж від вас очікують.
  • Кидайте виклики усталеним нормам. Регулярно читайте профільні книги і статті.
  • Отримуйте добре знання теоретичних основ того, чим будете займатися, особливо коли практики ще мало. Тоді теорія створить фундамент, на якому можна будувати практичний досвід.
Лілія Матвіїв LVIV.COM

Ділися або не палися

Зараз читають